Przypomnijmy, prezydent Olsztyna kilka dni temu wraz z przedstawicielem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Biura Promocji Urzędu Miasta wizytował w Chinach. Była to rewizyta po ubiegłorocznym pobycie w Olsztynie delegacji chińskiego miasta Weifang z prowincji Shandong. Podczas spotkania przedstawiciele chińskiej strony wyrazili zainteresowane współpracą z Olsztynem. Tamtejsi przedsiębiorcy pytali prezydenta Olsztyna między innymi o możliwości zbudowania w Olsztynie dużego centrum logistycznego, obsługującego eksport towarów chińskich do północnej i północno-wschodniej Europy, czy potencjał naszego miasta w branży IT. Padła również propozycja utworzenia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Instytutu Konfucjusza, z centrum sinologii i nauką języka chińskiego.
Po powrocie do miasta prezydent Piotr Grzymowicz nie zwlekał więc z przygotowaniem stosownej uchwały w sprawie współpracy, którą w środę przyjęli olsztyńscy radni. Dokument mówi o współpracy partnerskiej Olsztyna z miastem Weifang w prowincji Shandong w Chińskiej Republice Ludowej.
- Uchwała Rady Miasta Olsztyna jest krótka, ale bardzo istotna. Rada wyraża wolę podjęcia partnerskiej współpracy z chińskim miastem Weifang. Znaczy to tyle, że być może już podczas czerwcowego pobytu delegacji chińskiej w Polsce podpiszemy stosowną umowę o partnerstwie miast. Co warte podkreślenia, uchwała została podjęta jednogłośnie i zapowiada dobrą prognozę dla naszych przyszłych relacji z chińskimi partnerami – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Głównym założeniem partnerstwa miast jest nawiązanie współpracy w takich dziedzinach jak: gospodarka, handel, nauka, kultura, edukacja, sport i zdrowie. Współpraca oraz wymiana doświadczeń pomiędzy miastami będzie się odbywała na zasadach równości i wzajemnych korzyści.
- W praktyce liczymy, iż efektem partnerstwa będą kontakty przedstawicieli różnych branż, w tym przede wszystkim biznesu i nauki. Ważnym aspektem współpracy będzie też wzajemne poznanie odległych od siebie kultur oraz to, że pozwoli ona na długofalowe kształtowanie więzów zrozumienia i przyjaźni. Chiński projekt współpracy nazywa się „jeden pas, jeden szlak”. Myślę, że uchwałą olsztyńskiej RM postawiliśmy ważny kamień milowy na tym nowym „jedwabnym szlaku” - dodaje prezydent Olsztyna.
Komentarze (1)