Zaczyna się trafianie piłeczką do dołków

Zaczyna się trafianie piłeczką do dołków
Tadeusz Drozda (pierwszy z lewej) i Zdzisław Małkus (obok Drozdy) na polu golfowym w Naterkach
Fot. Mazury Golf & Country Club

Wiele wskazuje na to, że pierwsza impreza sportowa przeprowadzona w naszym regionie po okresie długiej przerwy spowodowanej pandemią, na zasadach takich jak przed nią, odbędzie się w podolsztyńskich Naterkach na polu golfowym Mazury Golf & Country Club.

Będzie to, organizowany w sobotę 6 czerwca, pierwszy w tym roku turniej z cyklu INTER PARTS Grand Prix. Zapisy potrwają do piątku, do godziny 12. Rejestracja jest możliwa poprzez System Eagle 2.0 lub w recepcji klubu (tel. 728-307- 703). Kolejne zawody z tego cyklu zaplanowano na: 27.06, 4.07, 25.07 i 8.08 (finał).

A skoro już informujemy o tym unikalnym, jak na warunki naszego województwa klubie, to warto przypomnieć o jego już nieco zapomnianej historii. 27 lat temu, z zakupionego przez osobę prywatną pastwiska w Naterkach, powstało pierwsze i przez długi czas jedyne, pole golfowe na Warmii i Mazurach. Miało czternaście dołków, a takie z prawdziwego zdarzenia powinno mieć o cztery więcej. To jednak w niczym nie przeszkadzało osobom zainteresowanym w nauce tej nowej w naszym regionie specjalności sportowej. Prawie równolegle z polem powstał klub golfowy - Mazury Golf & Country Club. Przetrwał do dzisiaj organizując po drodze setki zawodów i imprez cieszących się w kraju wielkim powodzeniem. Dzięki jego działalności wiele osób, głównie z Olsztyna i regionu, zostało zarażonych golfową pasją trwająca przez wiele lat.

W 2005 roku naterskie pole golfowe „dorobiło się” nowych czterech dołków stając się profesjonalnym 18-dołkowym polem klasy mistrzowskiej (par 72). A wszystko to po przebudowie według projektu wykonanego przez najstarszą na świecie firmę architektów pól golfowych - Hawtree Ltd. z Wielkiej Brytanii istniejącej od roku 1912. Projekt tego pola był pierwszym dziełem Hawtree Ltd. w tej części Europy. Dzięki m.in. licznym naturalnym i sztucznym przeszkodom pole golfowe w Naterkach, według wielu opinii należy do najciekawszych w Polsce. Przełomowym momentem tego sportowego obiektu był rok 2010, kiedy to jego właścicielem został Waldemar Bacławski, właściciel jednej z podolsztyńskich firm, trenujący w młodości siatkówkę w olsztyńskim AZS. Dzięki jego inicjatywie i pomocy finansowej Unii Europejskiej, pole golfowe w Naterkach wzbogaciło się m.in. w dom klubowy z prawdziwego zdarzenia, wysokiej marki hotel, apartamentowce oraz asfaltowe drogi dojazdowe.

Na polu golfowym Mazury Golf & Country Club grało już bardzo wiele osób, a wśród nich nie zabrakło powszechnie znanych, m.in. Tadeusza Drozdy. — To pole golfowe jest rewelacyjne – powiedział po jednej z jego licznych wizyt w Naterkach. - Takiego nie mają inne wojewódzkie miasta, ot chociażby Warszawa czy Poznań.  Jest jednak za mało promowane przez władze Olsztyna i to nie tylko za granicą, ale i w kraju. Gdyby golfiści zagraniczni wiedzieli o tym wspaniałym polu nad jeziorami i blisko pięknych lasów,  zwalali by się tłumnie – podkreślił.

Szczególnym bywalcem tego miejsca był też mieszkający w Australii Zdzisław Małkus. To niezwykłą postać krajowego i międzynarodowego golfa. W 1999 r. pole golfowe w Naterkach gościło go po raz pierwszy, Potem przyjeżdżał w to miejsce wielokrotnie. To tam został m.in. mistrzem Polski mid-amatorów (powyżej 35 lat) i seniorów (powyżej 55).  To najwyżej sklasyfikowany Polak w światowym rankingu amatorów, najlepszy w mistrzostwach świata Polonii, jedenastokrotny mistrz swego australijskiego klubu (Cabramatta Golf Club Sydney) i dwukrotny Nowej Południowej Walii (najludniejszy stan Australii, terytorialnie trzy razy większy od Polski). Jest niezwykle barwną postacią, ale to już temat na osobne opowiadanie…

Lech Janka

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Zdzislaw Malkus 2020-06-09 13:14:01 175.37.*.*
  Zycze sukcesow w nowym sezonie dla wspaniałego klubu Mazury Golf & Country Club.Serdeczne podziękowania dla Państwa Mitukiewicz i Tadeusza Drozdy za opiekę jaką otaczali mnie przez każdy dzien mojego pobytu w Polsce.Mam nadzieję ze po strasznym kryzysie całego świata i powrotu do normalnego zycia jesze raz bedziemy mogli sie spotkac na tym wspaniałym polu Przesyłam serdeczne pozdrowienia z dalekiej Australi dla wszystkich zwolenikow tego wspaniałego sportu Zdzislaw Malkus.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Euro 2020-06-05 16:04:31 5.173.*.*
  Dolar bedziesz?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • O 2020-06-05 12:39:02 37.47.*.*
  Ale ciekawe
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Pietrek 2020-06-05 01:46:28 83.6.*.*
  Ło matko! Same celebryty.
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna