W Starostwie Powiatowym w Olsztynie zapłacimy tylko kartą. Chodzi m.in. o oszczędności

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie zapłacimy tylko kartą. Chodzi m.in. o oszczędności
Władze powiatu olsztyńskiego przygotowują się do drugiej fali zachorowań na Covid-19
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Już wkrótce Starostwo Powiatowe w Olsztynie przejdzie na całkowicie bezgotówkową obsługę petentów z użyciem terminali płatniczych. Kartą będzie można płacić bezpośrednio w wydziałach komunikacji, geodezji oraz ochrony środowiska.

Do tej pory petenci na uiszczenie opłaty mieli dwa sposoby: gotówką lub bezgotówkowo w punkcie obsługi kasowej.

– W tej chwili ta usługa kosztuje nas już prawie 85 tys. złotych rocznie, postanowiliśmy więc nie przedłużać wygasającej z końcem marca umowy i wprowadzić rozwiązanie zdecydowanie tańsze, ale i zdecydowanie wygodniejsze dla osób, które załatwiają u nas swoje sprawy – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Większość z nas na co dzień posługuje się kartami płatniczymi lub też innymi formami płatności elektronicznej i to nie tylko z powodu pandemii Covid-19.

W najbliższym czasie już bezpośrednio przy stanowiskach obsługi interesantów będzie można wnieść opłaty komunikacyjne, geodezyjne, opłaty za wydanie kart wędkarskich czy opłaty za rejestrację jachtu. Petenci muszą się jednak liczyć z tym, że będą musieli ponieść dodatkową opłatę manipulacyjną za transakcję kartą, którą pobiera operator systemu – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych – w wysokości 2 zł bez względu na kwotę transakcji.

– Tańszym rozwiązaniem jest dokonanie opłat w systemie home bankigu, co może zrobić praktycznie każdy posiadacz konta bankowego za pomocą komputera czy smartfonu i z wydrukiem potwierdzającym taki przelew przyjść do urzędu – wyjaśnia Joanna Dulniawka, główna księgowa starostwa. – Informacje o numerach rachunków i kwotach, jakie należy uiścić z tytułu poszczególnych opłat dostępne są na naszych stronach internetowych.

Od 1 kwietnia 2021 roku dokonanie płatności gotówką będzie możliwe już tylko na poczcie lub w oddziałach banków.

Z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że z początkiem lutego mają wejść w życie nowe przepisy umożliwiające inwestorom elektroniczne przesłanie formularzy wniosków związanych z procesami inwestycyjno-budowlanymi, między innymi takimi jak wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy też zgłoszenie rozbiórki.

Dodatkowe formularze objęte nowelizacją prawa budowlanego, w tym w szczególności wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym w formie elektronicznej, będzie można złożyć do organu w sposób elektroniczny od lipca.

Od kilku lat w olsztyńskim starostwie działa także geoportal geodezyjny, który pozwala na dostęp do danych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, sieć uzbrojenia terenu i danych topograficznych przez 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • tak i nie 2021-01-29 09:40:58 213.73.*.*
  Nie ma obowiązku posiadania konta. Można przejść się spacerkiem na pocztę, tam wpłacić na konto i wrócić z kwitkiem. Taki 'marsz dla zdrowia' zapewnia starosta swoim mieszkańcom ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Stefan 2021-01-29 07:44:00 81.190.*.*
  Czy w jest obowiązek posiadania konta i karty?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • ktoś 2021-01-28 12:46:28 77.253.*.*
  A czy przypadkiem takie ograniczenie nie jest sprzeczne z prawem ? Przecież gotówka jest środkiem płatniczym, którym każdy może się posługiwać. Nie każdy musi mieć rachunek bankowy i kartę płatniczą. Może dziennikarze GO zadali by takie pytanie staroście ??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0