Zapełnijmy stoły potrzebujących

Zapełnijmy stoły potrzebujących
Wolontariusze podczas zbiórki
Fot. Bank Żywności

Po dwóch latach przerwy Bank Żywności w Olsztynie wraca ze Świąteczną Zbiórką Żywności.

W dniach 26-27 listopada w kilkudziesięciu sklepach w Olsztynie i na terenie województwa warmińsko-mazurskiego pojawią się ubrani w charakterystyczne pomarańczowe podkoszulki, wolontariusze Banku Żywności w Olsztynie. Będą zachęcać klientów sklepów do wsparcia potrzebujących.

– Wracamy do sklepów po dwuletniej przerwie, spowodowanej przez pandemię i obostrzenia, które sprawiły, że zrezygnowaliśmy ze wsparcia wolontariuszy. Teraz ich wsparcie jest możliwe – mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu promocji Banku Żywności w Olsztynie. – Dlatego szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce. Pomóżmy na święta tym, którzy z nie mogą suto zastawić stołu.

A tych osób jest coraz więcej. Według najnowszych danych Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu niemal 2 miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że do dyspozycji mają mniej niż 640 złotych miesięcznie. W tej grupie znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz dzieci (aż 410 tys.!).

W ostatnich latach liczby te zwiększają się drastycznie, sytuację pogarszają ograniczenia pandemiczne i pogłębiająca się inflacja. Wobec takiego stanu rzeczy osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni potrzebują naszego wsparcia bardziej niż zwykle.

Zbiórka odbędzie się w kilkudziesięciu sklepach w Olsztynie i regionie. Wolontariuszy będziecie mogli w sklepach sieci: Lidl, Kaufland, Intermarche, Społem, Netto, Auchan i Biedronka. Może się zdarzyć, że przy koszach nie będzie pełnej obsady, ale będą one oznaczone i można zostawić w nich żywność.

W regionie zbiórkę koordynują organizacje partnerskie Banku, które na co dzień ratują z nim żywność przed zmarnowaniem i dystrybuują ją wśród potrzebujących. Swój udział w zbiórce zapowiedziały organizacje z: Braniewa, Dobrego Miasta, Działdowa, Ełku, Gołdapi, Iławy, Jezioran, Kozłowa, Lubawy, Nidzicy, Olecka, Olsztyna, Olsztynka, Świątek, Węgorzewa i Żabin.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • i tyle w temacie 2021-11-27 00:45:48 188.146.*.*
  Małe bezrobocie i 500+ i jeszcze mało? Może przepili?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • aza 2021-11-25 17:04:40 83.24.*.*
  Po pierwsze - Morawiecki mówi, że w Polsce nie ma biedy !! Po drugie - bank zebrane towary daje min. do stowarzyszeń, śds , organizacji kościelnych a tam robią paczki podopiecznym a nie są to w większości ludzie biedni w pełnym tego słowa znaczeniu. Po trzecie - tam gdzie pomoc jest naprawdę potrzebna tam nie dochodzi . Bo gdzie zgłaszać biedne ale porządne rodziny ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Piotr 102 2021-11-25 15:18:55 88.156.*.*
  Rodziny wielodzietne.Ojciec,matka pracują plus świadczenia na dzieci. Jakie ubóstwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0