Gwarant sukcesu – uśmiechy na twarzach odwiedzających
Niebo nad lądowiskiem w Gryźlinach wypełniły błyski flar, ryczące silniki, a także zapierające dech w piersi, akrobatyczne manewry. Po raz kolejny piknik okazał się sukcesem. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że wyznacznik udanej imprezy, stanowiły uśmiechy uczestników.
- Dla mnie najważniejsze jest, kiedy widzę, że osoby są uśmiechnięte. Nikt się tutaj nie nudzi – mówił Adam Sternicki, prezes spółki Fotowoltaika Gryźliny.
Adam Sternicki, prezes spółki Fotowoltaika Gryźliny
- Sukces widzimy po zadowolonych ludziach, po uśmiechniętych minach dzieci – dodał starosta olsztyński, Andrzej Abako.
Starosta olsztyński, Andrzej Abako
Wydarzenie rangi ogólnopolskiej
Redakcja portalu Olsztyn.com.pl porozmawiała też na miejscu zarówno ze stałymi bywalcami pikniku, jak i tymi, którzy po raz pierwszy zdecydowali się na udział w wydarzeniu. Byli to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, goście spoza Warmii i Mazur oraz spoza Polski. Wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz wskazał, że piknik lotniczy można z całą pewnością określać mianem imprezy ogólnokrajowej.
- Mamy tu gwiazdy znane wszędzie. Zakres ogólnopolski jest widoczny, czujemy to – stwierdził.
Ogólnoświatowe gwiazdy lotnictwa
Warto zaznaczyć, że po raz kolejny w Gryźlinach pojawili się mistrzowie lotnictwa z różnych zakątków świata. Wypowiadając się na temat wydarzenia, piloci zwracali uwagę na walory lądowiska, jak też rodzinną atmosferę panującą na miejscu.
- Jest bardzo dużo ludzi. Cieszymy się, że możemy tu latać – mówił pilot Nico Niebergall.
- Lubię tu być. To dobre miejsce do odpoczynku – wtórował były prezydent Litwy i pilot, Rolandas Paksas.
Pilot Jurgis Kairys
„Akrobacja nieograniczona”
Największe wrażenie na odwiedzających zdecydowanie wywołały wieczorne pokazy, w tym podniebne show w wykonaniu mistrza akrobacji lotniczych, Artura Kielaka.
- Dużo ostrego latania na małej wysokości, na średniej wysokości. Akrobacja nieograniczona. (…) Postaram się pokazać wszystko, do czego ten samolot jest zdolny – opisywał swój pokaz Kielak.
Artur Kielak
Pokaz pilotek
Niektórzy czekali natomiast na prezentację umiejętności pań. W tej grupie znalazła się, m.in. członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Maria Bąkowska. Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji pikniku odbył się pokaz pilotek.
- To wspaniałe, że organizator wpadł na to, żeby pokazać pierwiastek kobiecy. Każdy się dowiaduje, że w Polsce są pilotki, jest raczej zszokowany. Tymczasem jest nas trochę – tłumaczyła jedna z uczestniczek pokazu „Siła kobiecych skrzydeł”, Anna Maria Mbayo.
W tym roku po raz pierwszy swoje umiejętności zaprezentowały pilotki, podczas pokazu "Siła kobiecych skrzydeł"
Promocja regionu
Patronem honorowym pikniku był, m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego przedstawiciele zwracali uwagę na kwestię promocji regionu, poprzez tego rodzaju inicjatywy. Zapewniali o tym również partnerzy imprezy, czyli lokalni samorządowcy, m.in. burmistrz gminy Barczewo, Grzegorz Matłoka czy burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa.
Urzędnicy występowali podczas imprezy nie tylko w oficjalnej roli, ale też z chęcią obserwowali podniebne wyczyny na warmińskim niebie.
- Oglądanie tych akrobacji to naprawdę duże przeżycie. Często nawet mrozi krew w żyłach – komentował wicewojewoda, Zbigniew Szczypiński.
„Przyziemne” rozrywki
W tym roku oferta „przyziemnych” atrakcji, dostępnych na evencie była niezwykle szeroka. Na miejscu odwiedzić można było, m.in. strefę gastronomiczną, zdrowotną, militarną czy edukacyjną, reprezentowaną przez załogę Kortosfery. Z wielu rozrywek mogli skorzystać najmłodsi uczestnicy pikniku. Gryźliny stały się przestrzenią nauki poprzez zabawę.
Co ciekawe, pasjonaci wrażeń mieli możliwość wzniesienia w powietrze i podziwiania panoramy lądowiska z wysokości. Dostępne były bowiem kilkuminutowe loty widokowe. Coś dla siebie znaleźli też z pewnością miłośnicy motoryzacji. Na miejscu swoje stanowiska miały takie marki, jak: Renault, Toyota czy Škoda. Organizatorzy zapewniają, że podczas kolejnej odsłony wydarzenia moc atrakcji będzie jeszcze większa!
Charytatywny wyczyn wójta gminy Stawiguda
Nie zabrakło także działań charytatywnych. Aktem odwagi w imię pomocy mieszkance gminy Stawiguda, Dominice Fenickiej, zmagającej się z chorobą nowotworową, wójt Michał Kotraktowicz, postanowił zmierzyć się ze swoim lękiem. Włodarz wzniósł się bowiem w powietrze wraz z pilotem Norbertem Kasperkiem.
- To była wielka przygoda. Ale jeszcze większym przeżyciem było to, dla kogo przełamałem strach. Dominika – równie wysoko, mimo zawirowań, jak pętle i beczki – leć po swoje zdrowie – napisał w mediach społecznościowych wójt.
Dodatkowo, Michał Kontraktowicz zachęcił swoich odbiorców do wzięcia udziału w podobnej inicjatywie.
- Wspaniały pilot Norbert Kasperek ogłosił, że możemy zorganizować taki lot w dowolnym miejscu w Polsce – oczywiście na cel charytatywny. Kto chętny na lot pełen adrenaliny i dobrej energii? Dajcie znać w komentarzach albo wiadomości – podsumował.
Regionalny Portal Warmii i Mazur www.Olsztyn.com.pl był patronem medialnym imprezy. Zachęcamy do obejrzenia foto- i wideorelacji z pikniku!
Czytaj również:
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz