Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2016-11-28 12:01

ol

Społecznicy pytają prezydenta o firmę jego syna. Powód? Zlecenia na rzecz miasta

Forum Rozwoju Olsztyna dotarło do informacji, z których wynika, że spółka syna prezydenta Olsztyna wykonywała usługi na rzecz miasta.  I choć to zgodne z prawem, gdyż prezydent nie decydował o przyznaniu zamówień, społecznicy twierdzą, że to niepokojące zdarzenia.

reklama

Społecznicy Forum Rozwoju Olsztyna pozyskując dokumenty z ratusza w trybie dostępu do informacji publicznej poinformowali, iż wśród firm, które wykonywały usługi na rzecz miasta, znajduje się spółka należąca do syna prezydenta Piotra Grzymowicza.

Jak podają społecznicy FRO - spółka zawarła bowiem dwie umowy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który podlega ratuszowi. Pierwsza umowa dotyczy dostawy i montażu nad  jeziorem Ukiel urządzeń do zliczania gości centrum rekreacyjno-sportowego wraz z oprogramowaniem. Oferta syna prezydenta miasta okazała się najkorzystniejsza i to ona została wybrana. Zwycięska spółka zaoferowała możliwość wykonania usługi za 65 436,00 zł brutto (w porównaniu do kwot 89 175,00 zł – firma Norbud oraz 110 700,00 zł – firma Maz-on Service). Co ciekawe, w tym przypadku termin składania ofert wynosił jeden dzień. Rok później, 10 maja, firma należąca do syna prezydenta otrzymała zamówienie na rozbudowę istniejącego już systemu. Tym razem umowa opiewała na kwotę 32 533,50 zł brutto, zaś zamówienia udzielono z wolnej ręki.

To nie koniec usług na rzecz miasta, które świadczyła Wama Soft. W tym roku spółka na zlecenie ratusza wykonała aplikację na telefony komórkowe, które mają umożliwić odnalezienie grobów na olsztyńskich cmentarzach.

- Ratusz wysłał zaproszenia do sześciu wykonawców w dniu 22 sierpnia 2016 roku. Termin składania ofert mijał po czterech dniach: 26 sierpnia o godz. 12:00. W przewidzianym terminie do urzędu miasta dotarły dwie oferty – Wama Softu oraz spółki GISPartner sp. z o.o. Oferta Wama Softu była korzystniejsza o 4000 zł brutto, poza tym oferta GISPartner została odrzucona, gdyż była niezgodna z wymaganiami przedstawionymi przez ratusz. Umowa na opracowanie aplikacji mobilnej została zawarta 29 sierpnia – opisuje sprawę FRO.

Społecznicy dowiedzieli się również, iż spółka ta bierze udział w dialogu technicznym dotyczącym wykonania Platformy Zamówień Publicznych Gminy Olsztyn.

Wykonywanie usług przez spółkę syna prezydenta nie jest niezgodne z prawem. Zdaniem społeczników jest to jednak niepokojące.

- Prezydent Olsztyna nie powinien dopuszczać do sytuacji, w których zlecenia na rzecz gminy wykonuje firma zarządzana przez jego syna. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, w których zamówienie jest przyznawane nie w otwartym, konkurencyjnym przetargu, w którym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy, lecz w trybie zamówienia z wolnej ręki czy zapytania ofertowego. Naszym zdaniem sprawa, z jaką mamy do czynienia, może być przykładem konfliktu interesów. Mimo że Prezydent Olsztyna nie zajmował się bezpośrednio wyborem firm zapraszanych do udziału w postępowaniach ani nie decydował o przyznaniu zamówień Wama Softowi, to jednak nadzoruje działania podległych mu urzędników. Bez wątpienia mogą oni odczuwać presję wynikającą z tego, że wśród oferentów jest firma zarządzana przez członka rodziny ich przełożonego, i to nawet w sytuacji, kiedy żadne bezpośrednie naciski nie mają miejsca. Biorąc dodatkowo pod uwagę niekonkurencyjny tryb postępowań, może dawać to powody do spekulacji, czy wykonawca został wybrany w rzetelny sposób – tłumaczą społecznicy FRO.

Działacze Forum Rozwoju Olsztyna wysłali do prezydenta pismo z prośbą o deklarację, czy podejmie jakiekolwiek kroki, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji.

- Zapytaliśmy też, czy w ratuszu oraz jednostkach organizacyjnych Gminy Olsztyn istnieją procedury, które znajdują zastosowanie w przypadku ryzyka wystąpienia konfliktu interesów oraz czy zdaniem prezydenta krótkie terminy na składanie ofert gwarantują konkurencyjność postępowania i wysoką jakość usług wykonywanych na rzecz miasta - informują.

Źródło: Forum Rozwoju Olsztyna

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • Jadwiga_Misiak 2016-11-29 09:54:21 83.3.*.*
  Dobrze, że Olsztynianie dzięki działaniom społeczników otwierają oczy. Dobrze, że wiemy w jaki sposób są wydawane m.in. nasze pieniądze, które wpłacamy do ratuszowej kasy choćby poprzez podatki. Prezydent Olsztyna to jedno, a cała Rada Miasta czy bardziej Koalicja rządząca Olsztynem to drugie. Niby decyduje głos Radnych w kwestiach inwestycji, podatków itp., ale wygląda to tak jakby Prezydent miał ogromną siłę perswazji. Wybory samorządowe niestety za ponad dwa lata, mimo to warto interesować się tym jak pracują obecni wybrańcy, reprezentujący swoich wyborców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • engineer 2016-11-28 21:29:08 95.160.*.*
  W skrócie przytoczę jak wyglądają przetargi w tym kraju: Wygrywa najniższa oferta, ale później podpisywane są z nią aneksy na różne dodatkowe roboty i wychodzi drożej niż najdroższa oferta z przetargu. W tym przypadku jest tak samo : oferta WAMA 65 436,00 zł brutto a następnie "Rok później, 10 maja, firma należąca do syna prezydenta otrzymała zamówienie na rozbudowę istniejącego już systemu. Tym razem umowa opiewała na kwotę 32 533,50 zł brutto, zaś zamówienia udzielono z wolnej ręki" czyli razem 65 436,00 + 32 533, 50 i już mamy 98 tys złotych. Oczywiście przy najbliższe rozbudowie tego "systemu" ratusz może zlecić dla WAMA następne roboty. Do tego dojdą później przeglądy, konserwacja itp nagle wyjdzie 200 tys złotych. Następna sprawa " Co ciekawe, w tym przypadku termin składania ofert wynosił jeden dzień " ... czy tu potrzebny komentarz? Ja również prowadzę firmę, ale muszę przyznać że nigdy nie złożyłem oferty w jeden dzień. Moim zdaniem bez wcześniejszych "informacji" o przetargu, nikt nie byłby w stanie przygotować rzetelnej oferty.Poza tym wielu wykonawców zapewne nie wiedziało, że odbywa się ten przetarg. Myślę że całą tą sprawą powinny zająć się odpowiednie służby, bo to jakaś parodia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 0
 • Nie wierzę... 2016-11-28 21:24:31 83.6.*.*
  Chyba tylko pelikan łyknąłby, że to jest w pełni "czyste". Wiadomo, że pracownik, gdzie jego szefem jest Pan Grzymowicz bardziej przychylnym okiem będzie patrzył na fimę syna, niż na inną. Najwięcej mówi jedna rzecz: 1 DZIEŃ na dostarczenie oferty. Przecież to ewidentne naruszenie. Powinny się tym zająć odpowiednie organy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 0
 • pan jan 2016-11-28 20:35:08 188.146.*.*
  oj widzę ,że ratuszowe trolle po godzinkach dorabiają na internetowych forach w obronie pana swego, a tak na marginesie po ratuszu chodził nius :) że przy olsztyńskich żółtych kamerkach też dzieciak coś tam zarobił ale to pewno plotka z łych ludzi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • elektrykOS 2016-11-28 17:25:15 95.160.*.*
  Norbud i Mazon hahaha i co nie udało się Wam wygrać na dwie oferty?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • wszyscy klamio 2016-11-28 16:54:20 217.99.*.*
  Powiem tyle niech robi kto chce byleby najtaniej. Dziękuje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
 • no 2016-11-28 16:29:56 88.156.*.*
  Niech działacze z F.R.O lepiej złapią za łopaty . Zima nadchodzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 10
 • wojcio 2016-11-28 15:37:04 213.184.*.*
  zeby było uczciwie proponuje sprawdzic czy w tych duzo drozszych firmach nie pracują co niektorzy z pseudo spolecznikow... tak zeby jednostronnie nie bylo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 18
 • Ulaala 2016-11-28 14:53:39 46.171.*.*
  Ulalalaa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0

www.autoczescionline24.pl