Szermierka. Olsztyńscy szabliści na podium Pucharu Polski w Koninie [ZDJĘCIA]

Szermierka. Olsztyńscy szabliści na podium Pucharu Polski w Koninie [ZDJĘCIA]
Fot. Krzysztof Kozłowski

W sobotę (16 stycznia) olsztyńscy szabliści wzięli udział w Pucharze Polski II juniorów młodszych w Koninie. To już kolejny turniej, w którym na podium stanęli: Aniela Kozłowska i Oskar Kusak. - Oboje pojechali na zawody prosto ze zgrupowania kadry narodowej. Nie mieli czasu na odpoczynek. Kiedy brakuje świeżości, nie jest łatwo osiągnąć dobry wynik. Im się udało. Cieszą kolejne sukcesy, trzeba jednak wiedzieć, że jest to owoc naprawdę ciężkiej pracy - komentuje prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Aniela i Oskar zajęli 3. miejsca. Na pucharze byli wszyscy najlepsi zawodnicy z Polski, w sumie 142 szermierzy ze wszystkich klubów z Polski. - To pokazuje, jak duża jest rywalizacji podczas takich zawodów - dodaje prezes. Z UKS Hajduczek Olsztyn startowało w sumie 7 szablistów: Aniela Kozłowska, Antonina Dobies, Marta Rozmus, Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Szymon Grosz.

Wszystkie zawodniczki po fazie grupowej awansowały do play off Pucharu Polski, Aniela Kozłowska bezpośrednio do drugiej rundy pucharów. W drodze do półfinału pokonała Julię Mikulską-Bąk (UKS Riposta) 15:3, Dominikę Dojlido (UKS 13 Białystok) 15:7, a w ćwierćfinale Zuzannę Buselt (KKSZ Konin) 15:8. W półfinale przegrała z Zuzanną Poradą (TMS Sosnowiec) 7:15, kończąc rywalizację na 3. miejscu. Jest to już jedenaste podium tej szablistki w turniejach klasyfikacyjnych Polskiego Związku Szermierczego

- Po grupach byłam rozstawiona na 2. miejscu. W sześciu walkach straciłam jedynie cztery trafienia. To ważne, by od początku być skoncentrowanym, nie lekceważyć żadnej z przeciwniczek. Półfinał zaczęłam dobrze, ale w drugiej połowie walki oddałam inicjatywę przeciwniczce, co musiało skończyć się moją porażką. Jednak jestem bardzo zadowolona ze swojego startu. Drugi turniej klasyfikacyjny w tym sezonie i drugie podium mogą cieszyć. Chciałabym podziękować trenerom Adamowi Sęczkowi i Mikołajowi Grzegorkowi. Fizjoterapeucie Szymonowi Urbanowskiemu i psychologowi sportowemu Dariuszowi Nowickiemu. Dzięki wysiłkom tych ludzi mogę się rozwijać i nieustannie czerpać radość z uprawiania sportu - podkreśla zawodniczka.

Marta Rozmus po przegranej pierwszej walce pucharowej zakończyła rywalizację na 36. miejscu. Antonina Dobies pokonała Natalię Troskowską (UKS 13 Białystok) 15:14, by w kolejnej ulec późniejszej zwyciężczyni Zuzannie Lenkiewicz (TMS Sosnowiec) 1:15, zajmując ostatecznie 25. miejsce. W sumie w Pucharze Polski juniorów młodszych w Koninie startowało 65 szablistek.

Po walkach grupowych do fazy pucharowej turnieju awansowali: Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk. Oskar kolejno pokonał: Kaspra Chomczyka (UKS 13 Białystok) 15:3, Kacpra Kulikowskiego (UKS 13 Białystok) 15:7, by w walce o ćwierćfinał spotkać się klubowym kolegą Krzysztofem Dowgierdem, wygrywając z nim 15:8. W ćwierćfinale pokonał Jakuba Wesołowskiego (UKS Riposta) 15:14, przegrywając półfinał z Marcelem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa) 10:15. Oskar Kusak zakończył turniej na 3. miejscu.

- Sporo sił kosztował mnie wyrównany ćwierćfinał. Miedzy walkami mamy przerwę niespełna dwudziestu minut. Czasem to nie wystarcza na zregenerowanie. Kolejne podium cieszy - komentuje szablista.

Krzysztof Dowgierd przed przegraną z Kusakiem pokonał: Tomasza Radke (KKSZ Konin) 15:5 i Mateusza Stefańskiego (TMS Sosnowiec) 15:12, kończąc rywalizację na 13. miejscu. Łukasz Kowalczyk wygrał pierwszą walkę pucharową z Aleksandrem Wesołowskim (UKS Riposta) 15:5, by w kolejnej uznać wyższość Mateusza Mańczaka (KKSZ Konin) 8:15, zajmując ostatecznie 24. miejsce. W sumie w Pucharze Polski wystartowało 77 szablistów.

- Wszystkim zawodnikom gratuluję udanego startu. Szermierka to piękna dyscyplina sportu, dająca duże możliwości rozwoju fizycznego, jak i psychicznego. Tu w parze musi iść sprawność ciała i opanowanie ducha. Jest bardzo mało czasu na odpowiednią reakcję, trzeba nieustannie analizować zachowanie przeciwnika, w ułamku sekundy podejmować decyzję. Podczas turnieju towarzyszą nam zawsze emocje, które budują jedność wśród zawodników naszego klubu. Nasi młodzi sportowcy tworzą niezwykłą ekipę. I za to chcę im również podziękować, jak i trenerom Adamowi Sęczkowi i Mikołajowi Grzegorkowi, którzy prowadzą grupę zawodników zaawansowanych. Wszyscy dajecie wiele radości kibicom, którzy coraz liczniej śledzą zmagania naszych młodych szablistów - podsumowuje Adam Sobczyk, który również jest trenerem i prowadzi zajęcia grupy początkującej i średnio zaawansowanej.

Krzysztof Kozłowski

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz