Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2022-06-07 08:27

Kamila Helwak

Społeczna Inicjatywa Mieszkańców rozpoczęła działalność na Warmii i Mazurach. Będzie więcej mieszkań na wynajem

Społeczna Inicjatywa Mieszkańców rozpoczęła działalność na Warmii i Mazurach. Będzie więcej mieszkań na wynajem
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

W Olsztynku (3 czerwca) podpisano akt notarialny powołujący do życia spółkę SIM KZN Warmia i Mazury. Udziałowcami zostało 16 gmin z regionu. Plany inwestycyjne szacuje się na około 1000 mieszkań.

reklama

Jest to druga społeczna inicjatywa w województwie warmińsko-mazurskim i trzydziesta na terenie kraju. Miasta, które znalazły się w spółce to: Biała Piska, Bisztynek, Braniewo, Działdowo, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Iława, Lubawa, Markusy, Milejewo, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Orzysz, Pasłęk, Pieniężno oraz Szczytno. Gminy objęły udziały w spółce dzięki środkom finansowym pochodzącym z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Dlaczego na liście nie ma stolicy Warmii i Mazur? Współpraca z gminą Olsztyn została zawarta już w ramach innej, wcześniej powołanej spółki SIM KZN-Północ sp. z o.o., która została stworzona 12 maja 2021 roku. Plany inwestycyjne w ramach umowy przewidują budowę co najmniej 1000 lokali mieszkalnych. Wspólnikami SIM-u, poza Krajowym Zasobem Nieruchomości zostały następujące gminy: gmina miejska Tczew z woj. pomorskiego oraz gminy z województwa warmińsko-mazurskiego: Biskupiec, Ryn, Zalewo, Kolno, Rozogi, Wydminy, Jedwabno, Dobre Miasto, Dźwierzuty, Ełk (gmina wiejska), Kętrzyn (gmina miejska), Lidzbark (Welski), Nidzica, Ostróda (gmina wiejska), Gietrzwałd, Szczytno (gmina miejska), Purda i Giżycko (łącznie 19 gmin)

- KZN wniósł do spółki 3 nieruchomości – dwie położone w Tczewie o pow. 1,6908 i 1,5285 ha oraz w Gietrzwałdzie o pow. 1,5284 ha – powiedziała nam Joanna Kołakowska-Koroluk, rzecznik prasowy Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Zapotrzebowanie na konkretne lokale określają władze gmin na podstawie m.in. ankiet przeprowadzonych wśród potencjalnych najemców. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka SIM KZN Warmia i Mazury ma podjąć szereg działań, aby doprowadzić proces inwestycyjny do etapu aplikowania o finansowanie, m.in. złożenie do BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) wymaganych wniosków kredytowych. Następnie opracowywana będzie dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

- Nie budujemy dla zysku, ale dla zrealizowania nadrzędnego celu społecznego jakim są dostępne i przystępne cenowo mieszkania.Chcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dziś, gdy ceny rynkowe lokali mieszkalnych są coraz wyższe, a zdolność kredytowa lawinowo spada – zapewnił Prezes KZN Arkadiusz Urban.

Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Dodatkowo Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji.

- Rozpoczynamy proces budowy mieszkań na wynajem dla tych mieszkańców, których z jednej strony nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku od dewelopera, ale chcieliby rozpocząć życie „na swoim” - powiedział natomiast wicewojewoda warmińsko-mazurski, Piotr Opaczewski.

Do tej pory do spółek SIM z udziałem KZN przystąpiło ponad 350 gmin. Budować one będą około 29 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W przyszłości zaplanowano powstanie kolejnych SIM-ów.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • .R.O. 2022-06-07 11:33:48 37.47.*.*
  Ale czy jest zarząd i rada nadzorcza powołana? To jest najważniejsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • dis 2022-06-07 09:21:44 212.160.*.*
  Będzie taki sam wyzyskiwacz jak te TBSy. Płacisz za wynajem dwa razy więcej, niż u prywatnego właściciela i nic z tego nie masz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • oksssp 2022-06-07 09:14:07 94.254.*.*
  "ona bardzo dobra jest ta koncepcja" byleby doprowadziła do zaplanowanych rezultatów, 3mam kciuki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1

www.autoczescionline24.pl