Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2022-01-15 16:53

Zwycięstwo Stomilu w pierwszym sparingu w nowym roku [ZDJĘCIA]

Kilkanaście osób oglądało w Mrągowie spotkanie kontrolne Mamr Giżycko ze Stomilem Olsztyn. Na pierwszym planie interwencja olsztyńskiego bramkarza, Krzysztofa Bąkowskiego

Przebywający na zgrupowaniu w Mrągowie, olsztyński Stomil pokonał w pierwszym w tym roku meczu kontrolnym III-ligowe Mamry Giżycko. - Sytuacji bramkowych było mnóstwo - powiedział tuż po spotkaniu Adrian Stawski, trener "biało-niebieskich".

Olsztyński szkoleniowiec na potyczkę z III-ligowymi Mamrami Giżycko sprawdził praktycznie całą kadrę, którą dysponuje, wystawiając na obie połowy inne jedenastki. Swoje umiejętności mogli zaprezentować nowo pozyskani Sebastian Rugowski (Sokół Ostróda), Szymon Nowicki (GKS Przodkowo), Hubert Sobol (Wisła Kraków) oraz Artur Amroziński (Lechia Tomaszów Mazowiecki). Z powodu choroby nie mógł zagrać natomiast Tomasz Tymosiak, pozyskany niedawno z Górnika Łęczna.

Teoretycznie lepiej spisała się jedenastka desygnowana do gry w pierwszej odsłonie spotkania, bowiem drużyna zdobyła dwie bramki. Już w 3 minucie dośrodkowanie zza pola karnego wykorzystał Patryk Mikita, który w zamieszaniu na polu bramkowym z kilku metrów pokonał Michała Sobieskiego. Wprawdzie piłkarze Mamr protestowali, że olsztyński zawodnik był na pozycji spalonej, sędzia główny spotkania wskazał jednak na środek boiska.

Dwa kwadranse później było już 0:2. Aktywny na lewej stronie Łukasz Moneta minął jednego z obrońców, podał do Sebastiana Rugowskiego, który wycofał przed pole karne, a tam precyzyjnym uderzeniem popisał się japoński pomocnik Shun Shibata.

Druga połowa nie była już tak emocjonująca. W 64 minucie olsztynianie mogli wprawdzie podwyższyć prowadzenie, jednak Maciej Spychała nie wykorzystał rzutu karnego po faulu na Hubercie Sobolu.

- Dobrze, że wygraliśmy ten pierwszy sparing. Sytuacji bramkowych było mnóstwo, trzeba to jednak lepiej wykańczać. Musi tak być, że jako pierwszoligowiec jesteśmy stroną dominującą i też tak to w meczu wyglądało. Latem tego nie było, nawet jak graliśmy z trzecioligowcami, to wyglądało to nawet równo, wtedy jednak ten zespół był budowany od początku, były nowe twarze. Teraz już lepiej się znamy, aczkolwiek byli też zawodnicy testowani, którzy cały tydzień z nami trenowali - przyznał tuż po spotkaniu trener Stawski.

- Na pewno cieszy, że zagraliśmy "na zero" z tyłu - powiedział natomiast po meczu obrońca Stomilu, Rafał Remisz. - W spotkaniu mieliśmy naprawdę sporo dobrych okazji bramkowych.  W lidze jednak nie będziemy mieć tylu sytuacji i należy skupić się na ich wykorzystywaniu. Czasem będzie to zaledwie jedna i musimy ją wykorzystać.

W następnym tygodniu olsztynianie przeprowadzą w poniedziałek jeden trening na boisku na Dajtkach, po czym ponownie udadzą się na krótkie zgrupowanie do Mrągowa. Mikrocykl treningowy zakończy sparingowe spotkanie z II-ligowym Sokołem Ostróda.

- Tu (w Mrągowie - dop. autor) mamy bardzo fajne warunki, jak widać sztuczna murawa jest bardzo fajna - przyznał trener "biało-niebieskich".

I dodał: - Szkoda, że nie ma tego w Olsztynie. Dlatego zrobiliśmy tu dwa obozy, żebyśmy w dobrych, komfortowych warunkach trenowali. Szczególnie chodziło mi o nawierzchnię, bo spanie czy jedzenie jest w hotelach praktycznie wszędzie podobne. Trenując na sztucznej murawie, ona musi być dobrej jakości. Dwa treningi to nabijają się nogi i urazy szybciej można złapać. Później będziemy trenować na miejscu, w Olsztynie. Mam nadzieję, że aura pogodowa będzie w miarę sprzyjała. Później pojedziemy do Cetniewa, miejmy nadzieję, że już całym zespołem, którego kadra będzie zamknięta. Tam będziemy się skupiać nad tymi mentalnymi rzeczami, żeby ten zespół bym mocno za sobą. Latem na pewno też zabrakło nam tego obozu, żeby to wszystko szybciej zgrać, nie tylko na boisku, ale też w szatni. Jak dojdą nowi zawodnicy, to chcielibyśmy właśnie nad tą sferą mentalną z zawodnikami tam popracować.

Rozgrywki zaplecza Ekstraklasy startują w weekend 26-27 lutego. Stomil zagra wtedy na wyjeździe z Koroną Kielce.

Mamry Giżycko - Stomil Olsztyn 0:2 (0:2)

0:1 - Patryk Mikita 3'
0:2 - Shun Shibata 37'

Mamry Giżycko: (I połowa) Michał Sobieski - Michał Świderski, Błażej Drężek, Adrian Kucharski, Nikita Lewienko, zawodnik testowany, zawodnik testowany, Arkadiusz Mroczkowski, Szymon Łapiński, zawodnik testowany, zawodnik testowany. (II połowa) Maciej Woźniak - zawodnik testowany, Błażej Drężek (64' Paweł Drażba), zawodnik testowany, Rafał Raiński (74' Kornel Typa), Mariusz Bucio (71' zawodnik testowany), Mariusz Rutkowski (72' zawodnik testowany), zawodnik testowany, Krystian Wiszniewski, Przemysław Rybkiewicz (72' Krystian Sadocha), zawodnik testowany

Stomil Olsztyn: (I połowa) Krzysztof Bąkowski - Karol Żwir, Jakub Tecław, Maciej Dampc, Jonatan Straus, Sebastian Rugowski, Wojciech Reiman, Shun Shibata, Krzysztof Toporkiewicz, Łukasz Moneta, Patryk Mikita. (II połowa) Konrad Syldatk -  Szymon Nowicki, Rafał Remisz, Jonathan Simba Bwanga, Sebastian Kamiński, Filip Wójcik, Maciej Spychała, Merveille Fundambu, Jakub Mysiorski, Artur Amroziński, Hubert Sobol

Żółta kartka: Wojciech Reiman (Stomil)

Sędziował: Mateusz Reszka (Mrągowo)