104 obwodowe komisje wyborcze w Olsztynie
W dzisiejsza niedzielę (18 maja) odbywa się I tura wyborów prezydenckich. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać oraz dokąd się udać, aby oddać ważny głos.
Na terenie Olsztyna czynne są 104 obwodowe komisje wyborcze (OKW). Lokale, które czynne będą do godziny 21. znajdują się w różnych częściach miasta, aby jak najbardziej ułatwić głosującym dostęp. Jednak w sytuacjach nadzwyczajnych czas może ulec wydłużeniu. Do tego typu okoliczności należy, m.in.: konieczność dodrukowania kart do głosowania, zalanie lokalu, katastrofa komunikacyjna. Decyzję w tej sprawie podejmuje Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).
Jak przypominają przedstawiciele ratusza, aby sprawdzić, do której komisji jest się przypisanym, skorzystać można z poniżej wymienionych sposobów:
-
elektronicznie – poprzez stronę internetową gov.pl; aby sprawdzić dokładny adres lokalu, wystarczy zalogować się przez Profil Zaufany, aplikację mObywatel, czy e-dowód;
-
osobiście lub telefonicznie, kontaktując się z Wydziałem Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Olsztyna.
Warto wspomnieć, iż przed wyborami na terenie miasta (m.in. na przystankach komunikacji miejskiej, czy tablicach ogłoszeń) publikowane były także obwieszczenia z wykazem adresów poszczególnych komisji. Pełną listę komisji nasi Czytelnicy znajdą tutaj.
W jaki sposób oddać ważny głos?
Udając się do lokalu wyborczego, należy pamiętać o zabraniu ze sobą stosownego dokumentu, dzięki któremu poświadczymy swoją tożsamość (np. dowód osobisty, paszport). Istnieje także możliwość skorzystania z aplikacji mObywatel. Kolejno komisja wręczy zainteresowanemu kartę do głosowania. Używając znaku „X” wybieramy tylko jednego kandydata z listy. W każdym innym przypadku głos będzie nieważny.
Podstawą do głosowania jest ukończenie 18. roku życia oraz meldunek. Osoby przebywające w dniu wyborów poza miejscem pobytu stałego, miały możliwość dopisania się do innego spisu wyborców, poprzez złożenie wniosku, do minionego czwartku, 14 maja. Natomiast do 15 maja istniała możliwość ubiegania się o uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą (dot. obu tur).
Ulgi dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów
Co ciekawe, jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Olsztyna, w dzisiejszą niedzielę seniorzy, którzy najpóźniej do 18 maja ukończyli 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami skorzystać mogą z darmowego przejazdu komunikacją miejską, do z lokalu wyborczego.
- Należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający wiek lub stopień niepełnosprawności (legitymacja, orzeczenie) – tłumaczą przedstawiciele ratusza.
Zasady zorganizowania II tury i cisza wyborcza
Głową państwa finalnie zostanie kandydat, który otrzyma bezwzględną większość ważnych głosów (50 proc. +1). Jeśli dany wymóg nie zostanie spełniony, 1 czerwca 2025 r. odbędzie się II tura wyborów.
Co ważne, na 24 godziny przed dniem głosowania rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do jego zakończenia. Zakazane jest więc prowadzenie jakiejkolwiek agitacji, czyli m.in. publikowanie sondaży, rozpowszechnianie materiałów promocyjnych, jak również organizowanie wieców. Naruszenie ciszy wyborczej skutkować może sowitą karą grzywny.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dostępnych jest aż 750 lokali wyborczych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz