Wakacyjne noclegi w więzieniu? Areszt śledczy w Ostródzie idzie pod młotek

Wakacyjne noclegi w więzieniu? Areszt śledczy w Ostródzie idzie pod młotek
Władze powiatu ogłosiły przetarg na zakup ostródzkiego aresztu śledczego
Fot. Google Street View

Były żeński areszt śledczy w Ostródzie został wystawiony na sprzedaż. Władze powiatu twierdzą, że więzienie mogłoby zostać ponownie zagospodarowane przez prywatnego inwestora oraz w przyszłości posłużyć, np. jako hostel. Historia budynku miałaby być jego atutem. Powięzienny hostel stałby się natomiast nową atrakcją turystyczną miasta.

Władze powiatu ostródzkiego ogłosiły niedawno przetarg na zakup budynku po żeńskim areszcie śledczym w Ostródzie. Od 2 lat stał on bowiem nieużywany, gdyż plany, dotyczące ponownego zagospodarowania go przez miasto, nie powiodły się.

- W 2018 roku otrzymaliśmy ten budynek na własność. Chcieliśmy zrobić tam młodzieżowy ośrodek socjoterapii, jednak przerosło nas to technicznie i finansowo. Postanowiliśmy zatem, że ogłosimy przetarg – powiedział nam starosta ostródzki, Andrzej Wiczkowski.

Cena wywoławcza obiektu to 1,7 mln zł. Zważywszy na lokalizację aresztu oraz jego teren, według starosty, nie jest to wygórowana cena.

- Budynek znajduje się w ścisłym centrum Ostródy, nad jeziorem. Ma dwie kondygnacje, a w środku ponad 80 dwuosobowych cel. Cały kompleks zajmuje powierzchnię o wielkości 30 arów – skomentował Wiczkowski.

Jak dodał, „kryminalna” historia budynku stanowi jego atut oraz może być zachętą dla potencjalnego inwestora.

- Pomysłów na zagospodarowanie obiektu jest wiele. Może tu powstać m.in. hostel. Kto nie chciałby spędzić nocy w byłym więzieniu? Myślę, że takie miejsce przyciągnęłoby wielu turystów – powiedział starosta.

Rozwiązanie przetargu planowane jest na 12 sierpnia. Niedługo później dowiemy się, co powstanie w miejscu byłego więzienia. Do tej pory nie zgłosił się jeszcze żaden inwestor.

Areszt śledczy dla kobiet, decyzją Ministra Sprawiedliwości, zaprzestał swojej działalności w 2018 roku. Sam kompleks więzienny został natomiast wzniesiony jeszcze przed II wojną światową. W 1973 roku w budynku odbył się gruntowny remont, dzięki czemu znajduje się w dobrym stanie technicznym.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz