W gminie Biskupiec odkryto skarb. To pierwsze takie odkrycie w Polsce!

W gminie Biskupiec odkryto skarb. To pierwsze takie odkrycie w Polsce!
Denary karolińskie
Fot. Muzeum w Ostódzie

Archeolodzy trafili w gminie Biskupiec (powiat nowomiejski) na niezwykły skarb. Wykopano monety karolińskie z IX wieku. Według naukowców, jest to pierwsze takie odkrycie w Polsce.

W listopadzie 2020 r. rozpoczęliśmy badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec. Ich efektem jest odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich, znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Zespół liczy aktualnie 118 monet i ich fragmentów, denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877)

- poinformowali przedstawiciele Muzeum w Ostródzie. Tam właśnie trafi wykopany skarb.

Pracami archeologicznymi kierował Łukasz Szczepański, archeolog z ostródzkiego muzeum. Zabytki wkrótce zostaną poddane analizom.

- Koordynatorem projektu i zespołu badawczego ma być specjalista od wczesnośredniowiecznej numizmatyki, prof. Mateusz Bogucki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – powiedział w rozmowie z PAP Szczepański.

Monety zostaną zaprezentowane publicznie podczas Nocy Muzeów.

Wkład w odkryciu skarbów mają członkowie Stowarzyszenia Detektorystycznego „Gryf”, którzy za pomocą wykrywaczy metalu trafili na pierwsze dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. Następnie, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Tobolak 2021-05-07 12:16:23 5.184.*.*
    Dupa srąca i pierdząca
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Detektorzysta 2021-05-07 09:50:37 109.196.*.*
    Chwała detektorzystą
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0