Śmietniki ustawione na chodniku tarasują przejście mieszkańcom os. Zatorze i Podleśna

Śmietniki ustawione na chodniku tarasują przejście mieszkańcom os. Zatorze i Podleśna
Kontenery na ul. Limanowskiego utrudniają mieszkańcom przejście chodnikiem
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Kontenery stoją na chodniku pod kamienicą przy ul. Limanowskiego 54 (tuż przy wjeździe w ul. Reymonta). Chodnik w tym miejscu jest szeroki, ale parkują na nim samochody. Dowiedzieliśmy się, że kontenery są tu postawione tymczasowo. Pytanie kiedy znikną?

O sprawie napisał radny Mirosław Arczak.

Osiedlowy dylemat przestrzenno-śmieciowy

Powód zgłoszeń mieszkańców z Osiedle Podleśna Olsztyn Zatorze Olsztyn widać na zdjęciu: punkt gromadzenia odpadów (czyt. śmietnik) urządzony na chodniku.

Miejsca dla pieszych jest nieprzepisowo mało (a jeśli zajęta byłaby niebieska koperta, to przejścia może nie być w ogóle), miejsce ma teraz wstydliwą estetykę, zaczęły się tu pojawiać duże gabaryty stwarzające pewne zagrożenia w przestrzeni publicznej. Przed rozpoczęciem budowy nowych bloków śmietnik znajdował się w głębi podwórka. Na mocy porozumienia okolicznych wspólnot z deweloperem powinny mieć możliwość korzystania z nowej wiaty. Jednak trwająca od wielu dni sytuacja na chodniku (czyli w pasie drogi publicznej!) pokazuje, że sprawa wymaga interwencji.

(…) Co to będzie kiedy wspólnoty zdecydują się na segregowanie swoich odpadów? Teraz widać tylko pojemniki na śmieci zmieszane (resztkowe), popiół i bio.

– możemy przeczytać w poście.

Pod nim ukazały się komentarze osób mieszkających w pobliżu.

Spotkałam się ostatnio w połowie tego "przesmyku" z panią z wózkiem. Miałam do wyboru wskoczyć między auta lub te śmietniki. To ma tam tak zostać???

– pisała jedna z internautek.

Śmietniki ustawione są tymczasowo. Wcześniej stały na podwórzu posesji, ale w związku z budową nowego bloku, postanowiono je przenieść w inne miejsce.

– Stoją tutaj od przynajmniej miesiąca. Uznałem ten stan za tymczasowy, bo w podwórzu trwała budowa. Obecnie na tym nowym miniosiedlu trwają prace wykończeniowe, więc dziwi mnie, że deweloper jeszcze nie pozwolił mieszkańcom wspólnot korzystać ze śmietnika w podwórzu – komentuje Mirosław Arczak.

Radny wyjaśnił nam, że czytał treść porozumienia między deweloperem a zarządem czterech pobliskich wspólnot. Z pisma wynika, że mieszkańcy okolicznych kamienic będą mogli korzystać ze wspólnej wiaty.

– To również zła wizytówka dla osiedla. Śmietniki przeszkadzają nie tylko mieszkańcom wspólnoty, ale także innym osobom, które tamtędy przechodzą – dodaje Mirosław Arczak.

O porozumieniu poinformowała nas także administracja wspólnoty Limanowskiego 54.

– Pomiędzy zarządem wspólnoty a deweloperem pobliskiego bloku zostało podpisane porozumienie, więc finalnie kontenery będą stały na podwórku – dowiedzieliśmy się w administracji wspólnoty.

Powiedziano nam także, że konkretna data zależy od dewelopera. Pytania przesłaliśmy drogą mailową i czekamy na odpowiedź.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Falisty 2019-11-03 05:23:49 37.8.*.*
  A tuż obok, na rogu Reymonta i Słowackiego ogromne wysypisko śmieci, leżące ponad miesiąc. Nikt z tym nic nie robi, ZBK1 nie interweniuje.....
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-10-30 14:29:17 37.47.*.*
  Niczym w średniowieczu. Śmieci wywala się bezpośrednio na ulicę. Sienkiewicz miał rację mówiąc że Olsztyn to kupa kamieni.
  Odpowiedz Oceń: 6 2 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-10-30 12:13:13 83.6.*.*
  Ale syf. Szczury mają wyżerkę. Mam pomysł: śmietniki trzeba przestawić. Dziękuję.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść