Spór o płace w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Czy grozi nam kolejny strajk?

Spór o płace w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Czy grozi nam kolejny strajk?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Pracownicy dążą do podwyższenia płacy. Chcą, żeby ich zarobki wzrosły o 4 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę. Jednak pracodawca może im zapłacić jedynie ćwierć tej kwoty. Spór trwa od kilku miesięcy. – Negocjacje rozpoczęły się w styczniu – mówi Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Jak dotąd nie uzyskano porozumienia, ale jak podkreśla rzecznik, ważne jest to, że strony są otwarte na rozmowy. Co się jednak stanie, gdy któryś z podmiotów nie będzie zadowolony z negocjacji?

– W takim przypadku sporządzony zostanie protokół rozbieżności, czyli dokument, który spisuje się, aby podsumować kwestie sporne, w których nie udało się dojść do porozumienia. To kończy pierwszy etap negocjacji – tłumaczy Cezary Stankiewicz.

Następnie, zgodnie z ustawą o rozwiązywanie sporów zbiorowych przez ministerstwo powołany zostałby mediator. Jego zadaniem byłoby negocjowanie ustaleń między związkami zawodowymi a pracodawcą. Jeżeli i to nie przyniosłoby rezultatu, to związkowcy zgodnie z przepisami musieliby wśród pracowników przeprowadzić referendum dotyczące strajku. Strajk jest środkiem ostatecznym.

W negocjacjach z zarządem MPK w imieniu pracowników uczestniczą: Związek Zawodowy Techników Komunikacji Miejskiej, Związek Zawodowy Kierowców oraz NSZZ Solidarność. Przedstawiciele pracowników nie ukrywają, że choć są otwarci na dialog, nie będą zbyt skłonni do ustępstw.

– Negocjacje z zarządem wciąż trwają. Powoli rozmowy nabierają tempa. Czekamy na mediatora. Po negocjacjach zobaczymy, co zaproponuje nam zarząd spółki – mówi Damian Sipowicz, przedstawiciel Związku Zawodowego Techników Komunikacji Miejskiej.

Jeszcze nie wiadomo jak zakończy się ten spór, ale jedno jest pewne, związkowcy rozważają wszystkie zgodne z prawem scenariusze, aby podnieść płace pracowników.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Piotrek 111 2019-04-12 09:11:49 188.146.*.*
  Żadnej podwyżki nich się nauczą kultury buraki na drodze.99% to sflustrowane dziady
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • Ryszard Ochódzki 2019-04-11 21:15:24 83.6.*.*
  Czyli MPK proponuje podwyżkę 1 zł brutto na godzinę. Czyli jakieś 8 zł brutto za dzień. Szału nie ma.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • kaziuk. 2019-04-11 14:06:31 88.156.*.*
  A czy dostaną więcej zatrudnieni w ochronie czy przy sprzątaniu niepełnosprawni pracownicy Pentagramu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1