Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-10-14 18:02

Krzysztof Brągiel

Robert Lewandowski obroni Gietrzwałd przed Niemcami?

Robert Lewandowski obroni Gietrzwałd przed Niemcami?
Robert Lewandowski stał się adresatem listu kandydata PiS na posła z okręgu olsztyńskiego, Jerzego Szmita. Chodzi o inwestycję Lidla w Gietrzwałdzie
Fot. materiały prasowe FC Barcelona, Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Napastnik FC Barcelony, Robert Lewandowski, stał się adresatem listu w sprawie inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie. Były poseł, Jerzy Szmit, apeluje do polskiego piłkarza, aby „zainteresował się sprawą”. Przypomnijmy, że w pobliżu popularnego sanktuarium miałoby powstać centrum logistyczne niemieckiej sieci handlowej.

reklama

Inwestycję, którą zwolennicy nazywają szansą na nowe miejsca pracy, przeciwnicy ochrzcili mianem „śmietniska Lidla”. Przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego od dłuższego czasu protestuje m.in. Komitet Obrony Gietrzwałdu, realizując „Protesty Pielgrzymkowe w obronie Tronu Matki Bożej w Gietrzwałdzie”. [Gietrzwałd. Nie zgadzają się na Centrum Dystrybucyjne Lidla [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wydawało się, że sprawy potoczą się po myśli KOG-u, po tym jak wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, uchylił zgodę na budowę wydaną przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie [Matka Boża vs Lidl 1-0. Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie]

Od decyzji Chojeckiego odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożyły jednak: gmina Gietrzwałd, Lidl oraz właściciel ziemi, na której miałoby powstać centrum, czyli PW Rolłajsy Sp. z o.o. WSA przyznał rację skarżącym, co sprawia, że Lidl otrzymał zielone światło, aby zrealizować inwestycję w podolsztyńskiej gminie.

W sprawę niespodziewanie został zaangażowany Robert Lewandowski. Piłkarz, uważany przez wielu za najlepszego w polskiej historii, stał się adresatem listu Jerzego Szmita, czyli kandydata PiS do Sejmu z okręgu olsztyńskiego.

W liście (który 11 października ukazał się na portalu opinie.olsztyn.pl) polityk zwraca się do Lewandowskiego jako „wzoru sportowca”, który jest związany z marką Lidl współpracą reklamową. Szmit nakreśla piłkarzowi sytuację w Gietrzwałdzie, twierdząc, że „ma tu trafiać rocznie 150 000 ton odpadów, w tym 3 750 ton odpadów niebezpiecznych”.

Na koniec kandydat na posła apeluje do Lewandowskiego, aby zainteresował się sprawą. - Pana głos w obronie Gietrzwałdu z pewnością zostałby rozważony przez kierownictwo Sieci LIDL, co mogłoby przyczynić się do zmiany lokalizacji projektu – czytamy (pełna treść listu pod artykułem).

Przypomnijmy, że dla wiernych Gietrzwałd jest miejscem wyjątkowym z powodu objawień Matki Bożej, do których doszło między 27 czerwca do 16 września 1877 roku. To jedyne objawienia Matki Bożej na ziemiach polskich uznane oficjalnie przez Kościół.

Szanowny Panie Robercie,

Dla milionów Polaków jest Pan wzorem sportowca. Podziwiamy Pana talent i postawę na boisku, śledzimy z zadowoleniem Pana sukcesy w klubie, a każda zdobyta przez Pana bramka dla reprezentacji napawa nas dumą i radością.

Pana postawa poza boiskiem wzmacnia pozytywny wizerunek: Robert Lewandowski to przecież wspaniały mąż i ojciec, a także człowiek bardzo zaangażowany w pomaganie innym.

Jest Pan też zdolnym przedsiębiorcą, który doskonale wykorzystuje swoją popularność i autorytet w działalności reklamowej. Dla odbiorców reklam i konsumentów fakt, że staje się Pan twarzą oferowanego produktu podnosi jego rangę i wartość.

Wśród marek, z którymi jest Pan związany, jest sieć supermarketów LIDL, działająca w kilkudziesięciu krajach świata. Sieć kreuje swój wizerunek  jako przyjazna, dbająca o klientów, ale również dbająca o otoczenie, przyrodę, krajobraz kulturowy. LIDL wielokrotnie podkreśla, że chce być „dobrym sąsiadem”.

Biorąc pod uwagę te fakty zwracamy Pana uwagę na projekt LIDLa będący zaprzeczeniem tych zapewnień i kreowanego wizerunku. W Gietrzwałdzie, małej warmińskiej wsi położonej pomiędzy Olsztynem a Ostródą, w strefie Chronionego Krajobrazu Rzeki Pasłęki LIDL zaplanował budowę gigantycznego centrum dystrybucji towarów i odpadów na Polskę północno-wschodnią.

Gietrzwałd jest dla Polaków miejscem niezwykłym. Tutaj blisko 150 lat temu dwójce warmińskich dzieci ukazała się 160 razy Matka Boska, która mówiła do nich po polsku. Znamienne jest to, że wówczas Polska jako państwo nie istniała, a Polacy będąc pod zaborami byli zdruzgotani po klęsce Powstania Styczniowego. Objawienia gietrzwałdzkie dały Polakom nadzieję, że Bóg o nich nie zapomniał i jeszcze odzyskamy niepodległość. Objawienia jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół Katolicki i miejsce to pod względem znaczenia religijnego jest równe Fatimie, Lourdes czy Guadalupe. Dzisiaj Gietrzwałd jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, odwiedzanym przez ponad milion pielgrzymów rocznie, szukających tu ciszy, skupienia i nadziei.

Sieć LIDL planuje w Gietrzwałdzie, kilkaset metrów od Sanktuarium, budowę gigantycznego centrum dystrybucji towarów i odpadów górującego nad wsią. Obszar inwestycji w pierwszym etapie ma wynieść ponad 41 ha, sama hala ma mieć wymiary: 440 m długości, 150 m szerokości, 24 m wysokości (wysokość ośmiopiętrowego budynku).  Ma tu trafiać rocznie 150 000 ton odpadów, w tym 3 750 ton odpadów niebezpiecznych. Gietrzwałd jako niewielka wieś zupełnie nie jest przygotowany do obsługi tak gigantycznego obiektu. Centrum dystrybucyjne ma pracować przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Generuje to ruch kilkaset TIR-ów dziennie drogami zupełnie do tego nieprzystosowanymi.

Sposób przygotowania tego przedsięwzięcia, okoliczności podejmowania decyzji lokalnych i administracyjnych budzą bardzo poważne wątpliwości. Dlatego lokalizacji tego projektu w Gietrzwałdzie sprzeciwia się wiele środowisk społecznych. Gietrzwałd jako miejsce kultu religijnego i symbol polskiego patriotyzmu jest ważny dla Polaków.

Szanowny Panie Robercie zwracamy się do Pana z prośbą o zainteresowanie się sprawą. Gietrzwałd jest miejscem zachwycającym swoją harmonią i spokojem, dlatego tak ważne jest zachowanie jego charakteru dla przyszłych pokoleń Polaków. Pana głos w obronie Gietrzwałdu z pewnością zostałby rozważony przez kierownictwo Sieci LIDL, co mogłoby przyczynić się do zmiany lokalizacji projektu.

Jerzy Szmit

Prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Franko 2023-10-17 14:29:06 83.5.*.*
  Teraz to już nikt nie będzie przeciw - Iwonka, która wspiera Lidla wygrała, Chojecki też ma gdzieś, bo już nie będzie wojewodą, Cieszyński niezainteresowany, pewnie nie wie gdzie leży Gietrzwałd, a Semeniuk to po wyborach już przez 3 lata na pielgrzymki nie będzie chodzić, bo po co? Szkoda, że Szmit nie dostał się do Sejmu. Jeden mógłby cos tu pomóc.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Tomcio_paluch 2023-10-16 20:32:12 5.173.*.*
  Czy naprawdę zwolennicy budowy nie dostrzegają prawdziwych celów tej inwestycji? Nie jest to przecież dobry biznes budować takie centrum zdala bez dobrej komunikacji. Zwożenie zaopatrzenia z całej niemal Polski, a i z Niemiec także, rozprowadzenie towaru po kilkudziesięciu sklepach oraz zebranie od nich odpadów wymaga dobrego dojazdu. Zastanawia mnie brak sprzeciwu GDDKiA, która odpowiada za drożność dk 16. Kilkaset tirów dziennie wjeżdżających i wyjeżdżających całkowicie zablokuje tę drogę, która jest od strony Ostródy kręta, wąska i mocno obciążona. Dziś jest tam dużo wypadków, a co będzie po otwarciu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Lidl? nie, dziękuję 2023-10-16 14:15:52 37.120.*.*
  Moja rodzina i znajomi już od dawna nie kupują u szkopa. Lidl i Kaufland omijamy z daleka, jest wiele lepszych alternatyw. Mieli setki innych opcji, ale wybrali akurat Gietrzałd, najpiękniejsze miejsce na Warmii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 8
 • Tak jest 2023-10-16 11:54:06 46.205.*.*
  Ja prdl ale żenada. Wstydu ludzie nie macie. Lewandowski jak o tym.uslyszy to ze śmiechu 3 dni z podłogi nie wstanie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Jasiek 2023-10-16 09:46:26 2a00:f41:8b7:*
  Do Papieża jeszcze Jurek napisz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • Ewa 2023-10-16 08:41:13 2a00:f41:8fd:*
  Panie Szmit. W kręgach kościelnych, w których się pan obraca dominuje takie powiedzenie BÓG TAK CHCIAŁ. Dlaczego sprzeciwia się pan Jego woli ?? Czy tym razem uważa się pan za lepszego i mądrzejszego i chce Go pan poprawiać !!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 15
 • Aloalo 2023-10-16 08:25:43 2a0d:5600:13:*
  Lewy to dobry adresat, ale na pewno nie zainteresuje się sprawą, która mogłaby negatywnie wpłynąc na jego wizerunek. Wygląda na to, że szwabska sieć dopnie swego i bezpowrotnie zniszczy ciszę, powietrze i niepowtarzalny pejzaż Gietrzwałdu swoim gigantycznym śmietniskiem. Pozostaje pogratulować głupoty, wyborcom z gminy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 6

www.autoczescionline24.pl