Bursztyn w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej. Jest szansa na odnalezienie prawdziwego skarbu

Bursztyn w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej. Jest szansa na odnalezienie prawdziwego skarbu
Teren pod przekop Mierzei Wiślanej został już wylesiony

Zakończono wylesianie terenu pod przekop Mierzei Wiślanej - tym samym sfinalizowano etap przygotowawczy do realizacji inwestycji. Co ciekawe, w trakcie badań geologicznych na tym terenie zlokalizowano dwa złoża bursztynu. Specjaliści sprawdzą teraz, ile surowca znajduje się na Mierzei i jaka może być jego wartość.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022 roku. Celem przekopu jest poprawa dostępu do portu w Elblągu oraz zagwarantowanie Polsce swobodnego dostępu z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

- Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki towarowe, odciążając od nich porty trójmiejskie, przyjmujące jednostki dalekomorskie. Rozwój portu w Elblągu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski. Kanał przez Mierzeję także znacząco poprawi atrakcyjność turystyczną miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym – tłumaczy Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Obecnie na terenie planowanej inwestycji zakończyły się prace związane z wylesianiem. Są już wszystkie niezbędne dokumenty oraz pozwolenia. Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.

W trakcie prac geologicznych natrafiono na niewielkie złoża bursztynu, co potwierdził w programie ''Rządowa Ława'' wnp.plTV - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Zlecono dodatkowe prace, które mają pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, ile bursztynu i o jakiej wartości może znajdować się w rejonie przekopu.

Źródło: wnm.pl/gov.pl/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • eks pisior 2019-03-12 14:57:55 89.228.*.*
  bo to to właśnie tak na prawdę chodziło pisiorom, żeby zagarnąć bursztyn pod legenda budowy przekopu , ot mamy teraz rząd prawdziwych złodziei w białych kołnierzykach
  Odpowiedz Oceń: 12 13 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-03-12 14:55:19 37.47.*.*
  Zaraz TVP poda, że dzięki odnalezieniu bursztynu uda się sfinansować przekop w 90%.
  Odpowiedz Oceń: 10 5 Zgłoś treść
 • adan 2019-03-12 14:06:48 88.156.*.*
  to jak znajdą to rozryją całą Mierzeie ?
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść