W poniedziałek (12 maja) w Kapitanacie nad jeziorem Ukiel Robert Szewczyk spotkał się z mediami, aby podsumować ostatnie 12 miesięcy rządów. Na miejscu poza dziennikarzami pojawili się radni Koalicji Obywatelskiej m.in. Ewa Zakrzewska czy Paweł Klonowski oraz były prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Robert Szewczyk postanowił podzielić listę dokonań na trzy bloki tematyczne. Pierwszym była rodzina. Prezydent rozszerzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia określił „strzałem w dziesiątkę”. - Nagle okazało się, że wiele osób uświadomiło sobie, jak ważne jest płacenie w naszym mieście podatków – stwierdził.
Przypomnijmy, że darmowe przejazdy objęły tylko dzieci rodziców, którzy rozliczają się w olsztyńskiej skarbówce.
Wśród innych sukcesów w tym segmencie Szewczyk wymienił m.in. uzyskanie środków z KPO na termomodernizację szkół, urzędomat, który zmniejszył kolejki w wydziale komunikacji czy Dni Miasta, które w tym roku, wzorem poprzedniego, również mają być bezpłatne.
Nową inwestycję Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Truskawkowej, prezydent nazwał „najlepszym wsparciem klasy średniej”. W minionym roku „za torami” oddano do użytku 40 mieszkań.
W planie są kolejne bloki mieszkalne w tym miejscu, o czym pisaliśmy w artykule Olsztyn zamienił się na grunty z OTBS. Będą nowe mieszkania za torami
Jednak nie tylko w tej części miasta zapowiadana jest nowa zabudowa mieszkaniowa. Taki charakter mają mieć też tereny w pobliżu południowej obwodnicy, o które aktualnie miasto walczy z gminą Purda.
- Na terenie Starego Olsztyna będziemy się starali o kolejne grunty na budownictwo społeczne – powiedział Szewczyk,.
Drugi blok sukcesów Robert Szewczyk zatytułował, jako prestiż. - Mamy się czym pochwalić, naszego miasto jest wyjątkowe – podkreślił prezydent i przypomniał powrót reprezentacji Polski do hali Urania (w ubiegłym roku grali piłkarze ręczni, w tym będą siatkarze), wznowienie Warmińskiego Jarmarku Świątecznego czy niesłabnące zainteresowanie Green Festivalem.
W tym wątku pojawiły się też duże zadania, w których trakcie jest miasto. Chodzi o poszerzenie granic administracyjnych kosztem 235 hektarów, które administracyjnie należą do gminy Purda, ale też koncepcję dzielnicy przemysłowej między Trackiem a ul. Lubelską.
- Dzielnica przemysłowa ma już swoje plany zagospodarowania przestrzennego. Prowadzone są też zaawansowane rozmowy z KOWR-em i Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną, tak abyśmy mogli tam sprowadzać przedsiębiorców, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy - powiedział Robert Szewczyk.
Ostatnim segmentem zaprezentowanym przez prezydenta był – rozwój. Tutaj Szewczyk mówił chociażby o oddaniu przestrzeni Śródmieścia mieszkańcom. Ma się to dokonać poprzez zlikwidowanie tzw. dziury pod Wysoką Bramą oraz rozwiązanie kwestii „szubienic”, czyli Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej. Przypomnijmy, że na początku br. prezydent zapowiedział, że „szubienice” w takiej formie jaką znamy, znikną z pejzażu Olsztyna.
W serii sukcesów „rozwojowych” Robert Szewczyk mówił też o ul. Nowobałtyckiej, na której budowę trwa właśnie przetarg oraz o tunelu pod torami między ul. Zientary-Malewskiej a Jeziorem Trackim. W drugim przypadku wybrano wykonawcę, który wycenił zadanie na 73,3 mln zł brutto.
Coraz bliżej jest też wybudowanie żłobka na ul. Antonowicza (osiedle Generałów). - Przed nami podpisanie umowy i przystępujemy do realizacji – zapowiedział prezydent.
Zapytaliśmy Roberta Szewczyka o rzeczy, których przez ostatni rok nie udało się zrobić.
- Jedną z takich rzeczy jest przebudowa stadionu miejskiego. Gdy raz nie wyszło, oferty były za wysokie, to spróbowaliśmy drugi raz. Gdy drugi raz okazało się, że są problemy, to za chwilę zaproponujemy kolejne rozwiązanie. Będziemy realizować zadanie do skutku, mimo trudności. Jeśli chcemy, aby powstał stadion miejski, to musimy to zrobić tak, aby jak najlepiej służył mieszkańcom - powiedział włodarz stolicy regionu.
Przypomnijmy, że w powtórzonym przetargu na przebudowę wschodniej trybuny pojawiły się oferty dwukrotnie przewyższające możliwości finansowe ratusza, który dysponuje 30 mln zł rządowego dofinansowania.
Uroczysta I sesja aktualnej Rady Miasta odbyła się 7 maja 2024 roku. Ślubowanie złożył wówczas nie tylko Robert Szewczyk ale też miejscy radni. Ich dokonania podsumował dzisiaj przewodniczący Rady Miasta, Łukasz Łukaszewski.
- Przez ostatni rok radni złożyli 169 interpelacji, odbyło się 131 posiedzeń komisji. Na 13 sesjach podjęliśmy 190 uchwał. To dużo – stwierdził.
Czytaj również:
Jaki był pierwszy rok rządów prezydenta Olsztyna, Roberta Szewczyka?
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz