Advertisement

Szpital Dziecięcy w Olsztynie skuteczniej będzie leczył nowotwory u małych pacjentów

Szpital Dziecięcy w Olsztynie skuteczniej będzie leczył nowotwory u małych pacjentów
Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dofinansowanie na zakup sprzętu
Fot. Agnieszka Deoniziak/Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Już w tym roku Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zakupi specjalistyczny sprzęt do diagnostyki genetycznej! To jeden z efektów umowy na zakup sprzętu diagnostyczno-leczniczego w zakresie białaczki na kwotę ponad 600 tys. zł, podpisanej dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego i dr n. med. Krystynę Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Sprzęt trafi do szpitala jeszcze w tym roku. - To fantastyczna wiadomość! Ten sprzęt jest nam niezbędny, żeby zabezpieczyć w pełni potrzeby leczenia dzieci z naszego regionu – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na doposażenie klinik i oddziałów hematoonkologicznych w sprzęt do diagnostyki i leczenia dzieci. Wartość projektu wynosi 835 tys. zł, z czego dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia – 611 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny szpitala.

Podczas dzisiejszego spotkania Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski pogratulował dyrekcji Szpitala Dziecięcego w Olsztynie otrzymanych środków przypominając, że trzeba się o nie było postarać w drodze konkursu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Ministerstwu Zdrowia za to wsparcie – powiedziała podczas podpisania umowy dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Za tą kwotę kupimy wysokiej klasy aparat usg do diagnostyki i trzy specjalistyczne fluorescencyjne mikroskopy diagnostyczne, które będą służyły do diagnozowania pacjentów w ramach zaawansowanych technik molekularnych. Będą wyposażone w z kamery cyfrowe, umożliwiające transfer zdjęć do ewentualnych konsultacji.

Obecnie w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest kilka aparatów usg, ale pilny był zakup bardzo dobrego aparatu usg, który wykryje już najdrobniejsze zmiany i który będzie służył wyłącznie pacjentom oddziału onkologiczno-hematologicznego, by nie musieli czekać w kolejce na badanie.

- Aparat usg jest nam potrzebny do wczesnej diagnostyki, by wykrywać u dzieci już najmniejsze objawy choroby nowotworowej i jak najszybciej rozpoczynać leczenie, które trwa kilka lat. Trzeba dodać, że ten sprzęt będzie potrzebny również po zakończeniu ostrej fazy leczenia choroby, gdyż pacjenci przechodzą wówczas co kwartał badania diagnostyczne, w tym m. in. usg, aby sprawdzić czy nie ma wznowy choroby – zaznacza dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. - Natomiast wysokiej klasy mikroskopy z wyposażeniem do technik molekularnych służą do opracowania indywidualnego, spersonalizowanego planu leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi. Aktualnie leczenie jest uzależnione od tzw. profilu genetycznego, więc na początek trzeba ocenić pacjenta pod kątem genetycznym, by dobrać najbardziej optymalne leczenie.

Jeszcze w tym roku Szpital Dziecięcy w Olsztynie rozpocznie modernizację bazy Laboratorium, w tym m. in. Laboratorium genetycznego, w którym nowoczesne mikroskopy diagnostyczne będą obsługiwać zatrudnieni w szpitalu diagności ze specjalizacją z genetyki.

- Modernizacja i doposażenie Laboratorium genetycznego umożliwią nam wykonywanie pełnego zakresu diagnostyki genetycznej, bez konieczności przesyłania specjalistycznych badań do innych ośrodków – zapowiada dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. - Diagnostyka genetyczna jest podstawą w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci, ale również w zakresie leczenia wad wrodzonych, które są drugą w kolejności przyczyną leczenia pacjentów w naszym szpitalu. Dlatego sprzęt, który zakupimy jest nam pilnie potrzebny. W związku z tym, że mamy coraz więcej pacjentów onkologicznych, w drugiej połowie przyszłego roku prawie dwukrotnie powiększymy bazę oddziału onkologiczno-hematologicznego, na czym skorzystają zarówno dzieci, jak i przebywający z nimi często przez wiele tygodni w szpitalu opiekunowie.

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie liczy 20 łóżek. Rocznie jest w nim ok. 850 hospitalizacji. Średnio 30 proc. wszystkich nowotworów u dzieci stanowią białaczki, do leczenia których zostaną wykorzystane nowoczesne mikroskopy diagnostyczne i aparat usg. Szczyt zachorowań na białaczki u dzieci przypada między 2. a 6. rokiem życia.

- Badanie usg jest bezpieczne, można je powtarzać u dzieci wielokrotnie, nie narażając ich na szkodliwe promieniowanie, pod warunkiem że aparat do badań jest najnowszej generacji – zaznacza dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. - Bezpieczeństwo badań jest bardzo ważne, a sprzęt, który otrzymamy, pozwoli je zachować.

Dla kompleksowości leczenia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oprócz Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej funkcjonuje również Poradnia Onkologiczno-Hematologiczna. Korzystają z niej pacjenci wymagający badań, które można wykonać ambulatoryjnie. W szpitalu odbywa się także leczenie operacyjne guzów litych. Szpital prowadzi również liczne programy lekowe. To wszystko składa się na pełny, kompleksowy zakres leczenia onkologicznego u dzieci

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2019-09-22 18:17:20 83.6.*.*
    Kampania ruszyła. Wojewoda, jak rozumiem, jest tam z tytułu pełnienia swojej funkcji. A Pani Arent co tam robi? Zdjęcia.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść