Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2014-07-28 11:03
Ostatnia aktualizacja 2014-09-08 11:46

Iwona Starczewska

Zielone światło dla budowy kolejnego, handlowego kolosa w Olsztynie?

Stolica Warmii i Mazur zyska kolejne centrum handlowe. Choć sformułowanie ''zyska'' to spore nadużycie - w kontekście reakcji na ten fakt mieszkańców miasta i społeczników. Zwłaszcza tych zamieszkujących bloki sąsiadujące z obecnymi terenami zielonymi między Jarotami a Nagórkami, gdzie stanąć ma Makroregionalne Centrum Handlowe Jaroty.  

reklama

Urzędnicy mają już gotowy plan zagospodarowania dla terenów pomiędzy osiedlami Jaroty i Nagórki. Na ten plan czeka inwestor, planujący budowę Makroregionalnego Centrum Handlowego Jaroty. Obiekt ma być zlokalizowany na działce inwestora przy ul. Sikorskiego (dawne tereny PUDiZ-u - red.).

Na najbliższej sesji olsztyńscy radni będą głosować w sprawie przyjęcia tego planu, który stanie się również niejako zielonym światłem dla budowy nowego centrum handlowego. Zapisy planu nie podobają się jednak społecznikom zrzeszonym wokół Forum Rozwoju Olsztyna, którzy twierdzą, że dokument jest przygotowany niedokładnie i na korzyść deweloperów nie zaś mieszkańców miasta.

- Oczywiście wszystkie uwagi mieszkańców zostały odrzucone, część uwag inwestorów uznana! Nie ma wątpliwości dla kogo pracuje Urząd Miasta - takie sytuacje świadczą o tym, że rozsądny rozwój Olsztyna to bzdura, tereny miasta są po prostu polem bitwy pomiędzy wielkimi deweloperami, którzy zdrowego miasta raczej nam nie wybudują. Plan - który uważamy za wyjątkowo zły - będzie w pośpiechu uchwalany na najbliższej sesji miasta, zapewne w związku ze zbliżającym się terminem wyborów do samorządu - informuje Forum Rozwoju Olsztyna.

Społecznicy apelują do radnych o odrzucenie tego dokumentu i przyjęcie uchwały, w której zostaną zapisane standardy sporządzania Planów Miejscowych.

- Nie można dłużej tolerować sytuacji, że ten najważniejszy planistyczny dokument miejski przestał mieć cokolwiek wspólnego z urbanistyką, a wykorzystywany jest jako narzędzie do politycznych rozgrywek – dodaje FRO.

Jeśli, mimo sprzeciwu społeczników i części mieszkańców miasta – plan zostanie przyjęty przez radnych inwestor planujący budowę Makroregionalnego Centrum Handlowego Jaroty – rozpocznie prace na wskazanym terenie przy al. Sikorskiego – tuż obok planowanej zajezdni autobusowej, która powstać ma w ramach ''projektu tramwajowego''.

- Po otrzymaniu pozwolenia rozpocznie się procedura wyboru Generalnego Wykonawcy. Rozpoczęcie prac na terenie inwestycji planowane jest na 2014 rok – informuje Łukasz Gruszczyński, Dyrektor Marketingu firmy Rank Progress SA – inwestora.

Projekt architektoniczny został przygotowany przez Arkon Studio i zakłada budowę obiektu z parkingiem na 1460 miejsc postojowych. W planowanym centrum znajdą się między innymi market budowlany, park handlowy oraz wielosalowe kino.

Źródło: FRO/FB

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • kacperek 2018-10-25 15:17:14 88.156.*.*
  To nie jest forum rozwoju Olsztyna to jest forum kompletnych debili
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • AAAAAA 2014-07-31 13:53:08 83.6.*.*
  najpierw niech mega fani STOMILU roz**erdolą ten stadion do końca a potem niech nowy zniszczą. jaki to sens? i tak nowy rozwalicie. a co do centrum to why not.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • artur99 2014-07-29 21:52:53 83.6.*.*
  Kiedy wreszcie pojawi IKEA w Olsztynie, tego właściwie brakuje stolicy warmińsko-mazurskiego....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • P. z Waalwijk 2014-07-29 15:50:57 84.24.*.*
  Chcemy STADIONU DLA STOMILU!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Diux JRT 2014-07-28 23:13:30 88.156.*.*
  Zgadzam się ze wszystkimi...chcemy drzewka...parki...lasy...puby kawiarnie sklepy... w Olsztynie problemem są społeczniacy którzy przez oburzenie pomysłem i zaślepienie swoimi krytycznymi uwagami nie wychylają nosa po za parapety... PRZYKŁAD - Bydgoska CASTORAMA powstała na olbrzymim terenie, sam sklep to standard tej sieci, jednak miasto przy sprzedaży gruntu zażądało opieki nad pobliskimi terenami zielonymi...rzeka, stawy, ścieżki piesze i rowerowe, pięknie...więc się da. Kto z tych społeczników był w okolicy byłego chyba już pudizu? pięknie? ten teren wygląda tak jak nie jedna klatka schodowa na jarotach, nagórkach lub pieczewie, nasze biedne miasto nie ma pieniędzy na stadion, drogi, tramwaje, gdzie ma powstać te centrum inwestora chcącego dobrze dla siebie? bo dla kogo? on zarobi...my nie stracimy, ciekawe jaka reakcja będzie za miesiąc jak pod warmińską trawa urośnie i będzie biutifuuouul ;-) chyba że według społeczników lepiej zachować grunt pudizu między sypialniami a sprzedać po lewicy i prawicy sikorskiego troche dalej?:-D ogródki działkowe...i tak jęczą że nie rośnie bo Łyna brudna, mokro strasznie, złodzieje...KIEDY OLSZTYN ZACZNĄ KREOWAĆ LUDZIE PRZED 40? Najpierw zmiana prezydenta później godna obsługa petenta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • MadMad 2014-07-28 22:14:27 178.36.*.*
  Popieram w 100%,przede wszystkim będą kolejne miejsca pracy a tego najbardziej brakuje w Olsztynie!! Jeśli miasto nie potrafi otworzyć żadnego zakładu produkcyjnego i żyć z przemysłu to niech inwestuje w handel a społeczniki/społeczniacy (jak zwał tak zwał) niech się nad tym zastanowią. Tylko kto zwykłego mieszkańca zapyta o zdanie w tak ważnych kwestiach dla miasta? Lepiej mieć pretensje, że drzewko zetną i przez to "Olsztyński ogród botaniczny" zamkną niż myśleć racjonalnie i przyszłościową nad mieszkańcami, którym potrzebna jest konkurencyjność cen w galeriach handlowych i jeszcze raz powtórzę nowych miejsc pracy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Z Nagórek 2014-07-28 14:02:24 217.153.*.*
  Ludzie żyjemy w mieście podkreślam mieście wojewódzkim. Popieram inwestycje w tamtym rejonie. Obecnie jest to dobre miejsce do alkoholizacji, ćpania mordowania i gwałcenia. Ewentualnie pies ma się gdzie zesrać. Wieżowiec 6cio piętrowy to nie drapacz chmur bez przesady. Poza tym Nagórki = wieżowce i pasują do tego osiedla jak do zadanego innego. To nie będzie galeria tylko centrum handlowe. W cywilizowanych miastach takie centra są na każdym większym osiedlu. Osobiście apeluje do radnych o przyjęcie tego planu na najbliższej sesji. Zawsze znajdzie się kilka osób, którym nic się nie podoba, krzyczą i biadolą na wszystko i wszystkich. W Olsztynie najchętniej trzymaliby krowy i świnie, uprawiali ziemniaki z burakami. Żyjemy w mieście nie na wsi czy się to komuś podoba czy nie. Jak ktoś chce spędzić czas na łonie natury to nie widzę problemu.. W Olsztynie mamy 17 jezior, las miejski, parki Olsztyn jest otoczony lasami z każdej strony.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • gata 2014-07-28 13:22:03 95.51.*.*
  Sypialnia Jaroty przestanie być sypialnią. Szkoda! Zamiast otaczać się zielenią, otaczamy się budynkami. Przykry kierunek Olsztyna! Kasa zaślepia ..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl