O nową elektrociepłownię musi zadbać więc miasto. Jak wiadomo w budżecie Olsztyna nie ma i nie będzie takich środków, które z powodzeniem mogłyby pokryć koszt budowy takiego obiektu. Szacuje się, że nowa elektrociepłownia miałaby kosztować nawet 700 milionów złotych. Od samego początku miasto chce znaleźć inwestora zewnętrznego, co pozwoliłoby na stworzenie obiektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Konsultacje społeczne i debaty eksperckie, na których poruszany był temat budowy elektrociepłowni, przyniosły dwa, główne założenia. Skoro nie stać nas na budowę obiektu - trzeba szukać inwestora zewnętrznego, albo znaleźć inne rozwiązanie niż budowa Kombinatu Energetycznego na gaz. Eksperci wskazali wariant zastąpienia gazu ziemnego paliwem alternatywnym, który Olsztyn produkowałby z odpadów. Brane pod uwagę były również negocjacje miasta z Michelinem, by dostawa ciepła nie była przerwana w 2017 roku.
30 listopada 2012 roku MPEC ogłosiło przetarg na wybór partnera prywatnego do budowy elektrociepłowni. W przetargu zaznaczono, że zamawiający zastrzega konieczność zastosowania w koncepcjach technicznych paliwa alternatywnego, które wytwarzane będzie w wyniku odzysku odpadów.
Partner prywatny będzie miał pakiet większościowy udziałów w elektrociepłowni, ale jak zapewniają pracownicy MPEC-u, nadal będą mieć wpływ na ustalanie cen ciepła.
Umowa z partnerem zostanie podpisana na 35 lat. Po tym czasie majątek spółki przejdzie na własność partnera publicznego.
Obecnie komisja przetargowa ocenia dokumenty formalne, złożone przez oferentów we wnioskach o dopuszczenie do postępowania. Swoje oferty złożyło osiem podmiotów. Niektórzy z nich zostali wezwani do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów w terminie do 13 maja 2013.
Po zakończeniu oceny formalnej wszystkich wymaganych dokumentów, Komisja dokona ich oceny merytorycznej. Ocenie tej poddane będą wyłącznie wnioski, spełniające wymogi formalne.
Na podstawie kryteriów dopuszczających oraz punktacji, które zostały określone w ogłoszeniu, Komisja wybierze maksymalnie pięciu Oferentów, którzy dopuszczeni zostaną do dalszego etapu postępowania – dialogu konkurencyjnego. Prawdopodobny termin wyłonienia Oferentów, to 14-17 maja 2013.
Z wybranymi Oferentami prowadzony będzie dialog konkurencyjny, który dotyczyć będzie różnych aspektów przedsięwzięcia – m.in. technologii, podziału zadań i ryzyka, sposobów finansowania przedsięwzięcia, formy organizacyjno - prawnej.
Planowany termin zakończenia postępowania, to pierwsze półrocze 2014.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz