Stomil dostanie pieniądze od miasta!

Stomil dostanie pieniądze od miasta!
Radni uchwalili, że Stomil dostanie dofinansowanie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę odbyło się głosowanie w sprawie dofinansowania Stomilu. 17 radnych było za, jeden przeciw i sześciu wstrzymało się od głosu. Klub ma dostać z budżetu miasta 4 mln zł.

Przypomnijmy, że we wtorek odbyło się spotkanie radnych z Piotrem Grzymowiczem i Michałem Brańskim, inwestorem. Brański liczy na to, aby w klub zainwestowali kolejni inwestorzy, co da stabilizację oraz zwiększy kapitał.

Podczas sesji radni zabrali głos w tej sprawie. Większość była przychylna dofinansowaniu klubu.

Sam Stomil jest nie tylko marką Olsztyna, ale jest w sercach kibiców z całego województwa. Liczę na to, że będzie to wsparcie. Wierzę, że da się w Olsztynie zrobić wielki krok. Dajmy szansę Stomilowi – powiedział Michał Wypij.

Podobnego zdania była Halina Ciunel z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jej zdaniem wypowiedzi Michała Brańskiego na temat przyszłości klubu, rozwiały wszelkie wątpliwości.

Jeśli teraz miasto nie przekaże Stomilowi 4 mln zł, to klub upadnie – powiedziała.

Mirosław Gornowicz z Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Grzymowicza dodał, że miasto stoi przed trzema rozwiązaniami: dać klubowi upaść, dalej brnąć w sytuację, w której Stomil się znajduje obecnie i co jakiś czas szukać potencjalnych inwestorów, czy też skorzystać z oferty pewnego inwestora.

Wydaje się, że to ostatnie to jedyne słuszne rozwiązanie – oznajmił.

Czesław Małkowski uważa, że trzeba zrobić wszystko, aby ratować Stomil.

Musimy pomyśleć o zapleczu infrastrukturalnym. Mnie te 4 mln zł nie przerażają. One muszą być, one się znajdą – dodał były prezydent.

Ale były również głosy sceptyczne. Radosław Nojman, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości jest ostrożny. Zastanawia się, gdzie miasto ma biznes w dokładaniu do klubu.

Okazało się, że wydatki na Stomil to nie tylko 4 mln zł, ale 8 mln zł. 2 mln zł na spłatę długów wygenerowanych, kolejne 2 mln pójdą na działalność klubu i następne po 2 mln wydamy w kolejnych latach. Jako samorządowiec mam pewne wątpliwości – wyjaśniał podczas sesji.

Zaniepokojony sytuacją był także Mirosław Arczak, który uważa, że w tej sprawie padło zbyt mało konkretów, a słuchając zapewnień inwestora trzeba być ostrożnym.

To myślenie życzeniowe, z dala od faktów. W przypadku takich decyzji nie powinniśmy się opierać na takich mrzonkach – uważa.

Po dyskusji odbyło się głosowanie. 17 radnych było za, jeden przeciw a sześciu wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu odbyła się konferencja prasowa Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Do sytuacji odniósł się Łukasz Łukaszewski.

Jesteśmy zadowoleni, że sprawa została dopięta. Czekamy teraz na podpisanie umów. Inwestor mówił, że awans do Ekstraklasy to kwestia czasu. Przed nami jeszcze kilka przedsięwzięć. Musimy dobudować dodatkową trybunę, aby pomieścić dodatkowe 2,5 tys. osób, ale wszystko idzie w dobrym kierunku, także jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tę stronę idzie polityka miasta – powiedział radny Łukaszewski.

Klub ma dostać z budżetu miasta 4 mln zł. Z tego, co ustaliliśmy, wynika że dwa miliony zostaną przeznaczone na spłatę długu, m.in. na zaległe wynagrodzenia, a kolejne dwa miasto przekaże na bieżące funkcjonowanie. Co to oznacza dla klubu?

Dzięki temu wyjdziemy na prostą, otrzymamy licencję na grę w I lidze i spłacimy długi. Po drugie, jesteśmy na ostatniej prostej w pozyskaniu nowego inwestora – powiedział nam Maciej Radkiewicz, prezes Stomilu Olsztyn.

Na Twitterze wypowiedział się także Michał Brański.

 

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • mm2 2019-04-25 10:02:05 79.184.*.*
  nie rozumiem tego inwestowania w piłkę nożną. kiedy ostatni raz nasi kopacze cokolwiek osiągnęli ? jakiś półfinał albo chociaż ćwierćfinał ? oni tylko wstyd przynoszą i hańbią orzełka którego mają na piersiach. te pieniądze powinny być przeznaczone na siatkarzy lub lekkoatletów. oni przynoszą chwałę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Z miasta 2019-04-24 23:32:27 5.80.*.*
  Czereśniaki z elblongowa udajacy mieszkańców Olsztyna juz "będą rozliczac przy następnych wyborach".Wiesniaki z elblonga idzcie lepiej po zasiłek
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • greg 2019-04-24 22:43:01 89.64.*.*
  Brawo Prezydent, brawo radni, brawo Inwestor. Mieszkańcy i kibice się cieszą. Brawo Stomil trzeba się utrzymać, bo jest szansa na dobre wyniki w przyszłym sezonie. Dziwię się tym tępakom co plują na Stomil, czyli we własne gniazdo. Bohaterowie Internetowi wstyd i hańba!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • zorro 2019-04-24 22:39:56 89.64.*.*
  Wreszcie miasto wsparło swój klub. Jest inwestor, jest wyszarpany remis z GKS-em. teraz 3 punkty z Termaliką. Skandalem to są te wypociny delikwentów poniżej. Wstyd, że brakuje wam przyzwoitości i patriotyzmu lokalnego. Brzydzę się wami! Ty poniżej to Olsztyna nie kochadz podobnie jak Ryszard, który jest zwykłym trollem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Olsztyn Kocham!! 2019-04-24 21:28:36 5.173.*.*
  Szkoda że urzędnicy nie ponoszą odpowiedzialności za takie decyzje. Rozliczenia zostaną podczas najbliższych wyborów przez mieszkańców miasta. Hańba!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Ryszard O. 2019-04-24 21:18:56 83.6.*.*
  To jest skandal!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • R 2019-04-24 19:16:47 88.156.*.*
  SKANDAL!!! Nasze pieniądze...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Mechanik samochodowy 2019-04-24 18:07:49 37.30.*.*
  Pracownicy spółek miejskich którzy wypacowujecie zyski zapomnijcie o podwyżkach wasze pieniądze pójdą na Stomil i prywatnego inwestora który zgarnie 85 % akcji -czyli kasy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 8
 • MP 2019-04-24 16:50:08 88.156.*.*
  Super rozdawnictwo na Stomil dla prywatnego inwestora ,dla nauczycieli gdzie zgodnie z kodeksem wynagrodzenie należy się za wykonaną pracę a nie za strajk .A na wykup gruntu z bonifikatą 98% przyzwolenia brak.Koalicja żądzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • dno 2019-04-24 16:45:32 95.160.*.*
  W Olsztynie nie ma żadnej infrastruktury dla biegaczy, w innych miasach są specjalnie wykonane ścieżki, kameralne stadiony lekkoatletyczne czy nawet hale z bieżniami, gdzie można w zimę przygotować się do sezonu. Leiej wydać miliony złotych na reanimowanie trupa jakim jest stadion stomilu i dawać kase na klub, w którym znikają pieniądze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6