Dziś jest: 10.05.2025
Imieniny: Antoniny, Izydora
Data dodania: 2025-05-09 18:44

Krzysztof Brągiel

Jaki był pierwszy rok rządów prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka?

Jaki był pierwszy rok rządów prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka?
Minął rok odkąd Robert Szewczyk objął stanowisko prezydenta Olsztyna
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

7 maja minął rok odkąd Robert Szewczyk oficjalnie objął fotel prezydenta Olsztyna. Jakie obietnice udało się zrealizować w ciągu pierwszych 12 miesięcy?

reklama

„Olsztyn nie jest tylko miastem między Gdańskiem a Warszawą”

21 kwietnia 2024 roku Robert Szewczyk, uzyskując 27 552 głosów (53,45 proc.), pokonał Czesława Jerzego Małkowskiego 23 997 (46,55 proc.) i został nowym prezydentem Olsztyna. 7 maja odbyła się I sesja Rady Miasta nowej kadencji, podczas której Szewczyk złożył ślubowanie i został zaprzysiężony na urząd.

- Będę namawiał państwa do śmiałego patrzenia w przyszłość - mówił podczas inauguracyjnego przemówienia - Olsztyn nie jest tylko miastem znajdującym się na trasie między Gdańskiem a Warszawą. To miasto będące stolicą ważnego regionu. W pierwszej kolejności chcę sprawić, żebyśmy sami uwierzyli, że mamy wiele do zaoferowania. Nie stać nas na przeciętność, nie mamy na nią czasu.

Podczas kampanii wyborczej Robert Szewczyk złożył szereg obietnic. Mówił o ożywieniu Starego Miasta, „wyprowadzce” aresztu śledczego z centrum czy powrocie wielkich imprez sportowych. Wiodącym punktem kampanii prowadzonej pod hasłem „Pewna Przyszłość” byli jednak ludzie.

-- Olsztyn wchodzi w następny etap. Etap, w którym nie tylko infrastruktura, tramwaje, drogi, mury są ważne, ale najważniejsi są mieszkańcy – ich komfort życia, zadowolenie, duma z miasta. O taki Olsztyn będziemy zabiegać przez następne lata – zapowiadał podczas ostatniej konferencji prasowej przed I turą wyborów [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Robert Szewczyk: "Olsztyn wchodzi w etap, w którym najważniejsi są mieszkańcy"]. 

Dziura do zakopania i rozmowy o „szubienicach”

Podczas kampanii wyborczej wszyscy kandydaci odpytywani byli w kwestii przyszłości wykopaliska pod Wysoką Bramą oraz pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej czyli tzw. szubienic.

Pod koniec ubiegłego roku Robert Szewczyk przekazał, że dziura przed Wysoką Bramą zostanie zasypana.

- Wystąpiliśmy o warunki zabezpieczenia tego obiektu historycznego. Zagospodarujemy to miejsce i stworzymy przestrzeń publiczną – powiedział nam w lutym br. prezydent Olsztyna.

W kwestii tzw. „szubienic" na początku br. Robert Szewczyk zapowiedział na antenie Radia Olszyn, że „w takiej formie jaką znamy, znikną z pejzażu Olsztyna”. 23 kwietnia o przyszłości pomnika rozmawiał powołany w tym celu zespół ekspertów.

W Zajezdni Trolejbusowej spotkały się osoby reprezentujące m.in. organizacje pozarządowe, architekci, urbaniści czy reprezentanci wojewody.

- Chcemy poznać opinie na temat pomnika, otoczenia, ale przede wszystkim przemyśleń na temat zagospodarowanie tej przestrzeni i symboliki – wyjaśniał Robert Szewczyk.

- To nie my wymyślimy i zaprojektujemy tę przestrzeń – precyzowała planowane działania zastępczyni prezydenta Justyna Sarna-Pezowicz. - Natomiast chcemy wysłuchać bardzo zróżnicowanych głosów, nieszablonowych przemyśleń. To pomoże jak najlepiej przygotować warunki konkursu, byśmy mogli w jak najbardziej przemyślany sposób zagospodarować to miejsce

„Warto mieszkać w Olsztynie”

Jedną z ekspresowo spełnionych obietnic Roberta Szewczyka było rozszerzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Tą sprawą zajęto się w maju 2024 roku podczas II sesji Rady Miasta. Zmiany zostały uchwalone i od 1 września 2024 roku już nie tylko uczniowie podstawówek, ale również młodzież do 19 roku życia jeździ za darmo.

Warunek jest taki, że rodzice lub opiekunowie prawni muszą mieszkać w stolicy regionu i rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. „Warto mieszkać w Olsztynie” - komentował wprowadzone zmiany prezydent Szewczyk.

Robert Szewczyk kontra miejska kasa

Tegoroczny budżet jest pierwszym, który wyszedł spod ręki Roberta Szewczyka. Jako swój kluczowy cel prezydent przyjął niwelowanie zadłużenia bieżącego miasta. Ma w tym pomóc poszerzenie bazy podatników poprzez powstanie trzech nowych osiedli. Roboczo nazwano je: „Nowa Dzielnica Przemysłowa”, „Miasteczko Prawne” oraz „Redykajny 2”.

Pierwszy rok rządów Roberta Szewczyka stał pod znakiem szukania oszczędności. Na początku br. dyrektorzy miejskich komórek otrzymali od włodarza Olsztyna pismo, w którym przeczytali o konieczności zmniejszenia wydatków bieżących o 10 procent.

Między innymi kwestie finansowe stały też za decyzją o likwidacji miejskich przedszkoli nr 6 i 37 czy Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Jeśli chodzi o wprowadzone, w pierwszym roku rządów Szewczyka podwyżki, dużo emocji wzbudziła VII sesja Rady Miasta, podczas której zdecydowano o maksymalnej stawce podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

- Ratusz przypomina następcę Robin Hooda. Robin Hood łupił bogatych, a ratusz będzie łupił wszystkich – komentował radny Grzegorz Smoliński i dodał: - Nie widzicie firm, które wyprowadziły się z Olsztyna do Stawigudy?

Kadrowicze w hali Urania, Stomil dalej na Estadio da Gruz

- Mamy basen olimpijski, mamy CRS Ukiel, halę Urania. Wykorzystamy te obiekty, aby do Olsztyna wróciły duże, międzynarodowe imprezy sportowe – mówił podczas kampanii wyborczej Robert Szewczyk.

W ciągu ostatniego roku, jeśli chodzi o przywracanie imprez sportowych miastu, kluczowa okazała się hala Urania. Po wielu latach do obiektu wróciła reprezentacja Polski w piłce ręcznej. W najbliższym czasie do Uranii wróci też reprezentacja Polski w siatkówce. Polacy 12 lipca w meczu towarzyskim zmierzą się z Iranem.

Mniej kolorowo wygląda sytuacja wokół stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego 69a. Chociaż Robert Szewczyk w kampanii zapewniał, że wykorzysta 30 mln zł rządowej dotacji, aby w mieście powstał stadion z prawdziwego zdarzenia, póki co sprawa stoi pod dużym znakiem zapytania.

W powtórzonym przetargu na przebudowę obiektu pojawiły się oferty wyraźnie przewyższające możliwości ratusza. Mimo, że miejscy urzędnicy zdecydowali się okroić zakres inwestycji, najniższa wycena, jaką odczytano po otworzeniu kopert opiewa na kwotę 60,1 mln zł.

Jak idzie ożywianie Śródmieścia?

W grudniu minionego roku ratusz ogłosił konkurs na stanowisko menedżera Starego Miasta i Śródmieścia. Została nim Maria Dzieciątek, prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna. Powołanie koordynatora tej części miasta był realizacją jednej z obietnic wyborczych Roberta Szewczyka.

O tym, czy nowe stanowisko przyczyni się do ożywienia Starówki dowiemy się w kolejnych miesiącach. Póki co, wśród działań, które zrealizowano po rozmowach Dzieciątek z przedsiębiorcami Starego Miasta możemy wyróżnić tzw. nocny tramwaj. Zaczął kursować wraz z początkiem maja i ma zachęcić do korzystania z uroków Śródmieścia w weekendowe noce.

W rozmowie z naszym portalem Robert Szewczyk nie ukrywał zadowolenia z wprowadzenia darmowych Dni Miasta, których centrum jest Starówka. Przekonywał, że bezpłatne wydarzenia przyciągnęły rok temu tłumy zainteresowanych. Wśród innych inicjatyw prezydenta jest też powrót na Stare Miasto - Warmińskiego Jarmarku Świątecznego.

Podczas kampanii Robert Szewczyk zapowiadał przeniesienie aresztu śledczego z centrum Olsztyna, co również miało wpłynąć na podniesienie atrakcyjności Śródmieścia. Jak okazało się na początku tego roku, sposobem na wyprowadzkę nie tylko aresztu ale też sądów i prokuratur jest pozyskanie 235 ha gminy Purda, gdzie miałoby się w przyszłości znaleźć tzw. miasteczko prawne.

Można więc powiedzieć, że pierwszy krok w stronę uwolnienia centrum od aresztu został postawiony. Teraz piłka jest po stronie rządu, który zdecyduje o losach gruntów znajdujących się wokół wsi Stary Olsztyn.

Robert Szewczyk prezydentem dialogu?

„Będę prezydentem dialogu” - zapewniał podczas kampanii wyborczej Robert Szewczyk. Jak jednak przekonuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową miejski radny PiS, Grzegorz Smoliński "obiecany dialog nie istnieje”.

- W wielu sprawach prezydent Szewczyk i jego ekipa działają jak myśliwi w dżungli: najpierw strzelają, a potem pytają, kto idzie – stwierdził opozycyjny radny.

Wśród zarzutów, jakie pojawiają się pod adresem nowego prezydenta jest m.in. sposób w jaki Szewczyk komunikował aneksję terenów gminy Purda. Opozycyjni radni o pomyśle, aby przejąć 235 hektarów przy obwodnicy, mieli dowiedzieć się z mediów. Szewczyk na jednej z sesji Rady Miasta stwierdził z kolei, że grunty sąsiada Olsztynowi „się należą”.

- Olsztyn i sześć sąsiednich gmin to wspólnota. Olsztyn jest tutaj niekwestionowanym liderem, ale prezydent takim liderem się nie jawi. Jawi się za to jako gwałtowny i nieobliczalny chuligan pod krawatem – powiedział podczas styczniowej sesji Rady Miasta, radny Mirosław Arczak.

Dwa miesiące wcześniej, podczas sesji, na której głosowano zamiar likwidacji miejskich przedszkoli, pojawili się rodzice dzieci z zamykanych placówek. Zarzucali prezydentowi brak dialogu, a jeden z ojców wręczył Szewczykowi szpadel.

Wśród innych decyzji ratusza, które zdaniem mieszkańców miały być podjęte bez szerszych konsultacji możemy wyróżnić m.in. marcowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (likwidacja linii nr 116) czy wprowadzenie drogi jednokierunkowej na ul. Puszkina.

Pozytywnym efektem dialogu z mieszkańcami, jak przekonywał Robert Szewczyk, miało być zamknięcie dla ruchu samochodowego ul. Leśnej. Jezdnia została oddana miłośnikom rekreacji – kolarzom czy biegaczom. Zmiany zaczęły obowiązywać we wrześniu 2024 roku. Jednak już trzy miesiące później „przypomniano sobie”, że ul. Leśna musi być dojazdówką dla inwestycji mieszkaniowej na Redykajnach i ruch przywrócono...

Tęczowa flaga na ratuszu i rondo WOŚP

Niespełna miesiąc po oficjalnym zaprzysiężeniu Robert Szewczyk wykonał kilka przyjaznych gestów wobec środowisk skupionych wokół Marszu Równości. Włodarz Olsztyna po pierwsze uczestniczył w wydarzeniu (czego nie robił jego poprzednik Piotr Grzymowicz), a po drugie na ratuszu została zawieszona tęczowa flaga (czego też nie praktykowano wcześniej).

- Spotykacie się w gronie przyjaciół, znajomych, ludzi wam życzliwych, otwartych, akceptujących. I po to jest ten dzień – żebyście ładowali akumulatory, ładowali swoją pamięć tą atmosferą przyjaźni i otwartości – mówił podczas Marszu Robert Szewczyk.

W październiku ubiegłego roku emocje podczas sesji Rady Miasta wzbudziła inicjatywa, aby skrzyżowanie ul. Wilczyńskiego i Krasickiego nazwać placem Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez Roberta Szewczyka. - To symboliczne wyrażenie wdzięczności za jej (WOŚP- red.) nieustanną pomoc i wsparcie dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, dzieci i seniorów - mówił.

Opozycyjni radni zarzucali jednak włodarzowi miasta brak dialogu i faworyzowanie jednej grupy wolontariuszy. Powoływano się m.in. na opinie rad osiedli Jaroty i Pieczewo, które negatywnie odniosły się do nazwy.

- Te opinie są dla mnie podstawą, jako dla radnego, który szczególnie hołubi rady osiedla. Są one oficjalnie reprezentacjami mieszkańców. Dlatego, choć bardzo chciałbym zagłosować za, będę głosować przeciw - tłumaczył radny Mirosław Arczak.

Podkreślano też zaburzenie ładu w nazewnictwie, które obowiązuje w tej części miasta. Przypomnijmy, że plac znajduje się na skrzyżowaniu ulic, których patronami są biskupi: Krasicki i Wilczyński. Argumentowano, że bardziej adekwatnym rejonem miasta mogłyby być Koszary Dragonów, gdzie mamy ulice Jacka Kuronia i Marka Kotańskiego, a więc zasłużonych społeczników.

Nic jednak nie przekonało prezydenta Roberta Szewczyka i radnych Koalicji Obywatelskiej do zmiany zdania. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 9 było przeciw.

Rocznica okiem mieszkańców

7 maja za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych poprosiliśmy mieszkańców o ocenę pierwszego roku rządów Roberta Szewczyka. Pojawiały się zarówno pochwały, jak i słowa niezadowolenia.

„Wspaniała zmiana pod każdym względem czuć ożywienie, coś się zaczyna dziać. Tak jakby Olsztyn się obudził z głębokiego snu! Brawo i oby tak dalej!” - napisał pan Krzysztof. „Oprócz uczestnictwa na imprezach i delikatnego lansu, to niewiele zdziałał, mimo obietnic, szkoda, bo głosowałam na niego” – skomentowała dla odmiany pani Jolanta.

Wśród zarzutów internautów najczęściej powracał temat modernizacji stadionu miejskiego. Mieszkańcy „wytknęli” prezydentowi również zamykanie przedszkoli czy „najdroższą scenę w Polsce”. Tego miana doczekała się inwestycja na Targu Rybnym [WIĘCEJ: Kontrowersje wokół sceny na Targu Rybnym. Czy Olsztyn dobrze wydał pieniądze?]. 

Dziś mija dokładnie rok, gdy 44-letni Robert Szewczyk został prezydentem #Olsztyn. Jak oceniacie pierwszy rok prezydentury?

Opublikowany przez olsztyn.com.pl Środa, 7 maja 2025

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • fea 2025-05-09 22:57:22 176.221.*.*
    Prezydent Szewczyk wiesza flagi, zmienia nazwy ulic, likwiduje przedszkola. Nie potrafi zdobyć pieniędzy na nowe tramwaje; dla porównania - kilka dni temu Toruń otrzymał 225 milionów zł na inwestycje tramwajowe. Prezydent Szewczyk jest prezydentem miasta wojewódzkiego?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • metaNOL 2025-05-09 21:31:03 178.42.*.*
    przypominam, że pan C nie wróci i komunalnych nie będzie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2
  • Nie dla Bonżura 2025-05-09 20:44:37 164.127.*.*
    Pewna Przyszłość - to hasło wyborcze Szewczyka. Po roku widać ze hasło powinno brzmieć: Niepewna Przyszłość. Nie powołał społecznej rady biznesu. Nie stworzył parku przemysłowego w rejonie ulicy Lubelskiej. Nie uporządkował dzielnic przemysłowych. Nie uzupełnienił planów zagospodarowania przestrzennego. Brak lepszej współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Nie powołał specjalnej miejskiej instytucji, która miała zająć się przyciąganiem do miasta targów i kongresów gospodarczych, a także produkcji filmowych. Brak również modernizacji targowisk. Nie ma na Sybiraków Centrum Szkolenia Piłki Nożnej. Nie przeniósł więzienia z centrum miasta. Nie ma dialogu między nim a mieszkańcami. Jeżeli za kolejny rok nic w tym zakresie nie zrobi to powinno się zorganizować referendum za odwołaniem go. Jego obietnice mnie nie interesują. Poważny człowiek wie co obiecuje. Niech publicznie powie ze nie zrealizuje większość obietnic i w związku z tym rezygnuje z funkcji prezydenta.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 27
  • Olosmolo 2025-05-09 20:42:32 37.31.*.*
    Tragiczny prezydent...zmarnowany czas.... przykro mi to pisać.. wolałbym chwalić.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 24
  • PulPa 2025-05-09 19:54:59 37.31.*.*
    Pytanie zawarte w tytule jest tendencyjne. Panie Kazimierzu, gdzie są klucze...🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 3
  • rhplus 2025-05-09 19:24:42 37.31.*.*
    oczywiście wybitny. po wybitnym poprzedniku kontynuowana jest ekologiczna tendencja spadku liczby mieszkańców , co oznacza wybitny wkład olsztyna w misję ratowania planety.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 25
  • MP 2025-05-09 19:12:29 178.42.*.*
    Nikt Ci nie da tyle co obieca.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 3
  • Nic 2025-05-09 19:08:41 5.173.*.*
    A to jest w tym mieście Prezydent ?! Nie zauważyłem, żeby coś się zadziało 🤷
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 24

www.autoczescionline24.pl