W olsztyńskich szkołach pojawiły się różowe skrzyneczki. Cel? Walka z wykluczeniem menstruacyjnym [ZDJĘCIA]

W olsztyńskich szkołach pojawiły się różowe skrzyneczki. Cel? Walka z wykluczeniem menstruacyjnym [ZDJĘCIA]
Oficjalne przekazanie różowych skrzyneczek w Olsztynie
Fot. UM Olsztyn

Do Olsztyna trafiło pięć różowych skrzyneczek. Staną one w placówkach edukacyjnych. Jest to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym. Szacuje się, że niemal pół miliona Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony.

Różowa skrzyneczka jest oddolną inicjatywą, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek czy tamponów w przestrzeni publicznej. Została zainicjowana niemal półtora roku temu we Wrocławiu, a teraz dotarła już do około 500 punktów w całym kraju.

- Pomagamy kobietom i dziewczynkom, wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym - wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa skrzyneczka. - Naszą pomoc kierujemy do szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym domów dziecka i świetlic środowiskowych, do ośrodków i miejsc z dużym wykluczeniem, ale z ogromnym zaangażowaniem do idei różowej skrzyneczki przekonujemy też jednostki samorządu terytorialnego.

Z ustaleń inicjatorek wynika, że około 4 proc. Polek, czyli niemal pół miliona kobiet, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Dlatego różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi pojawiają się w kolejnych miejscach kraju. Dotarły również do Olsztyna.

- Jeśli chodzi o pilotaż w naszym mieście, to zaczynamy od szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk, odpowiedzialna m.in. za edukację. - W damskich toaletach zawisną właśnie takie charakterystyczne skrzyneczki, które będą wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

Do akcji przyłączył się również Warmińsko-Mazurski Okręgowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Zapewniliśmy pierwsze wkłady do różowych skrzyneczek - informuje dyrektor oddziału, Dorota d'Aystetten. - To istotna część naszej działalności pomocowej.

Jedną z placówek, do której trafi pilotażowa różowa skrzyneczka jest Szkoła Podstawowa nr 15.

- Bardzo się ucieszyłam, że będziemy jedną z jednostek, do których trafi taka skrzyneczka - mówi dyrektor szkoły, Barbara Bogacz. - Istotne jest, że dziewczęta w potrzebie będą mogły skorzystać z tych materiałów. Ale równie istotny jest aspekt edukacyjny przy okazji tego programu.

Z udziału w przedsięwzięciu cieszy się także dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy al. Piłsudskiego.

- Ten program jest cudowny, bo pomaga dziewczynkom odnaleźć się w tej nowej, często krępującej dla nich sytuacji - przyznaje Marzena Dworznikowska. - Wcześniej słyszałam w mediach o tym projekcie. Świetnie, że dotarł także do naszego miasta.

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Wasz Trufel 2021-04-27 11:43:17 95.160.*.*
  do skrzyneczek będą chowane abortowane płody uczennic, następnie przekazywane do okna życia, tam wyznawcy jozuska będą je adoptować i uczyć przygotowania do życia w rodzinie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Pan Jan 2021-04-25 04:46:47 37.30.*.*
  Ee tam dobry marynarz to i przez morze czer....... Z resztą sami wiecie . A tak poważnie i co każdy tak sobie może otworzyć i brać z tej skrzyneczki czy hasłem będzie kryterium dochodowe?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Pres 2021-04-24 12:26:55 188.147.*.*
  a za naszych ustalen wynika, że wasze ustalenia to bzdury i bełkot ukierunkowany na wymyśleniu bzdurnego problemu po to aby niby z nim walczyć, czekamy na akcję "rajstopy" , kobiet nie stać na rajstopy za 5 zl i trzeba wieszać skrzyneczki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Anną 2021-04-24 11:07:29 188.146.*.*
  Dla klas jeden trzy, które hybrydowo będą chodzić do szkoły od poniedziałku jak znalazł :) :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Xxx 2021-04-24 08:23:26 31.0.*.*
  Dajcie darmowe prezerwatywy to może będzie mniej patologicznych dzieci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • ??? 2021-04-23 18:12:02 188.146.*.*
  Wszystko OK, ale rodzi się jedno pytanie: czy osoba posiadająca chromosomy XY, która podejmie decyzję o tym, że czuje się kobietą lub jest niebinarna (choćby przykład Margot) tez będzie podchodzić pod tę akcję? Czy będą potrzebne jakieś deklaracje dotyczące odniesienia płci biologicznej (sex) do płci kulturowo-społecznej (gender)? Jak rozumiem dziewczyna, która czuje, że jest mężczyzną i tak się będzie określać, nie będzie beneficjentką tego programu? Zastrzegam wyraźnie, że nie sprowadzam sprawy do absurdu ani nie ironizuję - po prostu znając współczesne mogą pojawić się w tej kwestii pewne problemy natury prawnej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Gratuluję pomysłu 2021-04-23 17:17:12 188.146.*.*
  Extra akcja. Mówię to jaka matka dwóch młodych dziewczyn Szkoda mi tylko, że w tym kraju tyle kobiet nie stać na podstawowe art. higieniczne. Ale jak zawsze obywatelu radź sobie sam i licz najwyżej na solidarność innych, rząd ma jakieś pilniejsze sprawy np. wydawanie pieniędzy na propagandę w TVpis...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 8