Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców - jak płacić mniej?

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców - jak płacić mniej?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Młodzi kierowcy nie mają łatwo. Nie dość, że muszą się liczyć ze stresem spowodowanym pierwszymi manewrami za kółkiem, to dodatkowo są zobowiązani wydać niemałe pieniądze na zakup obowiązkowej polisy. Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż ta sama polisa dla doświadczonego kierowcy po trzydziestce. Osiemnastolatek nie ma łatwo – nie dość, że zasiądzie za kierownicą swojego pierwszego auta, to jeszcze musi się liczyć z zakupem bardzo kosztownej polisy. Jak temu zaradzić? Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie dla młodych kierowców?

Polisa OC dla młodego kierowcy

Zakup ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowy. Jego cena nie należy do najniższych, a na jej koszt wpływa wiele czynników, m.in. marka i model pojazdu, miejsce zamieszkania, wiek oraz staż za kółkiem. Z tymi dwoma ostatnimi kryteriami mają problem młodzi kierowcy – są oni niedoświadczeni w prowadzeniu pojazdu, przez co muszą zapłacić wysoką składką OC. Zmusza ich to do szukania różnych metod pozwalających zaoszczędzić i obniżyć składkę ubezpieczeniową. W jaki sposób możesz nabyć tańszą polisę OC, jeśli jesteś młodym kierowcą?

Kup ubezpieczenie razem z rodzicem

Najpopularniejszym sposobem obniżenia składki OC młodego kierowcy jest współwłaścicielstwo pojazdu. Jeśli zdecydujesz się znaleźć drugą osobę, która zostanie właścicielem Twojego auta, to otrzymasz z tego tytułu bonusy. Ważne jest, by osoba ta była doświadczonym kierowcą i miała w kieszeni zniżki za bezszkodową jazdę. Wówczas zniżki te zadziałają również na Twoją korzyść, przez co opłata za OC będzie dużo niższa. Taką osobą może być na przykład Twój rodzic, który od wielu lat prowadzi pojazd i posiada odpowiednie doświadczenie oraz zniżki.

Zdecyduj się na jednorazową płatność za OC

Ubezpieczyciele nagradzają osoby, które zdecydują się zapłacić za swoje OC z góry. Warto więc, byś odpowiednio wcześnie przygotował się na wydatek, jakim jest zakup pierwszego ubezpieczenia OC i dysponował odpowiednią kwotą. Decydując się na płatność jednorazową, a nie ratalną, możesz liczyć na korzystniejszą cenę i zapłacić nawet o 10% mniej.

Wybierz auto z mniejszym silnikiem

Posiadając pojazd z silnikiem o mniejszej pojemności, zapłacisz mniej. Pojemność silnika ma wpływ na cenę polisy – im jest większa, tym składka ubezpieczenia OC będzie wyższa, i to nawet o kilka tysięcy złotych.

Zwróć uwagę na to, gdzie parkujesz pojazd

Dla ubezpieczyciela bardzo ważne jest to, gdzie zostawiasz zaparkowany swój pojazd. Jeśli parkujesz w podejrzanych miejscach, przy ulicy lub na parkingach niestrzeżonych, to wysokość Twojej składki wzrośnie, gdyż Twoje auto będzie bardziej narażone na szkody. Ubezpieczyciel doceni zaś, jeśli parkujesz pojazd na parkingu strzeżonym lub w garażu, gdzie jest on bezpieczny.

Kup polisę w pakiecie

Ubezpieczyciele oferują pakiety ubezpieczeń, w ramach których możesz wykupić różne polisy i liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe. W pakiecie możesz nabyć ochronę zarówno na samochód, jak i na życie czy nieruchomość. Wówczas nie tylko zaoszczędzisz środki, ale i zakupisz wszelkie niezbędne polisy w ramach jednej umowy.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując swoje pierwsze ubezpieczenie OC? Przede wszystkim o tym, by porównać ceny! Wysokość składek u różnych ubezpieczycieli może się znacznie różnić. Najlepszym sposobem na porównanie cen jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC, np. Punkta. Wówczas otrzymasz zestawienie kilkudziesięciu ofert od ubezpieczycieli funkcjonujących na polskim rynku w jednym miejscu. Oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas, bo wpisanie danych do porównywarki zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Artykuł sponsorowany

Tagi: polisa OC

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Pawełek2 2019-09-13 11:13:59 91.226.*.*
    Przede wszystkim należy rozeznać się w cenie i porównać jak to wygląda u różnych towarzystw, ja polecam porównywarkę Ubezpieczamy Auto. Dla mojego forda wyszło mi najtaniej bo 780 zł, a różnica między najdroższym a najtańszym OC była równa prawie 200zł więc sporo.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • Michałdk 2019-09-12 11:35:48 5.173.*.*
    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść