Zbigniew Ziobro nie przedstawi olsztyńskiemu sądowi korespondencji z marszałek Sejmu

Zbigniew Ziobro nie przedstawi olsztyńskiemu sądowi korespondencji z marszałek Sejmu
Zbigniew Ziobro nie przedstawi korespondencji z marszałek Sejmu, co nakazał mu uczynić sędzia Paweł Juszczyszyn
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Olsztynie otrzymał pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wynika z niego, że minister Zbigniew Ziobro nie przedstawi korespondencji z marszałek Sejmu, która dotyczyła potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do KRS. Przypomnijmy, że nakazał to sędzia Paweł Juszczyszyn.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, poinformował nas, że nadawcą pisma w imieniu ministerstwa był dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Dariusz Pawłyszcze, który przedstawił trzy punkty uzasadniające decyzję o nieprzekazywaniu korespondencji.

Marszałek zwracał się do ministerstwa o potwierdzenie statusu sędziów osób, które udzieliły poparcia kandydatom do KRS. W drugim punkcie dyrektor wskazał, że dotyczy to materiałów tajnych, które nie są w ich dyspozycji w związku z ty, wszelką korespondencję przekazali z powrotem Kancelarii Sejmu. Ministerstwo powołało się także na przepisy procedury cywilnej odnośnie dowodów, które nie są istotne dla tego postępowania – powiedział w rozmowie z nami Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Dodał, że teraz od sądu zależy decyzja czy odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości jest satysfakcjonująca czy nie.

Nowy sędzia będzie rozpoznawał tę sprawę i podejmie decyzję – dodał rzecznik sądu okręgowego.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę dotyczącą zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych, którą rozpoznawał sędzia Paweł Juszczyszyn. I w jej trakcie nakazał Zbigniewowi Ziobrze, ministrowi sprawiedliwości, przedstawić korespondencję z marszałkiem Sejmu. Pisaliśmy o tym tutaj: Paweł Juszczyszyn ukarał szefową Kancelarii Sejmu na karę grzywny.

Sędzia został jednak zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, a decyzją kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie zwolniony z obowiązku rozpatrywania spraw w sądzie okręgowym. Dlatego też jego sprawy zostaną rozlosowano w najbliższym czasie.

Co ciekawe, w środę na konferencji prasowej Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, poinformowała, że Kancelaria Sejmu ujawni listy poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

Do tej pory byliśmy zobligowani także postanowieniem szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To zostało uchylone decyzją sądu. Czekamy teraz na uzasadnienie. Jak otrzymamy uzasadnienie, rozpoczniemy procedurę ujawniania tych danych – powiedziała marszałek Witek.

Na początku lutego Centrum Informacyjne Sejmu podało statystyki nt. zgłoszonych kandydatów. I tak m.in. Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie poparło 28 sędziów. Jednak niektórzy z nich, chcieli cofnąć poparcie.

12 lutego portal „wPolityce” ujawnił listy nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów na członków KRS. Tego samego dnia sędzia Katarzyna Jerka złożyła oświadczenie, w którym jasno stwierdziła, że nie chce, aby jej nazwisko widniało na portalu.

Skutecznie wycofałam poparcie dla kandydatury Macieja Nawackiego. Zrobiłam to w dniu 25 stycznia 2018 roku o czym poinformowałam Kancelarię Marszałka Sejmu RP i pełnomocnika SSR Michała Lasotę.

– napisała w oświadczeniu.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • adwokat 2020-02-16 19:49:24 79.184.*.*
  List poparcia dla swoich sędziów tez nie mieli pokazywać. I opublikowali :).
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • 20 2020-02-15 17:18:35 77.111.*.*
  Do wątpiących czy MS miał rację. Proszę do swojego dyrektora iść i zażądać, aby np. dał wam dokument potwierdzający jego wynagrodzenie łącznie z dodatkami czy coś w tym rodzaju.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • tow. Nawacki-Pelosi 2020-02-13 20:07:06 178.235.*.*
  Nie bendzie kabaretu!!! Bendzie chóóóórrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • R.O. 2020-02-13 16:17:28 37.47.*.*
  A dlaczego? To Minister jest ponad prawem? Jakim prawem?
  Odpowiedz Oceń: 18 4 Zgłoś treść