Seniorka uwierzyła, że jej wnuk potrącił kobietę w ciąży. Straciła oszczędności życia

Seniorka uwierzyła, że jej wnuk potrącił kobietę w ciąży. Straciła oszczędności życia
Fot. Pixabay

We wtorek policjanci z Olsztyna odnotowali aż osiem prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Niestety, dwie seniorki uwierzyły fałszywemu funkcjonariuszowi CBŚP i „wnuczkowi”, który miał brać udział w wypadku. Kobiety straciły oszczędności życia.

We wtorek olsztyńscy policjanci otrzymali łącznie osiem zgłoszeń dotyczących oszustwa „na wnuczka” lub „na policjanta”. Niestety w dwóch przypadkach seniorki uwierzyły przestępcom i przekazały im oszczędności życia.

W pierwszym przypadku do 84-latki zadzwonił „oficer CBŚP”, który twierdził, że przestępcy chcą okraść jej mieszkanie. Mężczyzna kazał kobiecie pozamykać drzwi i okna do pomieszczeń, ponieważ może zostać tam wpuszczony gaz usypiający.

Oszust powiedział, że seniorka będzie uczestniczyć w zasadzce i w tym celu musi policjantom przekazać swoje oszczędności. Sprawca, aby uwiarygodnić swoją legendę, poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997. W słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Po chwili do 84-latki zadzwonił kolejny mężczyzna, tym razem podający się za prokuratora, który poinstruował kobietę, aby swoje pieniądze wyrzuciła przez okno, co ostatecznie uczyniła. W ten sposób staruszka straciła 18 tys. zł.

Kilka godzin później doszło do podobnego incydentu. Do 81-latki zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że jej siostrzeniec miał wypadek drogowy, w wyniku którego potrącił kobietę w ciąży i grozi mu wiele lat więzienia. Jedynym wyjściem z tej sytuacji miało być opłacenie kaucji, dzięki której jej wnuk odzyska wolność. Kobieta zebrała wszystkie swoje oszczędności i przekazała je nieznanemu mężczyźnie. 81-latka po chwili zadzwoniła do swojej rodziny i zorientowała się, że padła ofiarą przestępców. Niestety, straciła 12 tys. zł.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie podczas rozmów telefonicznych. Zwłaszcza, gdy ktoś wypytuje o oszczędności lub prosi o pieniądze.

Tagi: oszustwo

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • xxxx 2021-04-22 12:27:03 81.190.*.*
  Zamiast oglądać telenowele i telewizję trwam niech oglądają wiadomości to będą wiedzieć co się dzieje na świecie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • 123XYZ 2021-04-22 06:30:49 95.49.*.*
  a pie.... ludzie skąd ci ludzie co dzwonią wiedzą że ich ofiary mają tyle pieniędzy ???. Policja prokuratorzy i inny powinni dobrze się przyjrzeć ich opiekunom którzy przychodzą "pomagać", ogólnie najbliższym. Bo zwykły szary człowiek musiał by być wróżką żeby wywróżyć że ta dana sobą ma tyle kasy w domu .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Jak za morderstwo 2021-04-21 15:37:15 188.146.*.*
  Za to powinny być kary po 25 lat inaczej to się nie skończy nigdy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0