W Olsztynie powstanie specjalne centrum, które obsłuży placówki oświatowe

W Olsztynie powstanie specjalne centrum, które obsłuży placówki oświatowe
Screen z obrad sesji rady miasta
Fot. UM Olsztyn

W środę (25 sierpnia) radni podczas sesji przyjęli uchwałę o utworzeniu nowej jednostki organizacyjnej. Centrum Usług Wspólnych ma usprawnić obsługę miejskich placówek oświatowo-wychowawczych w Olsztynie.

Centrum Usług Wspólnych będzie obsługiwać łącznie 69 miejskich placówek oświatowo-wychowawczych. Zakres świadczonych usług to prowadzenie rachunkowości, sprawozdawczości, centralizacji podatku VAT i obsługi płacowej.

CUW ma również stworzyć większe możliwości standaryzacji świadczonych usług, tworzyć jedną politykę rachunkowości oraz ma optymalizować zatrudnienia niezbędne do realizacji zadań. Istotne jest też zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli realizowanych zadań.

- Mając na uwadze sytuację na rynku pracy i pojawiające się problemy z zatrudnieniem pracowników na stanowiskach głównych księgowych utworzenie CUW ułatwi realizację zadań wynikających z zakresów czynności głównych księgowych - mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Anida Kinga Samoraj. - W chwili obecnej z największymi problemami w tym zakresie borykają się przedszkola miejskie.

Nowa jednostka zacznie działać 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. na siedzibę jednostki tymczasowo zaadoptowane zostaną niewykorzystywane, w związku z mniejszą corocznie liczbą uczniów, trzy sale w Szkole Podstawowej nr 1. Z kolei od 1 września 2022 r. siedziba znajdzie się w pomieszczeniach innego obiektu, który zostanie dostosowany do potrzeb funkcjonowania CUW.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • Gosc 2021-09-09 20:09:11 31.0.*.*
  Życzę powodzenia my od stycznia takiego bajzlu jak zyje nie widziałam cuw y to delikatnie mówiąc bagienko ludzie odchodzą jak zarientuja się ze przychodzi im pracować 3 razy wiecej bez podwyżki do tego przychodzą nowi pracują 1 max 2 dni i odchodzą bo nie wytrzymują tego co tam się dzieje utworzenie cuw do niczego nie doprowadzi oprócz ogólnego bałaganu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Zenobia 2021-08-27 10:20:02 5.172.*.*
  Cóż.... wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Kandydatka na Prezydenta musi czymś błysnąć, pochwalić się swoimi osiągnięciami, a póki co - NIC. Stąd pomysł na budowę CUW. Może najpierw należałoby spojrzeć na funkcjonowanie CIUW-u. Od wniosku o realizację prostych zadań nie mijają godziny, lecz dni, tygodnie a znam przypadki, że nawet miesiące. Dodatkowo zakup oprogramowania do prowadzenia rachunkowości to skandal! Program nieprzystosowany do pracy w budżecie - zamiast pracę usprawnić to ją skomplikował i spowodował braki kadrowe w księgowości. Umówmy się, głównym księgowym z płacą porównywalną z płacą osoby sprzątającej będzie - emeryt, osoba planująca macierzyństwo lub desperat. Zakup nowego BEZNADZIEJEGO oprogramowania, spowodował, że zatrudnieni na stanowiskach głównych księgowych emeryci pokazali środkowe palce i odeszli - oto i cały problem kadrowy, który sama gmina sobie stworzyła. Mam wrażenie, że nikomu nie zależało na jakości wprowadzanego narzędzia - kto pracował przy wdrażaniu programu dla jednostek Gminy? - m.in. osoba, która na etapie wdrażania już w Gminie nie pracowała, inna osoba to taka na wniosek, której jej jednostka została wyłączona z pracy na tym wspaniałym oprogramowaniu. Są gminy w kraju, które po roku pracy na tym programie z niego zrezygnowały, ale tak nie będzie w Gminie Olsztyn, gdzie wdrożenie odbywa się w ramach projektu UE "Cyfrowy Olsztyn", dla którego wymagany jest okres trwałości projektu. Męczcie się więc księgowe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • LL 2021-08-27 09:23:21 195.206.*.*
  Obłuda radnych Olsztyna. Z jednej strony sprzeciwiają się centralizacji na poziomie ogólnopolskim do której dąży rząd, podnosząc argumenty za niezaleznością samorządów od władz centralnych i prawem do samostanowienia i samofinansowania, a w mikroskali na swoim podwórku robią dokładnie to samo przeciwko czemu występują, będąc głuchymi na argumenty dyrektorów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Justa 2021-08-27 08:44:03 195.206.*.*
  Może Miasto zapoznało by się z przebiegiem tworzenia CUW w Łodzi. Miliony wyrzucone w błoto, chaos, ganianie przez dyrektorów z fakturami do centrum. Fragment artykułu na ten temat: "Może wreszcie na jaw wyjdzie ten bałagan panujący w CUWO. Nikt nie słuchał, jakie niesie to zagrożenia. Dyrektorzy przedszkoli zostali gońcami noszącymi dokumenty i kasjerami przyjmującymi wpłaty. Księgowe masowo odchodzące z pracy. Braki kadrowe. Miliony złotych wpakowane w błoto na programy, szkolenia, tworzenie nowych etatów, meble, komputery, remonty budynku przy ul. Kaliskiej. A miały być oszczędności i poprawa obsługi księgowej - pisał jeden z nich."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 0
 • [Usunięty] 2021-08-27 08:34:36 195.206.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • mina.g. 2021-08-27 08:19:57 195.206.*.*
  Jeżeli stawka zasadnicza dla głównego ksiegowego w oświacie wynosi około 3400 za pełen etat to nic dziwnego, że nie ma kandydatów. Tu leży problem. Współczuć tylko dyrektorom placówek oświatowych (bo nie dotyczy to tylko przedszkoli), ponieważ niestety to odbije się na nich. Jako osoby odpowiedzialne za kierowanie placówką, w tym za finanse niestety nie ogarną chaosu który Miasto chce im wprowadzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Gwiazda 2021-08-26 23:04:27 37.248.*.*
  Radni Olsztyna i Wydział Edukacji nie mają zielonego pojęcia czym zajmuje się główna księgowa w przedszkolu, jak wygląda specyfika pracy. Kadry wykwalifikowanej w Olsztynie nie brakuje, ale trzeba im odpowiednio płacić, stosownie do ich posiadanych kwalifikacji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • abc 2021-08-26 20:32:29 176.221.*.*
  Utworzenie centrum usług wspólnych nie przyniesie żadnych oszczędności ani niczego nie usprawni . Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • Gwiazda 2021-08-26 11:30:15 37.248.*.*
  Wydział Edukacji szuka teraz oszczędności na księgowych przedszkoli, ponieważ miliony wydał na zakup beznadziejnego oprogramowania finansowo-księgowego który w ogóle nie sprawdza się w budżecie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 0
 • Veto !!! 2021-08-26 09:05:36 31.60.*.*
  Kolejny twór dla darmozjadów rządzących i ich rodzin. Kto za to zapłaci ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 0