W 45 minut koleją z Olsztyna do Szyman

W 45 minut koleją z Olsztyna do Szyman
Fot. Łukasz Kozłowski / olsztyn.com.pl

Szybkie, bezpieczne i komfortowe połączenie kolejowe z Olsztyna do lotniska w Szymanach będzie gotowe do końca 2015 roku.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z wykonawcą, firmą NDI, umowę na drugi etap przebudowy linii kolejowych Olsztyn – Szczytno – Szymany. Dzięki temu pasażerowie będą mogli dotrzeć koleją ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego do portu lotniczego Mazury w 45 minut. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi pojadą do 100 km/h, a ze Szczytna do Szyman do 110 km/h.

W drugim etapie powstanie ponad 1,5 kilometra nowego torowiska oraz peron przy terminalu, wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja obejmuje też budowę Lokalnego Centrum Sterowania na stacji w Szczytnie. Z terenu przyszłej linii kolejowej usunięto już drzewa i krzewy, a PKP PLK pozyskały już wszystkie dokumenty, które umożliwiają budowę torowiska.

W pierwszym, zakończonym już, etapie prac położone zostały nowe tory na stacji Szczytno i na 44-kilometrowym odcinku Olsztyn – Szczytno. Wyremontowano również 10-kilometrowy odcinek linii nr 35 ze Szczytna do Szyman, przebudowane zostały perony i wymieniona nawierzchnia na 37 przejazdach kolejowo-drogowych.

* * *

Na zdjęciach: nowopowstała stacja kolejowa w podolsztyńskich Klewkach, jak również odcinek torowiska przy Ostrzeszewie

Źródło: własne, materiał prasowy

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Bywatel 2015-01-04 20:05:38 82.139.*.*
    Olsztyn ma najbrzydszy dworzec PKP w Polsce, więc pierwszy kontakt potencjalnego inwestora będzie zachęcający!?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0