Dziś jest: 05.03.2024
Imieniny: Adriana, Fryderyka
Data dodania: 2023-06-14 14:30

Redakcja

W regionie przybywa oldtimerów. Niektóre modele mogą zaskoczyć

W regionie przybywa oldtimerów. Niektóre modele mogą zaskoczyć
W powiecie olsztyńskim coraz więcej pojazdów otrzymuje status zabytku. Są wśród nich samochody osobowe ale też motocykle czy ciągniki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na około 120 tysięcy pojazdów zarejestrowanych w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Olsztynie zaledwie 190 to te poruszające się po drogach na żółtych tablicach rejestracyjnych z prefixem „NOL". Najwięcej z nich „garażuje" w gminach: Barczewo – 41, Dywity – 38, Jonkowo – 22 i Stawiguda – 20.

reklama

Powszechnie przyjmuje się, że pojazd zabytkowy to taki, który ma 30 lat, jego model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat i posiada minimum 3/4 oryginalnych części. Ich liczba w powiecie olsztyńskim systematycznie rośnie.

Decyzje o „załatwieniu" im wyróżniających żółtych tablic rejestracyjnych mają różne podstawy. Bez wątpienia, przede wszystkim jest to sentyment właścicieli oldtimerów lub kolekcjonerów, ale i mają one również bardziej materialne podstawy. Wielu miłośników dawnej motoryzacji wypożycza je na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe czy tymczasowe wystawy. Wprawdzie koszt rejestracji pojazdu na zabytek to ok. 700-1600 zł, ale może być to opłacalna inwestycja, dająca dobry dodatkowy zarobek.

Na dziś w powiecie olsztyńskim najliczniejsze są stare klasyki popularnej niemieckiej marki Mercedes Benz – 25 (ale tylko jeden pochodzący z dawnego NRD – Trabant). Jest też kilka modeli amerykańskich Cadillaców, brytyjskie: Jaguar Daimler i Rolls-Royce Silver Shadow oraz pojedyncze egzemplarze reprezentujące przemysły motoryzacyjne wielu krajów z obu stron dawnej „żelaznej kurtyny". Chociaż patrząc na tę listę od strony pojazdów o „militarnych korzeniach" – więcej jest tych ze Wschodu (10 – GAZ-ów i UAZ-ów) niż z Zachodu (6 – Willisów i Dodge'ów).

Wśród pojazdów osobowych polskiej produkcji jest: 5 Fiatów 126p, 2 – Fiaty 125p, jedna Syrenka i jeden Polonez. Wśród pojazdów „cięższych kategorii": 4 ciągniki Ursus, 2 ciężarówki STAR oraz jeden transporter wojskowy SKOT.

W powiatowym rejestrze zabytkowych jednośladów najliczniej reprezentowane są polskie motocykle WSK – 14 i SHL – 5 oraz dwa legendarne już Junaki i trzy popularne w latach 70-tych motorowery Romet.

Dokumenty koniecznie do rejestracji pojazdu jako zabytek to: dowód własności, dowód rejestracyjny (lub oświadczenie właściciela pojazdu w przypadku zagubienia), badanie techniczne, decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru. Muszą też posiadać polisę OC, jeśli są aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Istnieje jednak możliwość wykupienia polis krótkoterminowych na przykład na sezon wakacyjnych zlotów motoryzacyjnych klasyków.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl