W Parku Centralnym stanie rzeźba światowej sławy wybitnego olsztyńskiego artysty

W Parku Centralnym stanie rzeźba światowej sławy wybitnego olsztyńskiego artysty
Wizualizacja rzeźby Izydora Borysa, która ma zostać zainstalowana w Parku Centralnym przedstawiająca Warmińskie Żurawie
Fot. Urząd Miasta Olsztyna

Izydor Borys to słynny rzeźbiarz z Olsztyna. Jego prace znajdują się m.in. w Nowym Jorku. Niedawno jedna z nich stanęła na lotnisku w Szymanach. Kolejną niedługo będziemy mogli podziwiać w stolicy Warmii i Mazur.

Izydor Borys to znany i utalentowany rzeźbiarz. Jeden z ważniejszych artystów swojego pokolenia. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in. we Francji czy Kanadzie – przyznała Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków w olsztyńskim magistracie.

W Parku Centralnym już wkrótce stanie jego nowa rzeźba – Warmińskie Żurawie. Ma to być kontynuacja autorskiego projektu, gdyż pierwsza taka figura została zainstalowana na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Dlaczego akurat żurawie? Urzędnicy wyjaśnili, że jest jednym z symboli piękna natury i kojarzy się z krajobrazem Warmii. W dodatku jest ptakiem objętym ochroną w całej Europie (w Polsce od 1949 roku).

Na Warmii i Mazurach można spotkać najwięcej żurawi, przebywa tutaj nawet 2300 par (maksymalną populację tego gatunku w Polsce szacuje się na 6400 par).

Chcemy przenieść żurawie symbolizujące piękno przyrody z pól do miasta i ozdobić Olsztyn sztuką rzeźbiarską przyciągającą turystów oraz uatrakcyjniającą spacery mieszkańcom Olsztyna. Wykonanie rzeźby z trwałych materiałów gwarantuje zarówno walory estetyczne i trwałość projektu, dzięki czemu rzeźba na stałe wpisze się w przestrzeń publiczną Olsztyna – dodała Konarzewska.

Rzeźba do końca roku stanie w rejonie wejścia do Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego.

Izydor Borys urodził się w Reszlu. Jest związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Otrzymał nagrody m.in. w Konkursie Rzeźby w Kamieniu w La Chatre we Francji czy w Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu w Sarnie w Kanadzie.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Marcin 2020-08-07 13:52:06 5.184.*.*
    Ciekawe, jak będą się wpisywać w sąsiedztwo mającego tam powstać bloku?
    Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
  • Tekla 2020-08-07 10:22:04 83.5.*.*
    Może najpierw by ktoś skosil trawę a później stawiał pomniki
    Odpowiedz Oceń: 4 9 Zgłoś treść