Rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Jerzy Szmit: ‘’Wyciągnęliśmy wnioski z tej tragicznej historii. Mamy najnowocześniejsze na świecie uzbrojenie’’ [ZDJĘCIA]

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Jerzy Szmit: ‘’Wyciągnęliśmy wnioski z tej tragicznej historii. Mamy najnowocześniejsze na świecie uzbrojenie’’ [ZDJĘCIA]
Uczniowie szkół, działacze organizacji patriotycznych czy politycy oddali hołd żołnierzom AK w związku z rocznicą ataku Związku Radzieckiego na Polskę
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielę, 19 września, na Jarotach przy skwerze im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” odbyła się uroczystość 82. rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Obecni byli działacze Prawa i Sprawiedliwości m.in. Jerzy Szmit, Dariusz Rudnik i Radosław Nojman.  

Na początku głos zabrał Radosław Nojman. Nawiązał do historii, tzn. do 17 września 1939 roku, gdy Armia Czerwona zaatakowała Polskę.

Nasi przodkowie boleśnie przekonali się, że wywalczona niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Najpierw 1 września II Rzeczpospolita została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy, a 17 września, kiedy mijał termin pomocy Aliantów zachodnich, na wschodniej granicy naszej Ojczyzny uderzyły wojska Związku Sowieckiego – powiedział Nojman.

Zauważył, że granica wschodnia już od lat 20. XX wieku była broniona przez Korpus Obrony Pogranicza, ponieważ władze przedwojennej Polski bardziej liczyły się z atakiem ze strony wschodniego niż zachodniego sąsiada.

Nojman przypomniał o tym, że zachodni Alianci wiedzieli o tajnym protokole (pakt Ribbentrop-Mołotow), ale 12 września podjęli decyzję, że w przypadku sowieckiej agresji, nie podejmą żadnych znaczących działań.

Radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości dodał, że obecnie narracja władz Rosji jest bardzo podobna do ówczesnej narracji ZSRR.

Niestety, również dziś przekonujemy się, że narracja używana przez Sowietów jest przez obecne władze Rosji wykorzystywana. Mówi się teraz, że 17 września Armia Czerwona broniła ludności zachodniej Białorusi i Ukrainy. Dlatego ta nasza pamięć jest nie tylko potrzebna, aby uczcić uczestników tych tragicznych wydarzeń, ale żeby przypominać o prawdzie, która wiąże się z walką Polaków o swoją Ojczyznę – przyznał Nojman.

I dodał: – Graniczymy na północy z Rosją, to też zewnętrzna granica Unii Europejskiej, dlatego obrona tych rubieży jest naszym zobowiązaniem nie tylko wobec naszej Ojczyzny, ale wspólnej Europy.

Następnie głos zabrał Jerzy Szmit, prezes regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał o napiętych stosunkach z Rosją. Jego zdaniem, od kilku lat Polska stała się krajem, z którym inne państwa muszą się liczyć.

Chciałem wspomnieć, jak 11 lat temu do Smoleńska wybrała się delegacja najwyższych władz Rzeczpospolitej, aby uczcić pamięć zamordowanych w Katyniu. Dzisiaj wyciągamy z tego nauczkę. Polska staje się od kilku lat krajem, z którym muszą się wszyscy liczyć, krajem, który odbudowuje swoją siłę zbrojną, gospodarkę, siłę społeczną i potencjał społeczny, który jest najważniejszy. Wiarę w Polskę, wiarę w nasze historyczne przesłanie i wiarę w to, że jako Polacy mamy prawo żyć w wolnym, silnym i suwerennym państwie – powiedział Jerzy Szmit.

Dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wyciągnął wnioski z trudnej i tragicznej historii. Mamy obecnie nowoczesnej uzbrojenie i silną armię.

Przypomnę, że za naszych rządów jest odbudowywana polska armia, która wzrasta w siłę i powiększyła swoją liczebność. A uzbrojenie jest najnowocześniejsze na świecie. Rozbudowują się Wojska Obrony Terytorialnej. U nas jest 4. brygada. W Olsztynie znajduje się siedziba sztabu 16. dywizji zmechanizowanej. To są fakty, które pokazują, że wyciągamy wniosek. Aby być wolnym, trzeba być silnym – powiedział Szmit.

Pod instalacją upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej zostały położone kwiaty i wieńce.

Organizatorami wydarzenia były Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, olsztyńskie środowiska patriotyczne oraz Parafialna Akcja Katolicka.

 

Komentarze (40)

Dodaj swój komentarz

 • fff 2021-09-22 09:19:52 83.15.*.*
  Co za wieś!? Nawet trawy nie skosili! :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • janusz 2021-09-21 18:12:37 79.191.*.*
  to są właśnie święta "państwowe" - napaści, ataków na kraj. Jak można świętować coś takiego. żeby do usranej śmierci płakać nad biedną Polską
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • .R.O. 2021-09-21 15:07:52 83.23.*.*
  To dlaczego ciemnoskórzy imigranci po ulicach polskich wsi biegają przy białoruskiej granicy? Dziurawe zasieki. Dziurawa ochrona granicy. Z kartonu to wszystko, a ten mi tu będzie wizje o naszej potędze roztaczał.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Płk. Zenon 2021-09-21 08:26:47 83.9.*.*
  Czy temu Panu Jerzemu się w głowie nie popier....????! Co my mamy? Najnowocześniejsze uzbrojenie? Hahaha.... To miał być żarcik sytuacyjny czy co? Rosjanie z Białorusią czapkami po pijaku by Nas zakryli . Kto stawi im opór WOT i straż graniczna? Hahaha...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
 • JANUSZ PLATFUSIEwICZ VEL GEORGED 2021-09-21 08:09:21 5.184.*.*
  Brawo i jeszcze raz brawo. Bolszewika i kodziarza goń!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 9
 • Banda drombo 2021-09-21 07:35:50 95.160.*.*
  Przewrotne , że mentalnie to ci pisowcy są dziś bliżej zssr i bolszewizmu. Nie mówiąc już o tych ich gębach, bo to nie są twarze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • ABC 2021-09-20 21:55:58 83.9.*.*
  Te zarośnięte chaszcze to skwer? Tak wygląda miejsce gdzie stoi pomnik? Ale po co zrobić dojście czy ścieżkę. Tromwej wożnijszy. DRRRRRYYYYŃŃŃŃ!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • [Usunięty] 2021-09-20 21:27:55 81.190.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Jack 2021-09-20 21:10:50 188.146.*.*
  Hahahahahahahahahahahah…co mamy najnowocześniejsze? Weźcie bo pomyślę że to tak na poważnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • AL BANDI 2021-09-20 20:57:45 84.48.*.*
  ELYTA YNTELEKTUALNA pisu=Zespol DAL NA + mania paradoinalna przesladowcza polaczona z ze "zchizofreniom".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1