Urzędniczka oskarżona m.in. o przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie 13 tys. zł. Jest wyrok sądu

Urzędniczka oskarżona m.in. o przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie 13 tys. zł. Jest wyrok sądu
Fot. Pixabay.com

Olsztyński sąd rejonowy wydał wyrok uniewinniający w sprawie prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Iwona B.-B. Była oskarżona m.in. o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w związku z prowadzeniem szkoleń i wykładów.

Prokuratura Okręgowa we Włocławku 7 lutego 2019 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Iwonie B.-B., która miała popełnić cztery przestępstwa w okresie od 7 lutego 2013 r. do 17 listopada 2016 r.

Pierwszy zarzut dotyczył niedopełnienia obowiązków jako prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w związku z prowadzeniem szkoleń i wykładów dla takich instytucji jak Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Warmińsko-Mazurskie Centrum Edukacji Samorządowej, Stowarzyszenie Organizatorów i Menedżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia Region Warmińsko-Mazurski oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

Prokurator ustalił, że Iwona B.-B. miała prowadzić prywatne szkolenia podczas pracy służbowej i pobierać za nie pieniądze. W zarzutach aktu oskarżenia wykazano kwoty od kilkuset złotych do ponad 3 tys. zł, które miały być nienależnie pobranym wynagrodzeniem.

- W jednym przypadku prokurator uznał, że Iwona B.-B nie tylko nie dopełniła swoich obowiązków świadczenia pracy, ale także przekroczyła swoje uprawnienia. Mianowicie, miała przeprowadzić szkolenie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, tj. dla jednostki samorządu terytorialnego, czego zabrania ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych – informuje sędzia Adam Barczak, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Oskarżona usłyszała także zarzut przywłaszczenia 13 tys. zł za szkolenia dla dwóch podmiotów, w tym Najwyższej Izby Kontroli. W obu przypadkach kobieta była delegowana do obowiązków służbowych, w związku z tym jej wynagrodzenie wypłacane było z budżetu państwa.

Czwarty zarzut dotyczył wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w postaci polecenia wyjazdu służbowego.

Proces w tej sprawie rozpoczął się 15 stycznia 2020 r. Oskarżona była nieobecna na rozprawie. Kobieta nie przyznała się do winy. 10 lipca zapadł wyrok, sąd uniewinnił ją od wszystkich zarzucanych czynów. Pisemne uzasadnienie nie zostało jeszcze sporządzone.

Wyrok nie jest prawomocny.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz