Rugby w regionie kończy 40 lat. Wspominali i pomagali [ZDJĘCIA]

Rugby w regionie kończy 40 lat. Wspominali i pomagali [ZDJĘCIA]
Charytatywny turniej rugby rozegrano na boisku przy ulicy Żytniej na olsztyńskich Dajtkach
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

We wrześniu minęło 40 lat od momentu powstania pierwszej na Warmii i Mazurach drużyny rugby. Obecnie w regionie są trzy zespoły, w tym od kilku tygodni w Olsztynie sekcja żeńska. Doskonałą okazją do wspomnień był zorganizowany na Dajtkach turniej charytatywny. - 40 lat minęło jak jeden dzień - mówi Przemysław Andrzejewski, prezes i trener Rugby Team Olsztyn.

W sobotę na olsztyńskich Dajtkach rugbiści zorganizowali mecz charytatywny, którego celem - prócz prezentacji zespołów i wspomnień 40-letniej historii tejże dyscypliny - było zbieranie środków finansowych na rzecz Oddziału Onkologicznego olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego.  Przy organizacji przedsięwzięca pomogła fundacja Canter Fighters.

- W zeszłym roku za zebrane pieniądze udało nam się kupić szafeczki dla dzieci, a w tym roku chcemy ufundować łóżko - mówili przed imprezą organizatorzy.

Jakie było to 40 lat rugby w Olsztynie oraz regionie?

- Powiem tak, jak głosi piosenka: 40 lat minęło jak jeden dzień - mówi portalowi Olsztyn.com.pl Przemysław Andrzejewski, prezes i trener Rugby Team Olsztyn. - Historia rugby rozpoczęła się w Olsztynie przed moimi narodzinami. Jestem z 1977 roku, a rugby rozpoczęło się w 1976 roku. Były drobne sukcesy, były i porażki - jak to w sporcie bywa. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Nie można powiedzieć, że toczy się to cały czas w jakichś superlatywach. Dręczy nas, jak i również wiele pozostałych dyscyplin sportowych, wiele trudności. A to finansowe, a to miejscowe. W Olsztynie jest problem chociażby z boiskami. My utrzymujemy się z własnych składek. Mamy również wsparcie z Urzędu Miasta, a także drobnych sponsorów, ale wystarcza to nam na niezbędne minimum.

Olsztyńscy rugbiści przez siedem sezonów grali w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2011 roku, po wycofaniu drużyny z rozgrywek ligowych, przez niemal dwa lata niewiele było słychać w stolicy Warmii i Mazur o rugby. Reaktywacji dyscypliny podjął się wieloletni zawodnik Przemysław Andrzejewski, który wraz z braćmi Sławomirem i Jackiem Duczkami powołał w 2013 roku Miejski Klub Sportowy Rugby Team Olsztyn.

- Nie mamy jak rozwijać skrzydeł, ale cieszy nas to, że możemy pracować z dziećmi, bo to jest nasze "oczko w głowie" - mówi Andrzejewski.

Obecnie klub pracuje przede wszystkim z dwiema grupami dzieci w wieku 6-11 lat oraz jedną 11-15 lat, w których łącznie znajduje się około 50 dzieci.

Kilka tygodni temu powstał w Olsztynie nowy, żeński klub rugby - Planeta Rugby Olsztyn. Tym samym możliwe będzie utworzenie okręgowego związku w tej dyscyplinie.

Obchody 40-lecia zakończy sobotnia uroczysta gala w jednym z hoteli, podczas której zostaną uhonorowani prekursorzy tej dyscypliny sportowej w regionie.

2147382000

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • wredna 2016-12-11 21:13:46 81.190.*.*
    na warmi druzyna zenska istnieje od ponad roku proponuje sie dobrze zapoznac zanim cos sie publikuje
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Marcin1989 2016-12-11 14:01:12 37.248.*.*
    Natalia Dz. KOCHAM <3
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
2147382000