ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Na Warmii i Mazurach wstrzymano świadczenia na 1,2 mln zł

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Na Warmii i Mazurach wstrzymano świadczenia na 1,2 mln zł
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. skontrolował aż 4093 osoby z naszego województwa, które przebywały na zwolnieniu lekarskich. Efekt? Wstrzymane świadczenia na łączną sumę niemal 1,2 mln zł.

W ubiegłym roku ZUS w województwie warmińsko-mazurskim skontrolował 4093 osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Cofnięto 518 zasiłków na łączną kwotę 712 tys. zł. Dodatkowo przeprowadzono też kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 909 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę ponad 469 tys. zł. To oznacza, że łącznie wstrzymano 1427 świadczeń na kwotę niemal 1,2 mln zł.

Zgodnie z ustawą ZUS może przeprowadzać kontrole pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy sprawdzają, czy przebywający na zwolnieniu nadal jest chory. Jeśli okaże się inaczej, to okres obowiązywania zwolnienia jest skracany.

- Przy drugim typie kontroli – mają do niego prawo, zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza to, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz