Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2023-11-22 05:26

Redakcja

Rezonans nadgarstka: co pokazuje to badanie i kiedy jest potrzebne?

Rezonans nadgarstka: co pokazuje to badanie i kiedy jest potrzebne?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Rezonans nadgarstka to bezinwazyjne badanie obrazowe wykonywane przy urazach tej części ciała. Metoda pozwala zobrazować strukturę kostną i ścięgna obszaru nadgarstka. Jak przebiega badanie i kiedy warto je wykonać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

reklama

Budowa i rola nadgarstka

Nadgarstek łączy kończynę górną z dłonią. Mimo niewielkich rozmiarów składa się aż z 8 kości, które są ułożone w dwóch szeregach po 4 kości. W pierwszym od kości promieniowej odchodzą: kość łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta i grochowata. W drugim znajdują się: kość czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Mobilny i giętki odgrywa istotną rolę w wykonywaniu codziennych czynności, przez co może być narażony na przeciążenia i kontuzje. U pacjenta, który zauważył dyskomfort lub ból w tej części ciała, lekarz może zlecić szereg badań obrazowych będących pierwszym krokiem do właściwej diagnostyki tego obszaru. Wśród nich znajdują się m.in. RTG, USG oraz rezonans nadgarstka, który jest elementem pogłębionej analizy. 

Rezonans nadgarstka – co pokazuje badanie?

Rezonans nadgarstka pozwala zobrazować jego strukturę anatomiczną, czyli szkielet. Oprócz tego urządzenie pokazuje: końcówkę kości promieniowej i łokciowej, kości śródręcza oraz więzadła, nerwy, ścięgna i mięśnie w obszarze nadgarstka. Jeśli badanie MRI jest wykonywane z podaniem środka cieniującego (kontrastu), na obrazie są widoczne także naczynia krwionośne i zmiany zapalne oraz inne patologie nadgarstka. Uzyskany w pracowni radiologicznej obraz należy skonsultować z lekarzem prowadzącym w celu dobrania odpowiedniej techniki leczenia lub rehabilitacji.

Na czym polega rezonans magnetyczny nadgarstka?

Rezonans magnetyczny nadgarstka to badanie obrazowe, które wykorzystuje zjawisko oddziaływania pola magnetycznego na obecne w ciele komórki. Te poddane działaniu pola zaczynają się poruszać, a ich ruch jest przekształcany w obrazy tkanek. Po ewentualnym zastosowaniu środka kontrastującego pacjent kładzie się na stole, który następnie wsuwany jest do wnętrza aparatu rezonansowego. W trakcie badania pacjent musi pozostać bez ruchu albo wykonywać polecania specjalisty, z którym cały czas ma łączność słuchową. Badanie trwa od 30 do 60 minut.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny nadgarstka?

Rezonans nadgarstka to badanie, które wykonuje się na ogół u pacjentów z takimi objawami jak: ból nadgarstka, ograniczenie jego ruchomości, zaburzenia czucia, drętwienie, obrzęk i zaczerwienienie lub intensywne mrowienie. Wszystkie z wymienionych objawów mogą świadczyć o obecności stanów zapalnych, stanów przeciążeniowych lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Symptomy występują także w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, kontuzji, zwichnięć i innych urazów. Badanie wykonuje się najczęściej na wniosek lekarza prowadzącego lub ortopedy. Również do nich należy zgłosić się na konsultację po otrzymaniu wyników badań. 

Schorzenia nadgarstka

Schorzenia nadgarstka dotyczą zwykle takich problemów jak ograniczenie ruchomości, zwichnięcie lub długotrwałe przeciążenie. Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń znajdują się:

Zespół cieśni nadgarstka

Objawia się osłabieniem siły i czucia w dłoniach lub samych palcach, któremu towarzyszy uczucie mrowienia i drętwienia.

Zespół de Quervaina

To zapalenie ścięgien kciuka – wiąże się z bólem i uczuciem ciepła przy chwytaniu przedmiotów.

Zmiany pourazowe

Są nimi zwichnięcie lub skręcenie nadgarstka, złamanie lub przemieszczenie kości, uszkodzenia ścięgien i wiązadeł. 

Łokieć tenisisty

Ta przypadłość jest zapaleniem nadkłykcia kości ramiennej. Na schorzenie cierpią osoby wykonujące powtarzalne ruchy rękami. Objawia się silnym bólem nadgarstka podczas zaciskania palców dłoni. 

Zespół kanału Guyona

Można go poznać po drętwieniu opuszków palców (małego i serdecznego). Wynika z ucisku nerwu łokciowego w okolicach nadgarstka. Może być powodowany przez twory takie jak tłuszczak, tętniak lub ganglion. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl