Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2010-03-10 11:42

Iwona Starczewska

Samotny rodzic? To zależy!

Osoby wychowujące samotnie dziecko, rozliczają się z fiskusem na atrakcyjniejszych warunkach. W tym przypadku jednak pojęcie SAMOTNOŚĆ traktowane jest bardziej restrykcyjnie, niż przy przyznawaniu zasiłku dla samotnie wychowujących opiekunów. Na czym polega różnica?

reklama
W jednym z autobusów miejskich rozmawiały dwie kobiety. Jedna z nich była wyraźnie oburzona sytuacją zaobserwowaną u swoich sąsiadów. Kobieta opowiadała jak to żyją bez ślubu i wychowują razem dziecko. Kobieta grzmiała, jak to możliwe, żeby kobieta, która otrzymuje pomoc finansową swojego partnera dostawała zasiłek dla samotnej matki?

Takie sytuacje bardzo często wywołują wzburzenie ''życzliwych sąsiadów''. Rzeczywiście często jest tak, że kobieta wychowuje swoje dziecko z innym partnerem, z którym żyje w wolnym związku, jednocześnie pobierając świadczenia dla samotnej matki.

Pojęcie SAMOTNOŚCI w kwestii rozliczania się z fiskusem wygląda już nieco inaczej. Owszem, samotnie wychowujący dziecko rodzic ma prawo skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. To oznacza, że podatek może być określony w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, do sumy tych dochodów nie wlicza się przychodów.

Takie udogodnienia nie dotyczą jednak rodzica, który w rzeczywistości nie wychowuje dziecka sam, ma nowego partnera, z którym pozostaje w związku nieformalnym. Z tego rodzaju rozliczenia nie mogą również skorzystać rodzice dziecka pozostający w konkubinacie.

- Osoby pozostające w związku, wspólnie sprawujące władzę rodzicielską, partycypujące w wydatkach na jego utrzymanie i ponoszące ciężar wychowawczy nie mogą być uznane za samotnie wychowujące dziecko, zatem żadna z nich nie będzie mogła dokonać rozliczenia na zasadach preferencyjnych - mówi Edyta Ziomek, Pełnomocnik ds. Komunikacji olsztyńskiego Urzędu Skarbowego.

W świetle prawa wszystko wygląda logicznie i jasno. W praktyce wiele par pozostających w konkubinacie pobiera zasiłki dla samotnych rodziców i co gorsza oszczędza na podatku, rozliczając się z dzieckiem. Jak Urząd Skarbowy weryfikuje korzystanie z praw do tejże ulgi?

 - Urząd Skarbowy robi to na bieżąco, w ramach rutynowych czynności sprawdzających. Jednak bardzo często zdarza się również, że postępowania tego typu są wszczynane w związku z otrzymaniem przez Urząd informacji od tzw.
"życzliwych" osób (sąsiadów, rodziny itd.). W toku takiego postępowania
bierze się m.in. pod uwagę zeznania świadków, chociażby właśnie sąsiadów. Bardzo często okazuje się, że podatnicy skorzystali z tego typu ulgi  nieświadomie
- tłumaczy Edyta Ziomek.

Teraz w okresie rozliczeń z fiskusem ostrzegamy i przypominamy!! Osoba, która korzysta z rozliczenia preferencyjnego nie mając do tego prawa, powinna liczyć się z tym, że zostanie poddana urzędowej kontroli, po której będzie zobowiązana do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami. Co gorsza  może podlegać ukaraniu w myśl przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Samotni mają lepiej 2010-03-10 14:50:17 83.20.*.*
    Co niektórzy samotni rodzice mają o niebo lepiej niż ci niesamotni.. To państwo da, to tatuś da, to drugi tatuś utrzymuje. Czasem lepiej być oficjalnie samotnym rodzicem
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl