Wandale po raz kolejny zniszczyli ''szubienice'' [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

Wandale po raz kolejny zniszczyli ''szubienice'' [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]
Wandale po raz kolejny zniszczyli "szubienice"
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Wandale w natarciu. W weekend nieznani sprawcy zniszczyli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, nazywany przez mieszkańców „szubienicami”. Na pomniku pojawił się napis namalowany niebieską farbą.

Olsztyńskie „szubienice” po raz kolejny zostały zniszczone. W weekend na Pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej pojawił się niebieski napis. Na razie nie wiadomo, kto odpowiada za akt wandalizmu.

- W ubiegły weekend (11-13.10.2019) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie nie otrzymał zgłoszenia o zniszczeniu pomnika przy ulicy Piłsudskiego w Olsztynie - poinformował nas sierż. Andrzej Jurkun z zespołu prasowego olsztyńskiej policji.

„Szubienice” nie po raz pierwszy zostały zniszczone. W sierpniu 2016 r. górna część pomnika – płaskorzeźba z symbolem młota i sierpa – została pomalowana na czerwono. Gmina w listopadzie 2016 roku zleciła oczyszczenie pomnika na podstawie kalkulacji sporządzonej przez konserwatora zabytków. Następnie, po otrzymaniu z policji danych osobowych osób, które zamalowały pomnik, miejscy urzędnicy wezwali Władysława K. i Wojciecha K. do zwrotu kwoty 1,2 tys. złotych za oczyszczenie monumentu. Ci jednak odmówili.

Obaj mieszkańcy Olsztyna wnieśli o oddalenie powództwa wskazując, że brak jest podstaw prawnych do usuwania pomalowanego na czerwono symbolu sierpa i młota. W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew przywołali m.in. pismo Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, z którego wynika, że Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej należy traktować jako relikt okresu komunistycznej dyktatury. Zakwestionowali również wysokość roszczenia podnosząc, że w ich ocenie kwota 1,2 tys. złotych jest zdecydowanie zawyżona.

Sprawa znalazła finał w sądzie. Ten przyznał rację miastu i zasądził wobec oskarżonych kwotę w wysokości 1238,89 zł wraz z odsetkami oraz 330 zł a zwrot kosztów procesu.

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Bradl 2019-10-16 00:45:18 81.190.*.*
  Jest tu jakiś zwolennik "szubienic" którego rodzina przeżyła II WŚ w Allensteinie bądź w okolicach? Nie ma. Sami przybysze spod Ostrołęki, albo Nowego Miasta Lubawskiego jak wasz prezydencik.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • karlus 2019-10-15 17:57:19 87.147.*.*
  Skoro w tytule jest "wandale" - znaczy autor jednoznacznie określa te osoby negatywnie. I ja się zgadzam, skoro ktoś sfinansował tę budowlę niech będzie. Ponieważ w pobliżu jest ul. Piłsudskiego - czemu nazwa tj ulicy nikomu nie przeszkadza. A przecież był mordercą dla niektórych, a dla innych bohaterem..Swoją drogą dla Olsztyna on nic nie zrobił. A Armia Czerwona spowodowała, że Olsztyn jest w Polsce - proszę więc o tym nie zapominać..
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • Zdzisław Dyrman zasadniczo 2019-10-15 11:04:51 81.190.*.*
  Dlaczego powinien zniknąć? Wystarczy tylko porozmawiać z osobami króre tutaj przeżyły te całe "wyzwolenie sowietow" niech wam przeciwnikom usunięcia tej miny architektonicznej opowiedzą co tu się tak na prawdę działo i jak to wyglądało. Najmniej istotne jest to kto go zrobił i z czego wykonał, ważne jest co przedstawia! Dziś 30 lat po upadku komuny coś takiego w centrum miasta kraju europejskiego uważam za totalne nieporozumienie.
  Odpowiedz Oceń: 10 6 Zgłoś treść
 • . 2019-10-15 08:32:57 81.190.*.*
  Tytuł jakby ktoś przejechał spychaczem po tym dziadostwie. Spokojnie, w kasie miasta może i pieniędzy na dzieci brakuje, ale na ratowanie swojej maskotki Pan Prezydent kasę z pewnością znajdzie.
  Odpowiedz Oceń: 7 6 Zgłoś treść
 • Skerce 2019-10-14 22:33:07 89.39.*.*
  Dla większości społeczeństwa to bohaterzy, nie wandale. Szubienice, jako pomnik zbrodniczej, sowieckiej opresji, zdradzieckiego gwałtu zadanego Polsce, powinny być bezzwłocznie rozebrane, a w najlepszym wypadku zwrócone naszym "przyjaciołom" z obwodu. Jeśli ktoś jeszcze oponuje przeciw niszczeniu dzieła artystycznego lub miałby wątpliwości z jakiego powodu szubienice powinny zostać usunięte... otóż z tego samego, z którego w Izraelu nigdy nie postanie pomnik ku czci hitlerowskiej armii niemieckiej. Nie róbmy k.... z logiki i historii.
  Odpowiedz Oceń: 17 11 Zgłoś treść