Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wyziębienia organizmu.
- Na przełomie 2009/2010 roku odnotowaliśmy 36 takich przypadków, w 2010/2011 – 12 przypadków, natomiast na przełomie 2011/2012 roku, 8 przypadków – informują warmińsko-mazurscy policjanci.
Co prawda statystyki pokazują, że z roku na rok sytuacja wygląda lepiej, ale wciąż potrzebne jest budowanie świadomości nie tylko wśród samych bezdomnych, którzy muszą wiedzieć, że mają gdzie się schronić i szukać pomocy, ale również wśród nas- obserwatorów, przypadkowych przechodniów.
Policjanci w okresie jesienno-zimowym informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze patrolują więc miejsca, w których często przebywają bezdomni, np. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.
Jednak jak twierdzą funkcjonariusze – pomoc społeczeństwa jest tu bardzo ważna. Nikt nie oczekuje od nas tego, byśmy sami gwarantowali bezdomnym schronienie, chodzi tylko o to, by nie przechodzić obojętnie wobec ludzkiego nieszczęścia.
Jeśli widzimy osobę, której grozi wyziębienie organizmu, bo na przykład śpi na śniegu pijana – nie lekceważmy tego mówiąc sobie pod nosem ''Skoro jest pijany to sam jest sobie winien''. Skontaktujmy się w takiej sytuacji ze Strażą Miejską, czy Policją i zgłośmy, gdzie widzimy osobę potrzebującą pomocy.
Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie od 1 listopada będzie funkcjonowała też bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320.
To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz