Wkrótce ruszy przetarg na budowę Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku

Wkrótce ruszy przetarg na budowę Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku
Tak ma wyglądać Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku
Fot. Powiat olsztyński

Powiat olsztyński przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku. W planach jest również Samorządowa Szkoła Muzyczna, która powstałaby w Dywitach.

Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku i Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Dywitach to dwa największe zadania inwestycyjne olsztyńskiego starostwa dotyczące sfery społecznej.

– Wprawdzie naszym priorytetem jest poprawa stanu dróg w regionie, ale nie zapominamy też o innych potrzebach naszych mieszkańców – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Olsztyneckie Centrum to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, w którym już na etapie projektowania, oprócz funkcji sportowej w obiekcie, przewidziana jest również funkcja szpitala tymczasowego i punktu zbiorowych szczepień w sytuacji pandemii. Obie zostały uwzględnione w przygotowanym programie funkcjonalno-użytkowym (PFU) autorstwa architekta Radosława Guzowskiego.

W dwukondygnacyjnym obiekcie znajdą się hala sportowo-widowiskowa z zapleczem umożliwiającym zarówno prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz rozgrywek sportowych (meczy piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki), jaki i organizację imprez kulturalno-rozrywkowych. W razie potrzeby – pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych będzie on mógł służyć jako szpital tymczasowy (ok. 50 łóżek z możliwością poszerzenia tej liczby do 80).

– Takie rozwiązane to wymóg czasów, w których żyjemy. Mam nadzieję jednak, że obiekt będzie służył mieszkańcom Olsztynka, jak i powiatu przede wszystkim jako centrum sportu i rozrywki – dodaje Andrzej Abako.

Obecnie powiat przygotowuje się do ogłoszenia w marcu przetargu, który ma wyłonić jego wykonawcę w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie on musiał opracować i zrealizować projekt budowlany.

W sumie pierwszy „prosportowy” etap budowy Powiatowego Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku ma kosztować 15 mln zł. Dziesięć procent tej kwoty (1,5 mln zł) pochodzić będzie z budżetów powiatu olsztyńskiego oraz gminy Olsztynek, a reszta - 13,5 mln zł – to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

W kolejnej edycji Polskiego Ładu władze powiatu oraz gminy Dywity chcą z kolei pozyskać środki na Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, w którym siedzibę znaleźć miałaby powiatowa Samorządowa Szkoła Muzyczna, Powiatowo-Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych oraz Galeria Twórczości Warmińskiej.

– Kończymy już rozmowy z wójtem dotyczące naszych wspólnych oczekiwań związanych z funkcjami tego obiektu, tak aby jak najszybciej zlecić opracowanie PFU oraz wstępnego kosztorysu i po uzyskaniu środków z budżetu państwa ogłosić przetarg związany z realizacją tej ważnej dla nas inwestycji – wyjaśnia starosta olsztyński.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • No proszę 2022-01-14 19:43:53 46.205.*.*
  Olsztyn obok Dywit 😊 podobno dwie duże kolejne inwestycje w tym roku będą w tej gminie . Jeszcze pare lat i będą wyglądały bardziej na dzielnice Olsztyna niż Lupstychy :)))
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • przrażające 2022-01-14 17:45:46 88.156.*.*
  zawsze było sportu i rekreacji, a teraz sportu i zdrowia? dziwne to jest. pod pretekstem zaplecza sportowego budują tak naprawdę szpital, obok stanowiska szczypawkowego. rozumiem, żeby trupy po szczypawkach nie padały na ulicy, tylko od razu na łózko... kolejna sprawa rozumiem , z e skoro politycy planują budowę szpitala tymczasowego to doskonale wiedzą, ze ten proceder wmuszania eksperymentów medycznych w postaci szczypawki na srovid będzie trwał w nieskończoność. depopulacja trwa w najlepsze tak jak marzy o tym b. gatess, który sam twierdzi, że większość z nas umrze po szczypawkach. Ale dlaczego politycy w Polsce idą w tę retorykę to zastanawiające.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 7
 • zorro 2022-01-14 15:42:10 5.173.*.*
  to juz wiadomo, gdzie bedzie stolica województwa. W Olsztynie od 20 lat nie umieją zbudowac hali i stadionu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • $$$$$ 2022-01-14 12:59:34 95.41.*.*
  Polski Sraaaaaaaaaaak
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1