Rodzice chętnie korzystają z dodatkowego zasiłku. W Olsztynie wpłynęło ponad 2,6 tys. wniosków

Rodzice chętnie korzystają z dodatkowego zasiłku. W Olsztynie wpłynęło ponad 2,6 tys. wniosków
Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień opieki
Fot. Pixabay.com

Zgodnie z przyjętą w marcu przez rząd specustawą rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje zasiłek opiekuńczy. Zainteresowanie nim jest duże. W Olsztynie do ZUS-u wpłynęło już ponad 2,6 tysięcy wniosków.

Zgodnie ze specustawą rodzice dzieci w wieku do lat 8 mogą skorzystać z zasiłków opiekuńczych, które przysługują na 14 dni. Jednak okres ten został wydłużony o kolejne 14 dni na mocy przepisów o tzw. tarczy antykryzysowej. Zasiłek obowiązuje od 26 marca i przysługuje osobom ubezpieczonym, które mają dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zgodnie z przepisami prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa  placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Wniosek można złożyć internetowo, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O korzystaniu z zasiłku należy poinformować pracodawcę lub zleceniodawcę, a osoby, które prowadzą własną działaność gospodarczą – Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie przysługuje za każdy dzień opieki.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego) – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego to część tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd, która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa.

Zasiłek cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. W całym kraju złożono już ponad 113 tys. wniosków. W województwie warmińsko-mazurskim łącznie wpłynęło ich 3519. W Olsztynie przyjęto 2618 pism, a w Elblągu – 901.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ludmiła 2020-04-09 22:46:00 109.241.*.*
    A 9 i 10 latek może siedzieć w domu sam, nauczyć się sam, sam odrobić lekcje? A 1-6 letnie dziecko (które nie chodziło do żłobka lub przedszkola) też niech sobie mleczko, zupkę podgrzeje, pampersa zmieni. Co za bzdury. Te nierząd to się znęca nad Polakami.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść