Strajk w Polregio zażegnany? Więcej pieniędzy dla kolejarzy

Strajk w Polregio zażegnany? Więcej pieniędzy dla kolejarzy
Jeden ze składów na trasie Olsztyn-Działdowy należący do spółki Polregio
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego podczas dzisiejszej (7 czerwca) sesji nadzwyczajnej zdecydował, że przekaże spółce Polregio dodatkowe pieniądze. Zgodnie z uchwałą obciąży to budżet kwotą ponad 7 mln zł, z czego 2,7 mln zł zostanie przeznaczone na zwiększenie pensji pracowników spółki.

Kolejarze zasługują na podwyżki, a mieszkańcy na stabilny transport kolejowy – podkreślił podczas sesji marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To szczególny czas, i dlatego mimo że nie jesteśmy w tej sytuacji pracodawcą, to obecnie zaproponowaliśmy radnym sejmiku uchwałę pokrycia części kosztów podwyżek z budżetu województwa.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zamawia i płaci za usługę regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych spółce Polregio. Obecnie odbywa się to na podstawie umowy, którą zarząd województwa w listopadzie 2020 roku podpisał po kilkumiesięcznych negocjacjach. Opiewający na ponad 414 mln zł kontrakt został zawarty na okres 6 lat.

W 2022 roku samorząd zaplanował na realizację przewozów kolejowych 63 mln zł, co jest wzrostem do roku 2020 o 18,7 mln zł, przy utrzymaniu niezmienionej wielkości pracy eksploatacyjnej.

W połowie maja związki zawodowe Polregio zagroziły wstrzymaniem wyjazdu pociągów na trasy i strajkiem generalnym, żądając wzrostu wynagrodzeń. Doszło nawet do tego, że wybrane kursy były odwoływane, a kolejarze szli na zwolnienia lekarskie.

Od dłuższego czasu prowadzono rozmowy z Polregio, które miały przynieść rozwiązanie trudnej sytuacji.

Przedstawiona propozycja, byśmy mieli pokryć całość podwyżek, była nie do zaakceptowania. Przecież zawierając umowę 2 lata temu, ustaliliśmy, że to Polregio bierze na siebie odpowiedzialność za zmienność kosztów pracowniczych – zwraca uwagę Gustaw Marek Brzezin. – Wychodząc naprzeciw zrozumiałym potrzebom kolejarzy, ale też i w trosce o sprawny transport dla naszych mieszkańców, zdecydowaliśmy się wspomóc Polregio. Ale sprawę trzeba rozwiązać systemowo – dodał marszałek, który dziś w tej sprawie zaapelował również do parlamentarzystów Warmii i Mazur, a także do Ministra Infrastruktury.

W dokumencie czytamy m.in.: "Sytuacja samorządów w obszarze finansowania transportu kolejowego, który znacząco obciąża budżety województw, stale się pogarsza, a ostatnie zagrożenie strajkiem i przenoszenie kosztów podwyżek pracowników Polregio S.A. na samorządy pokazuje, jak bardzo w tym obszarze potrzebne jest wsparcie systemowe. Istnieje duże zagrożenie, że Województwa poszukując źródeł finansowania, zmuszone będą do ograniczania zamawianej pracy eksploatacyjnej.

Uchwała podwyższająca koszty przewozów kolejowych w roku 2022 do kwoty 70 mln zł została przyjęta jednogłośnie.

2147382000

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • .R.O. 2022-06-07 19:02:58 83.23.*.*
  Drukarki pieniędzy w mennicy już ledwo zipią, a producenci walizek już zwiększają targety sprzedaży, bo po chleb będziemy szli z walizką pieniędzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Podatnik 2022-06-07 17:13:29 46.205.*.*
  Nic tym leniom nie dawać, za taką prostą pracę tylko minimalne a jak się nie podoba to won kible myć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Wielka szkoda !!!!!!!! 2022-06-07 16:37:44 37.225.*.*
  Szkoda że samolot obajtka go nie zabił
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • kol1 2022-06-07 14:48:38 95.160.*.*
  Wystarczy zagrozić paraliżem i pieniądze się znalazły. Samorząd dobrym wujkiem pomimo tego, że wielkość pracy eksploatacyjnej się nie zmieniła, a co gorsza pogorszenie nikłej oferty przewozowej jest dość realne w przyszłości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
2147382000