Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2010-08-16 11:51

WeronikaPieloch

Rolniczy biznes bez podatku

Relaks na łonie natury, swojskie jedzenie, cisza i spokój. To podstawowe elementy wypoczynku na wsi. Gospodarstwa agroturystyczne robią furorę wśród mieszkańców dużych miast. Coraz częściej rolnicy szukający dodatkowych źródeł utrzymania, decydują się na założenie takiej działalności.

reklama
Rolników zarabiających na agroturystyce przed przyjęciem letników czeka niewiele formalności. Ułatwienia dotyczące wynajmu pokoi lub miejsc pod namioty pozwalają im na prowadzenie biznesu zwolnionego z podatku. Trzeba jednak zaznaczyć, że ulgi obejmują tylko i wyłącznie rolników, a nie wszystkich, którzy wynajmują pokoje na wsi.

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne, rolnicy nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Warunek jest jeden – dla turystów można przeznaczyć maksymalnie pięć pokoi mieszczących się w budynkach mieszkalnych. Nie trzeba wówczas płacić podatku dochodowego od wynajmu i żywienia letników. Dochód roczny do 100 tys. jest także zwolniony z podatku VAT. Wynajem kwater lub miejsc pod namioty należy zgłosić w urzędzie gminy. Tam gospodarstwo zostaje wpisane do ewidencji gospodarstw agroturystycznych.

Wszystkie pokoje i pola namiotowe przygotowane przez rolników muszą spełniać podstawowe normy saniterne i budowlane. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych łazienka ma przypadać na nie więcej niż 15 osób, a pokój musi mieć nie mniej niż 6 m kw dla jednej bądź dwóch osób.

Jednak wychodzący naprzeciw klientom rolnicy często poprawiają standardy swoich kwater. Podczas wakacji na wsi możemy korzystać już z bezprzewodowego Internetu, czy sauny. Często na ziemi gospodarzy znajduje się sztuczny staw, w którym można łowić ryby. Zadaszone altany z murowanymi grillami pozwalają na przyjemne spędzenie wieczoru. Letnicy mogą spróbować domowych wyrobów wędliniarskich, wiejskiego chleba i mleka prosto od krowy.

Na Warmii i Mazurach, gdzie warunki do prowadzenia gospodarstw agroturystycznych są bardzo korzystne, ta forma wciąż jest mało popularna. W regionie działa ok. 1 tys. gospodarstw.  Dla porównania w woj. małopolskim jest ich ponad 2,5 tys. By przygotować gospodarstwo dla turystów trzeba wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze na inwestycję można uzyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jeden z punktów PROW „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” ma pomóc rolnikom w znalezieniu innych źródeł utrzymania. Maksymalne dofinansowanie to 100 tys. złotych. Jednak program finansuje tylko połowę kosztów. Rolnik zamierzający założyć gospodarstwo agroturystyczne, po zakończeniu inwestycji, może ubiegać się o zwrot 50% przeznaczonych na ten cel pieniędzy z funduszy unijnych.

Trzeba pamiętać również o tym, że część pozyskanych środków warto przeznaczyć na reklamę. Własna strona w internecie oraz banner w lokalnych gazetach lepiej poinformują ludzi niż prowizoryczna tabliczka przy drodze. Ekonomiści wróżą agroturystyce szybki rozwój i szerokie zainteresowanie wśród konsumentów. Być może dla rolników z Warmii i Mazur będzie to dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu.

Źródło: prow.rolnicy.com/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl