Szlak kolejowy na trasie Olsztyn-Gutkowo zostanie wyremontowany. Jest wykonawca

PKP PLK znalazł dodatkowe środki na rewitalizację szlaku kolejowego na trasie z Olsztyna do Gutkowa. Właśnie wyłoniono zwycięzcę przetargu. Jest to konsorcium firm z Gdyni i Szymbaka. Dzięki inwestycji olsztynianie doczekają się m.in. nowych przystanków kolejowych w mieście.

Linia, przebiegająca przez zachodnią częśc miasta, ma ponad 6 km długości. PKP PLK przetarg na zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn-Gutkowo ogłosiło pod koniec grudnia. Ofertę przedstawiły cztery firmy, ale żadna z nich nie zmieściła się w budżecie wynoszącym 55,35 mln zł brutto.

Jednak jest zielone światło dla remontu. PKP znalazło dodatkowe środki, a wykonawcy na aukcji elektronicznej obniżyli ceny. Zwyciężcą jest konsorcjum firmy Torhamer z Gdyni i PUH Rajbud z Szymbarka. Ich oferta opiewała na 81,33 mln zł brutto (66,12 mln zł netto). O wyborze w 90 proc. decydowała cena, a w 10 proc. termin realizacji. Remont ma trwać 16 miesięcy.

Na całej długości linii zostaną wymienione tory, a dotychczasowy tłuczeń zostanie oczyszczony i uzupełniony. W planach przewidziano również przebudowę odwodnienia, remont przejazdów kolejowo-drogowych, zamontowanie sześciu nowych rozjazdów oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Po remoncie odcinka pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 100 km/h, z kolei towarowe do 80 km/h. Zwiększy się też nacisk osi do 221 kN. Oznacza to, że na tym odcinku będą mogły poruszać się pociągi towarowe o długości 500 m.

Nie zapomniano także o wygodzie podróżnych. Olsztynianie wkrótce mogą spodziewać się nowych przystanków. Powstaną stacje Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza z jednym peronem oraz Olsztyn Likusy z dwoma peronami przy wiadukcie na ul. Bałtyckiej, która ma poprawić przepustowość linii. W ramach linii Olsztyn Śródmieście zostanie dobudowany również drugi peron do al. Wojska Polskiego. Natomiast na ul. Jeziornej, w miejscu przejścia w poziomie szyn, powstanie tunel dla pieszych i rowerzystów.

Perony mają mieć długość 150 m, a PKP zastrzegło w umowie, że wykonawca ma pozostawić miejsce na ich rozbudowę do 200 m.

Remont obejmie także wykonanie udogodnień dla niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przy wejściach na perony mają pojawić się pochylnie, a jeśli nie będzie miejsca na ich budowę, wówczas zostanie zamontowana winda. Przy przystankach staną stojaki na rowery, a na stacji Olsztyn Śródmiescie zostaną zamontowane trzy dwustronne tablice informujące o przyjeździe pociągów. Na pozostałych stacjach informacje te będą przekazywane poprzez system głosowych zapowiedzi i monitoring.

Prace prawdopodobnie rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r., a zakończą się w 2020 r.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Egeszege 2019-03-14 21:54:01 37.47.*.*
  A przystanek Gutkowo? Wystarczy odświeżyć peron i przystosować pod miejska kolej. Sam mieszkam w Gutkowie i wolał bym śmigać pociągiem do centrum niż przepychac się bałtycką. Nowobaltycka powstanie ale za 10 15 lat i to jest nie uniknione. Slepcy tylko myślą, że kolej miejska to alternatywa bądź wymówka dla Nowobaltyckiej. Teraz powstaje nowa żurawia i to jest argument przesunięcia planów budowy Nowobaltyckiej dalek w przyszłość
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • jaki 2019-03-14 13:54:37 5.172.*.*
  I ta stacja w Gutkowie istnieje już od dawna i nadal strach tam wieczorem przechodzić, a broń Boże czekać na pociąg- jakaś MASAKRA. Ludzie ogarnijcie tą sprawę- zróbcie coś z tą nędzną stacją w Gutkowie, która chyba czeka tylko na zawalenie.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Podróżny 2019-03-14 12:42:53 88.156.*.*
  A co z remontem stacji w Gutkowie ? Obraz nędzy i rozpaczy! Nic na ten temat się nie mówi ...
  Odpowiedz Oceń: 12 0 Zgłoś treść
 • mm2 2019-03-14 11:18:32 79.184.*.*
  no to projekt Nowobałtyckiej będzie można wyrzucić do kosza. Widać że miasto sobie a kolejarze sobie
  Odpowiedz Oceń: 4 4 Zgłoś treść