Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

W Olsztynie powstaną nowe schrony? Na razie zmieści się w nich niecałe 4% mieszkańców

W Olsztynie powstaną nowe schrony? Na razie zmieści się w nich niecałe 4% mieszkańców
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli tzw. "szubienice"
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Polska znajduje się w specyficznej i niełatwej sytuacji geopolitycznej. Szczególnie zagrożone są regiony przygraniczne, do których zalicza się województwo warmińsko-mazurskie. W obliczu napiętych nastrojów, miasto postanowiło zająć się kwestią schronów.

reklama

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2024 roku, jedynie niecałe 4% mieszkańców Polski znalazłaby miejsce w schronie w przypadku zagrożenia. Raport otrzymał tytuł... "W schronie się nie schronisz". Do tego, właściwie nie wiadomo, ile schronów faktycznie znajduje się na terenie kraju i czy nadają się do użytku.

Z kolei dane Urzędu Miasta Olsztyna z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego wskazywały, iż na obszarze miasta znajduje się 40 schronów dla mieszkańców (na 3395 osób) i 22 schrony w zakładach pracy (dla 3026 osób). Dla mieszkańców przewidziane jest także jedno miejsce ukrycia (na 60 osób) i dwa tego rodzaju miejsca (na 242 osoby) w zakładach pracy.

Największe z nich znajdują się w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Konopnickiej oraz przy ul. Limanowskiego 17/19.

Niestety, całkowita powierzchnia użytkowa dostępnych miejsc ochronnych w Olsztynie liczy 4848,3 m kw., a więc pomieści  6723 osoby (6421 w schronach). To – podobnie jak w skali kraju – ok. 3,9% ludności.

W związku z modernizacją oraz zburzeniem niektórych budowli w Olsztynie – liczba schronów dodatkowo zmalała. Mowa np. o przestrzeni pod dworcem głównym czy pod byłym budynkiem Telekomunikacji Polskiej.

***

WIĘCEJ: Schrony, syreny i obrona cywilna. Jak Olsztyn jest przygotowany na sytuacje kryzysowe?

***

Teraz miasto chce zadbać o infrastrukturę w obszarze obrony cywilnej. Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to blisko 34 miliardy złotych, z których jeszcze w tym roku 204,3 mln zł trafi do województwa warmińsko-mazurskiego. Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu oraz budowę i modernizację schronów.

Jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, samorząd postanowił przygotować dokumentację modernizacji pomieszczeń w:

  • Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy al. Piłsudskiego 42,
  • Szkole Podstawowej nr 7,
  • Szkole Podstawowej nr 14 

SP nr 14

Do tego, przewidziano budowę nowego garażu podziemnego na pl. Dunikowskiego z wjazdem od ul. 22 Stycznia, który również przyczyni się do ochrony mieszkańców Olsztyna w przypadku zagrożenia. Podczas rozmowy w studiu wideo Olsztyn.com.pl w lutym bieżącego roku prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk mówił także o możliwości utworzenia takiej przestrzeni przy okazji budowy stadionu przy al. Piłsudskiego.

Czytaj również: 

Schrony, syreny i obrona cywilna. Jak Olsztyn jest przygotowany na sytuacje kryzysowe?

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • RAK 2026-05-13 09:47:35 79.191.*.*
    Widzę na liście SP Nr7 - tam był kompletny schron z wyposażeniem. Byłem, widziałem. Co się z nim stało? Wyparował?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Taxi 2026-05-13 09:07:08 2a01:11cf:405:*
    Usunąć szubienice postawić inne pomnik bliski naszemu sercu a plac upiększyć i zamienić w podziemny parking (jednocześnie wielki schron!!!). Inwestycja tania, opłacalną i doskonała...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Lilla 2026-05-13 08:29:27 31.175.*.*
    Na Jagiellońskiej był schron i co rozebrali zamiast zmodernizować i odnowic zakładali
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Pioter 2026-05-13 08:03:26 145.237.*.*
    Mija 5 rok wojny a Ci mistrzowie zrobili dopiero inwentaryzację schronów. Mam pytanie: kto odpowie za zburzenie największego schronu w Olsztynie, który był pod budynkiem byłej TP SA na ul. Piłsudskiego? Arbet pracował nocami aby go zburzyć po cichu. Kto z władz miasta na to pozwolił?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • Pdf 2026-05-13 07:07:24 88.156.*.*
    Donald mówił że atak to kwestia miesięcy więc pytanie czy zdążymy chociaż dla polityków przygotować bezpieczne miejsce
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
  • Pdf 2026-05-13 07:07:24 88.156.*.*
    Donald mówił że atak to kwestia miesięcy więc pytanie czy zdążymy chociaż dla polityków przygotować bezpieczne miejsce
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • observer 2026-05-12 20:07:37 176.221.*.*
    Ławeczki a nie schrony. Najważniejsze są ławeczki.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • Bogumił 2026-05-12 18:58:01 88.156.*.*
    Plac i pomnik, to część nowej, powojennej zabudowy naszego miasta o charakterze historycznym i zabytkowym. Obszar ten powinien być chroniony przed przebudową. W sprawie ewentualnych zmian należy konsultować się z mieszkańcami Olsztyna. Jeśli już budować schrony, to w miejscach, lub w pobliżu miejsc zamieszkiwania. Warto też w tej sprawie skorzystać z doświadczenia społeczeństwa ukraińskiego zmagającego się z najeźdźcą rosyjskim.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
  • Michajil Jebiewdenko 2026-05-12 18:37:39 46.112.*.*
    Szykujcie schrony tawariszi bo juz niedlugo sie zacznie. eva zajceva, hrisza braun i inne memceny bosaki kaczyńskie i nawrockie już i to zadbały hehehe
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 10
  • MT 2026-05-12 18:30:48 78.30.*.*
    A co się stało ze schronem pod byłym budynkiem TPSY ??. Był najnowocześniejszy i największy. Za decyzję o rozbiórce ktoś powinien mocno "beknąć".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 1
  • Nie DLa Bonżura 2026-05-12 18:19:49 164.127.*.*
    Jedno już jest pewne. Na ukrycie się w schronach zwykły mieszkaniec płacący podatki nie ma co liczyć.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 17
  • Janek 2026-05-12 17:48:45 88.156.*.*
    Na zapleczu byłej Kasztelanki jest schron Na czworakach tam wchodziłem Ciekawe jak teraz to wygląda
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
  • Generalnie 2026-05-12 17:41:02 37.31.*.*
    Pamiętajcie by w razie zagrożenia ze schronów usuwać lokalnych polityków i ich rodziny.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 15
  • pioterte 2026-05-12 16:46:04 37.31.*.*
    Co za bełkot : możliwość utworzenia ( cytat z artykułu)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
  • Diss 2026-05-12 16:28:39 79.191.*.*
    A szubienice kiedy znikną?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21

Proponowane artykuły