Dziś jest: 22.05.2025
Imieniny: Heleny, Ryty, Wiesławy
Data dodania: 2013-05-09 07:54

Iwona Starczewska

W Olsztynie będą badać pogodę kosmiczną

W powstającym w Olsztynie Parku Naukowo - Technologicznym zamontowana zostanie jonosonda, czyli sprzęt do badania jonosfery Ziemi. Urządzenie zbudują naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

reklama
Jonosonda jest pierwszym projektem badawczo-naukowym realizowanym w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Przedsięwzięcie jest wynikiem podjętej współpracy Gminy Olsztyn z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Czym jest wspomniana jonosonda? To rodzaj radaru przeznaczonym do badania jonosfery Ziemi. Zasada pracy urządzenia opiera się na cyklicznym wysyłaniu krótkich impulsów radiowych o zmiennej częstotliwości i synchronicznym odbiorze sygnału odbitego od warstw jonosfery.

Zarejestrowane dane pozwolą na prowadzenie serwisu pogody kosmicznej w czasie rzeczywistym, którego prezentacja m.in. za pośrednictwem stron WWW umożliwi ostrzeganie w zakresie występowania zaburzeń w radiokomunikacji oraz w nawigacji i pozycjonowaniu satelitarnym.

Badania prowadzone przy wykorzystaniu jonosondy będą przydatne m.in. dla firm radiokomunikacyjnych, geodezyjnych, teleinformatycznych, informatycznych zajmujących się radiopropagacją satelitarną oraz precyzyjnym pozycjonowaniem w czasie rzeczywistym obiektów ruchomych.

Antena nadawczo-odbiorcza, która jest elementem jonosondy, będzie miała wysokość 18-20m i stanie na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego (kilkadziesiąt metrów na południe od budynku laboratoryjnego L2).

Obecnie w Polsce pracuje jedno takie urządzenie w centrum Warszawy - Centrum Badań Kosmicznych PAN przy ul. Bartyckiej 18A.

Wartość projektu to około 270 tysięcy złotych. Jonosonda powstanie do końca tego roku.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl