Decyzja, która zapadła 23 kwietnia jest ważna i może oznaczać kolejne podobne kroki w sprawie innych sędziów w całym kraju.
Sąd uznał, że były prezes sądu rejonowego w Olsztynie stosował mobbing wobec sędziego Juszczyszyna w formie: niedopuszczenia go do orzekania podczas jego zawieszenia (mimo nakazów sądu), a także karne przeniesienie Juszczyszyna do innego działu i publiczne wypowiedzi Nawackiego, zaburzające wizerunek olsztyńskiego sędziego.
Krzysztof Krygielski – obecny prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie uznał pozew w kwestii bezprawnego przeniesienia do innego wydziału, a decyzję o stosowaniu mobbingu, pozostawił sądowi.
Wyrok wydali sędziowie: Piotr Pawlak, Iwona Wiśniewska oraz Michał Minkiewicz, a pełnomocnikiem sędziego Juszczyszyna w tej sprawie jest prof. Michał Romanowski.
- Po tylu latach walki o godność sędziego Juszczyszyna, jako jego adwokat z satysfakcją mówię, że warto walczyć o wartości – skomentował zwycięstwo.
W grudniu 2024 roku prokuratura złożyła wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu Macieja Nawackiego. Wynika to z oskarżeń m in. o naruszenie interesu publicznego, przekroczenie uprawnień i zniszczenie dokumentów.
Sędzia Juszczyszyn wytoczył również sprawę Małgorzacie Manowskiej – I Prezes Sądu Najwyższego, rzecznikom dyscyplinarnym sędziów sądów najwyższych – Michałowi Lasocie, Przemysławowi Radzik i Piotrowi Schabowi, jak również Zbigniewowi Ziobrze (byłemu ministrowi sprawiedliwości) oraz Nawackiemu.
W rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl Juszczyszyn powiedział: - Po wielu latach niepodejmowania decyzji przez prokuraturę - pod rządami poprzedniej władzy - obecnie sprawa w końcu ruszyła. Przeszkodą do jej prawnego zakończenia, jest sprawa immunitetu, który musi być uchylony.
I dodał: - Wygląda na to, że bardzo naraziłem się poprzedniej władzy.
Stwierdził także, że sposób, w jaki był traktowany, wynikał m in. z tego, że zażądał list poparcia kandydatów sędziowskich do Krajowej Rady Sądowniczej.
***
***
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia wydał pierwszy tego rodzaju wyrok 11 kwietnia w sprawie sędziego Igora Tulei. Zadecydowano, że był on mobbingowany przez byłego prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, Piotra Schaba oraz jego zastępcę, Przemysława Radzika (niedopuszczanie sędziego do orzekania w czasie bezprawnego zawieszenia przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną). Pełnomocnikiem sędziego Tulei również był prof. Michał Romanowski.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz