Święta w Olsztynie będą, jednak z pewnymi ograniczeniami

Święta w Olsztynie będą, jednak z pewnymi ograniczeniami
Magiczny napis "Olsztyn" sprzed roku był ustawiony podczas długiego okresu świątecznego
Fot. Łukasz Kozlowski / Olsztyn.com.pl

Wiele polskich miast znacznie oszczędza pieniądze potrzebne na finansowanie zmagań z pandemią i ogranicza wydatki na świąteczne iluminacje. Także w Olsztynie nie będzie już tak bogato, jak w poprzednich latach.

Przed ratuszem nie zabraknie jednak tradycyjnej choinki. Natomiast w kwestii innych elementów dekoracyjnych ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. W historycznym parku Jakubowo realizowany jest natomiast projekt iluminacji bożonarodzeniowej „Powróćmy jak za dawnych lat", sfinansowany ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego: świetlne postaci w stylu vintage, ustawione wokół stawu z fontanną — poinformował nas Patryk Pulikowski z biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. 

Wiele samorządów rezygnuje także w tym trudnym czasie z imprez związanych ze świętami i powitaniem Nowego Roku, takimi, jak: mikołajki, jarmarki, wigilie dla potrzebujących, zabawy sylwestrowe. Tego typu wydarzenia sprzyjają przecież gromadzeniu się wielu uczestników w jednym miejscu.

Jarmark bożonarodzeniowo-noworoczny wpisał się już mocno w tradycję Olsztyna i bardzo trudno było w związku z tym z niego zrezygnować. Jednak bezpieczeństwo mieszkańców miasta jest tutaj najważniejsze.

Przez cały czas prowadziliśmy przygotowania do Jarmarku, wierząc, że uda nam się go zrealizować zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Niestety sytuacja nie jest sprzyjająca. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich podjęliśmy trudną decyzję, że tradycyjnej części gastronomiczno-wystawienniczej w naszym mieście nie będzie. Zrobimy jednak wszystko, aby w tym roku nie zabrakło magicznej atmosfery — przyznała Aneta Palińska z olsztyńskiego MOK-u, który organizuje Jarmark.

MOK już rozpisał przetarg na wynajem, montaż i demontaż świątecznych dekoracji świetlnych nawiązujących do okresu bożonarodzeniowego. Dekoracje miałyby pojawić się na Starym Mieście na początku grudnia i pozostać tam do końca stycznia następnego roku.

Świąteczne iluminacje znacznie ograniczają m.in. Bielsko-Biała i Chorzów, a ze świątecznych jarmarków zrezygnowały także m.in. Wrocław, Toruń, Opole czy francuski Strasburg. Jarmark on-line planują natomiast zorganizować Ciechanów oraz Bydgoszcz.

łcp

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Stefan Wino 2020-11-18 14:00:24 88.156.*.*
    Zamiast jarmarku, niech mok zorganizuje jakiś protest. Marsz kobiet, teraz w modzie, albo inną paradę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
  • Młoda 2020-11-17 21:25:23 5.173.*.*
    W wyliczance co, gdzie i kiedy urzędnicy olsztyńscy są the best . Co mnie obchodzi co zrobią inne samorządy? Grzymowiczowi na rękę jest ta pandemia. Nie mając chęci wydawać pieniądzy na takie ,, głupoty" jak kiermasz czy obchody Nowego Roku chętnie powołuje się na rządowe obostrzenia. Jednocześnie krytykuje rząd. Niech ratuszowi urzędnicy przebiorą się za śnieżynki i elfów i wówczas będzie ta ,, magiczna atmosfera" o której mówi Aneta Palińska z olsztyńskiego MOK-u. A może lepiej przebrać się za słynnego już w Polsce orła z genitaliami? Będzie i świątecznie i narodowo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7