Turecki tramwaj uzyskał homologację. Są jednak problemy z odbiorem

Turecki tramwaj uzyskał homologację. Są jednak problemy z odbiorem
Tramwaj Panorama przeszedł homologację. Teraz pozostaje czekać na odbiór
Fot. MPK Olsztyn

23 lipca turecki tramwaj Panorama uzyskał świadectwo homologacji. Dokument wpłynął do urzędu miasta. Teraz pozostaje tylko oczekiwanie na odbiór.

Pozytywną decyzję w tej sprawie wydał Transportowy Dozór Techniczny. Urzędnicy potwierdzili, że dokument wpłynął do ratusza. Teraz pozostaje czekać na odbiór. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo. Pewne jest jedynie to, że będzie to długo po pierwotnym terminie, czyli końcu kwietnia, kiedy to Turcy mieli przekazać miastu 2 pojazdy wraz ze świadectwem homologacji.

Obecnie trwa wymiana korespondencji w sprawie ustalenia terminów realizacji, ponieważ koronawirus opóźnił dostawy taboru do Olsztyna – wyjaśniła w rozmowie z portalem Transport-publiczny.pl Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodała: – Zgodnie z zapisami umowy i przygotowywanym aneksem będziemy robili wszystko, by odebrać pierwszy tramwaj jak najszybciej. Na razie jednak jest to niemożliwe ponieważ przy odbiorze musi być obecna strona turecka. Tymczasem z oświadczeń rządu tureckiego wynika, że sytuacja w ich kraju jest poważna, a zatem zastanawiamy się obecnie jak dokonać odbioru w sposób, który będzie zgodny z umową i zapewni bezpieczeństwo wszystkim stronom.

Gdy Panorama zostanie przekazana do odbioru, urzędnicy będą mieli miesiąc czasu na testy i badania. Tramwaj będzie musiał w tym czasie przejechać minimum 120 km.

Przypomnijmy, że turecka firma Durmazlar chciała zmienić warunki umowy – chodziło o wzrost ceny i wydłużenie terminu dostawy pojazdów do Olsztyna. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Tramwaje będą jednak droższe? Tego chcą Turcy. Co na to miasto?”.

Dopóki nie podpiszemy stosownych dokumentów, nie będziemy informować o szczegółach tych rozmów – dodała Marta Bartoszewicz.

Zgodnie z podpisaną w lipcu 2018 roku umową, turecka firma Durmazlar zobowiązała się do dostarczenia 12 składów do Olsztyna do kwietnia 2021, w tym dwóch do kwietnia 2020 roku. Jak dotąd przyjechał tylko jeden.

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • ZONKOL 2020-07-30 13:06:24 94.254.*.*
  Interesow z Turkami sie nie robi chyba ze jest to dywan
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Robert33 2020-07-30 12:31:20 88.156.*.*
  Zerwać tą umowę i zamówić solarisy. Turcy blokują obronę wschodniej flanki NATO do tego to jest kraj autorytarny, trzeba zamawiać polskie tramwaje dać pracę Polakom a nie Turkom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • nikt ważny 2020-07-30 12:07:03 83.31.*.*
  Napiszcie o problemach tureckich tramwajów w kwestii spełniania lub nie warunków specyfikacji przetargowej. Jako zawodowy malkontent nie znam się na technicznych rozwiązaniach stosowanych przy budowie tramwajów, ale już wykolejenie się pierwszej Panoramy w trakcie jazd homologacyjno-testowych daje do myslenia. Pan Prezydent musi mieć silne nerwy, bo szykuje się tramwajowa obsuwa, a to z kolei pociąga za sobą kwestię problemów z rozliczeniem unijnej dotacji. Terminy, terminy i jeszcze raz terminy. Dobrze napisane, że do 30 kwietnia miały być w Olsztynie dwa zestawy Panoram. Koronawirus i związane z nim problemy rozumiem. Nie rozumiem natomiast "wymiany korespondencji". Kłania się casus "FCC".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • idi**i 2020-07-29 23:44:35 95.160.*.*
  Grzymowicz i osoby odpowiedzialne za rozpisanie przetargu oraz wybrania oferty tureckiej finansują reżim Erdogana, który w szybkim temie zamienia Turcję w kalifat. Przemiana Hagi Sophii na meczet jest doskonałym dowodem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4
 • Emeryt 2020-07-29 18:06:23 176.221.*.*
  Sytuacja w Turcji od dawna jest poważna i dlatego niepoważne było kupowanie tam czegokolwiek. W dodatku jeszcze cło do zapłacenia. Brawo Olsztyn.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12