Unia dofinansuje modernizację sieci energetycznej

Energa-Operator zmodernizuje ponad 280 km linii średniego napięcia w województwie warmińsko-mazurskim. Spółka otrzymała na ten cel prawie 15 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość całego projektu to prawie 40 mln zł.

Poprawa zasilania obejmie łącznie ponad 12,5 tys odbiorców indywidualnych i firm. Początek prac przewidziano na maj 2011, zakończenie zaplanowano na koniec 2013 r.

Zmodernizowane zostaną linie relacji Górowo-Iławeckie - Olsztynek - Mostkowo (125 km) oraz  linia relacji Mrągowo - Biskupiec - Lidzbark Warmiński – Ostróda - Iława (156 km).

- Poprawa ciągłości zasilania, zmniejszenie liczby awarii to nasze cele strategiczne. Pozyskanie unijnych środków ogromnie nas cieszy, gdyż potrzeby inwestycyjne, szczególnie związane z unowocześnieniem sieci, są ogromne – mówi Rafał Czyżewski, wiceprezes Energa-Operator.

W obydwu projektach przedmiotem dofinansowania jest modernizacja linii na terenie olsztyńskiego oddziału Energa-Operator. W ramach jego realizacji  wszystkie przewody napowietrzne wymienione zostaną na izolowane, co w istotny sposób powinno zmniejszyć awaryjność sieci.

Obszar, przez który przebiegają te linie, jest trudnodostępny, często są to miejsca bagienne, leśne itp, co powoduje, iż liczba awarii podobnie jak średni czas ich usuwania jest wyższy od przeciętnego.

Obecny stan linii stważa także duże zagrożenie pożarowe. Większość z nich liczy sobie już prawie 40 lat. Środki na ich modernizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: info.prasowe/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz