W Olsztynie w 2021 r. do prac społecznych może być skierowanych aż 381 skazanych

W Olsztynie w 2021 r. do prac społecznych może być skierowanych aż 381 skazanych
Miasto przygotowało ponad 1,8 tys. miejsc dla osób skierowanych na prace społeczne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Kary ograniczenia wolności albo grzywny w pewnych sytuacjach mogą prowadzić do tego, że skazani nieodpłatnie mogą pracować na rzecz społeczeństwa. Przewiduje się, że w przyszłym roku w Olsztynie będzie 381 osób skierowanych na prace społeczne.

W 2021 roku skazani będą wykonywać nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne oraz pracę społecznie użyteczną w czternastu podmiotach, których założycielem jest gmina Olsztyn. Władze miasta przyznają, że zapotrzebowanie jest ogromne, znacznie większe niż liczba osób skierowanych do prac społecznych.

Przewiduje się, że liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy wyniesie 381 osób. Średni wymiar kary ograniczenia wolności przypadający na jednego skazanego za wykroczenie wynosi 40 godzin, a skazanego za przestępstwo 150 godzin. Natomiast wyznaczone zakłady pracy w 2021 roku mogą przyjąć 1812 skazanych, czyli o 1431 więcej niż wynika z potrzeb olsztyńskiego sądu rejonowego.

- Jako że przeważająca większość skazanych to osoby bez kwalifikacji, bądź z niskimi kwalifikacjami, powinny być kierowane do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie. Dla ukaranych z orzeczonym lekkim oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności został wyznaczony Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – wyjaśnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik.

Skazani bezpłatne prace będą wykonywać głównie na rzecz szkół i przedszkoli, ale także na rzecz Miejskiego Szpitala Zespolonego, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz schroniska dla zwierząt. Skazani będą tam zajmować się głównie zadaniami remontowymi, konserwatorskimi oraz porządkowymi.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Seat 133 kontra Fiat 126p 2020-11-25 14:06:21 188.146.*.*
    Skazani za brak maseczki do szpitala . Ale nie bo tam redukują...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2